Oca 06

2011 Yılının Teknoloji Harikası Arabası “Audi e-tron” Audi e-tron 2011 yılında piyasaya çıkarılacak.

Audi’nin bu muhteşem arabası iki kişilik spor bir arabadır. Audi e-tron 0-100 (62,14mph.) km hıza 4,8 saniye gibi çok kısa bir zamanda ulaşabiliyor. 313 beygir gücünde.

Bu doğa dostu araba içerisinde bulunan 4 tane elektrik motoruyla çalşıyor. Bataryanının soket girişi arabanın arkasınna yerleştrilmiştir.

Enerji depolama ünitesine (230 volt, 16 amper) standart şehir içi elektrik akımıyla 6-8 saat arasında tam dolumu sağlanabiliyor. Yüksek voltajla(400 volt, 63 amper ile) yaklaşık sadece 2,5 saatte kadar düşebiliyor şarj süresi.

Audi mühendisleri, rahat şarj yapmak için kablosuz bir çözüm üzerinde çalıştıklarını açıklıyorlar.Bu çalışmanın sonunda garajınıza, evinize veya özel otoparklara yerleştirilebilir endüktif şarj istasyonu kurmak içindir. Bu teknolojiyi  evinizde bulunan kablosuz sarj olabilen diş fırçalarına benzeterek açıklayabiliriz.

Kinetik enerji ile de hareket halindeyken bile kendi kendini şarj edebiliyor.

Dört hafif seramik fren diskleri olduğu için sürtünme katsayısı minimum seviyede tutulmuş. Daha ayrıntılı bilgiye audi’nin global web sayfasından ulaşılabiliniyor.

Kaynak. http://www.veteknoloji.com/teknoloji-harikasi-araba-video-26465-.html

written by admin \\ tags: , , , ,


Yorum yaz