Oca 09

Windows 7’nin godmode sürümü diğer sürümlere göre daha fazla kısa yol içermektedir.

Windows 7 ile kısa yolları içinde saklı olduğu için Windows 7’nin üreticisi Microsoft bu sürümde yeni kısa yolları da aktif hale getirmiş bulunmakta..

Geliştiriciler için çeşitli iç ayarları için kısa yol olarak amaçlanan, bu özelliklerin Vista da hatta daha önce, sözde godmode ayarları blogcular tarafından ortaya atılmıştı.. GodMode olarak adlandırılan bu sistemde tüm denemeler yapılmış bulunmakta ve kararlı bir sürümdür….

Bir e-posta röportajında, Steven Sinofsky (Windows bölümü başkanı) çok sayıda benzer belgesiz özellikleri, biyometrik sensörleri belirlenmesi amacıyla güç ayarlarını yönetmek için bir yer seçerek ayarları her türlü doğrudan erişimi sağlamak amacıyla geliştirildi..

Tüm blogcuları kapsadığı gibi godmode sürümü olduğu gibi diğer ayarları da kullanabilmek için sistem otomatik bir godmode klasörü oluşturup metin olarak içine gerekli dökümanları belirtiyor..

Steven Sinofsky bir düzine dizeleri belirtildiği gibi daha da kapsamlı klasör seçeneğini ek olarak da bazı ayarları için klasörler oluşturabilirsiniz.

Steven Sinofsky ve diğerleri godmode terimini blogcular tarafından bulunduğunu söylüyorlar; bu şirketin iç ayarlarını klasörlerin ismine vermek için kullanılabilir bir şey değildi.

Her ne kadar Microsoft tutar gibi birçok belgesiz geliştirici komutları gibi ayarları erişmek için tüm işletim sisteminin Denetim Masası ayarları tarafından çoğaltılır.

Her ne kadar Microsoft, tüm işletim sisteminin Denetim Masası ayarları tarafından belgesiz geliştirici komutlara ve ayarlara ulaşmak için kullanmayı istese de GodMode sürümünde bu iş değişiyor.

Erişimde çeşitli ayarlara böyle (tam anlamı olmasa da) belgesiz ayarlar denilmektedir. Windows’un önceki sürümlerinde ve godmode blogcular tarafından belirlenen, Windows Vista’da aynı olay mevcuttu…

Vistanın 64 bit sürümü makinelerin çökmesine neden oluyordu.. Godmode sürümünde bu sorun kaldırıldı…

Microsoft henüz bu sorunun kalktığından tam olarak emin değil. Ancak ileriki sürümlerde bu sorunun tamamen kaldırılacağı konusunda hiç şüpheleri yok..

Steven Sinofsky aşağıdaki listede diğer komutları da özel olarak klasörler oluşturmak isteyenler için komutların listesini gönderdi.

Vista sorunlarının fazla olmasına karşın Windows 7’de bu neredeyse %50 azaltıldığını da belirten Sinofsky Windows 7’nin ideal bir test aracı olarak kullanılabileceğini de konuşmasına ekledi…

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/windows-7-godmodes-surumu-cikti-26573-.html

written by admin \\ tags: , , , ,


Yorum yaz