Eki 13

Hamile kalmak isteyen kadınlara her gün 5-7 çay kaşığı ayçiçek, susam ve sızma zeytinyağını karıştırıp içmeleri öneriliyor..

İngiltere Kraliyet Tıp Derneği’nin Beslenme Bölümü Başkanı Dr. Marilyn Glenville, hamilelik için çiftlerin yaşam biçiminin de tedavi kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Nevsal Elevli

İngiltere Kraliyet Tıp Derneği’nin Beslenme Bölümü Başkanı Doktor Marilyn Glenville, ülkenin hormonlar ve kadın beslenmesi konusunda en önde gelen uzmanlarından biri… Hamilelik için çiftlerin yaşam biçiminin de en az tıbbi tedavi kadar önemli olduğunu söylüyor. Hamile kalmaya çalışanların denemeye başlamadan en az üç ay önce beslenme düzenlerini ve yaşam pratiklerini değiştirmesi gerektiğini belirten Glenville, “Üç aylık bir değişim kadının üreteceği yumurta sayısını belki değiştiremeyecek, ancak yumurtaların kalitesini kesinlikle değiştirebilecek. Sperm için de aynı durum geçerli” diyor. Dünyaca ünlü doktorun kadınlar için verdiği beslenme önerileri şöyle:

Karbonhidratlar
Kan şekeriniz dengeli değilse, çok şişman ya da zayıfsanız hamile kalmanızı sağlayan üreme hormonları tam anlamıyla görevini yapamayacaktır. Bunu dengelemek için ne tip karbonhidratlar tükettiğiniz çok önemli… İki tür karbonhidrat vardır. Kompleks ve basit. Kompleks karbonhidratlar sebzeleri bütün tahılları ve baklagilleri içerir. Basit karbonhidratlar arasında ise beyaz şeker, meyve ve meyve suları bulunur. Hamilelik şansının artırılabilmesi için birinci grubun tüketimi artırılmalı, meyve hariç tüm basit karbonhidratların tüketiminin ise tamamen kaldırılması gerekiyor. Tahıllar döllenme ihtimalini artıran besinlerin deposudur.

Proteinler
Kan şekeri dengesinin sağlanmasına ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan aminoasitler üretir. Bu aminoasitler aynı zamanda hormon üretir ve hücreleri onarır. En iyi protein kaynakları ise yağlı balıklar, yumurta, bakliyatlar, baklagiller, kuruyemişler ve çekirdekler. Et yerine daha çok bakliyat, örneğin mercimek tüketilmesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Süt ürünleri
Bazı araştırmalar, süt ürünlerinin kalsiyum içerikleri sayesinde döllenme üzerinde olumlu etkisi olduğuna işaret ediyor. Ancak bunun tam tersini gösteren araştırmalar da bulunuyor. Burada önemli unsur sütün içindeki laktoz maddesi… Sütün içindeki bu şeker türünün, bazı insanlar tarafından sindirilemediği için insanların yumurtalarına zarar verebildiği düşünülüyor. Ancak asıl önemli nokta bugün süt ürünlerinin üretiminde kullanılan hormonlar… Bir inek sadece doğum yaptıktan sonra süt verebilmektedir. Süt üretiminin sürekli hale getirilmesi için de inekler doğum yaptıktan iki ay sonra suni olarak yeniden hamile bırakılmaktadır. Hamilelik yüksek oranda östrojenle sağlanmakta, bu hormon da ineğin sütüne ve diğer süt ürünlerine geçmektedir. Biz bilim adamları olarak süt ürünlerinin kandaki östrojen konsantrasyonunu yükselttiğini biliyoruz. Bu da kısırlık tedavisinde zorluk çıkarabiliyor. Et ve süt ürünlerini olabildiğince organik olarak tüketin.

Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/uc-ay-iyi-beslenerek-cocuk-sansinizi-artirin/haberpanosu/haberdetay/13.10.2010/1299978/default.htm

written by admin \\ tags: , , , ,


Yorum yaz