Oca 09

Ümit Karalar çok genç bir kadın fotoğraf sanatçısı. Kadın yüzlerinden oluşan, ‘Kadına Yönelik Şiddete Hayır’ başlıklı projesi için 50’ye yakın ünlü kadınla çalıştı. Bir çok ünlü isim projesi için objektif karşısına geçip şiddete hayır dedi. Dün Nişantaşı’ndaki Toprak Sanat Galerisi’nde açılan sergi 23 Ocak’a kadar açık kalacak ve sergiden elde edilen gelir kadın derneklerine ve kuruluşlarına bağışlanacak.

Ümit Karalar projenin çıkış noktasının şu cümle olduğunu söylüyor; “Türkiye’de her gün bir erkeğin şiddetine maruz kalan 3 kadın hayatını kaybediyor!” cümlesini duyduğum an projeye karar verdim. Bu bence korkunç bir durum, tüyler ürpertici.

Makyöz Meryem Yılmaz’ın yaptığı plastik makyajla ünlü kadınlar morluklar, sigara izleri ve derin yaralar almış hale getirildi. Ümit Karalar, mimiklerle, şiddetin kadında yarattığı duygusal çöküntüyü ve çaresizliği objektifinden topluma aktararak, kadının fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik açıdan zarar görmesine yol açan, kadının temel hak ve özgürlüklerini kısıtlayan derin toplumsal yaraya dikkat çekmek istediğini söylüyor. Sanatçı ayrıca aile içi şiddet konusunda “ne yazık ki, kadınların en korunduğu yer olarak düşünülen aile içinde, şiddet, daha yaygın gözlenmektedir. Hakaret, tehdit, dayak, aşağılama, taciz, tecavüz, yaralama ve hatta öldürmeye varan bu eylemler, erkeklerin kadınlar üzerinde egemenlik sağlamak amacıyla fiile dönüştürdükleri güç gösterileridir.” diyor.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/16700864.asp?gid=282

written by admin \\ tags: , , ,


Comments are closed.