Şub 16

Basketbol Federasyonu Fenerbahçe’nin dopingli çıkan ABD’li oyuncusu Taurasi’nin cezasını kaldırdı.

Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, yasaklı madde aldığı gerekçesiyle geçtiğimiz aylarda gündemi fazlasıyla meşgul eden Fenerbahçe‘nin ABD’li eski oyuncusu Diana Taurasi’nin tedbir kararını kaldırdı.  Öte yandan Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu, yasaklı madde aldıkları gerekçesiyle kurula sevk edilen Fenerbahçe’nin eski oyuncusu Diana Taurasi’nin yanı sıra Ceyhan Belediyesi oyuncusu Monique Coker’ın tedbir kararlarını da kaldırdı.

Mosturoğlu: Bu ‘Pardon’ diyerek geçiştirilecek bir konu değil

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın yıldız oyuncularından Diana Taurasi’nin B numunesinin sonucu da pozitif çıktıktan sonra ABD‘li oyuncunun sözleşmesi feshedilmişti.

Ligde oynanan İstanbul Üniversitesi karşılaşmasının ardından kura sonucu doping testine giren Taurasi’nin idrarında yasaklı maddelerden bir tanesine rastlanmıştı. Her iki numunesinde de yasaklı madde tespit edilen 28 yaşındaki yıldız oyuncu ceza alırken, Fenerbahçe ile yolları ayrılmış ve ülkesine dönmüştü.  Ancak, asla doping yapmadığını bir çok röportajında belirten ABD’li oyuncuya iyi haber geldi.

Hacettepe Üniversitesi’nde hata yapıldığı belgelenirken, bu konuda gerekli açıklamanın Kulüp ve Federasyon tarafından çok yakında yapılacağı duyuruldu.

AZİZ YILDIRIM BAŞBAKAN’A GİDECEK

Zalgirus Kaunas-Fenerbahçe Ülker arasında bu akşam Litvanya’da oynanacak THY Avrupa Ligi maçı için kafileyle birlikte Litvanya’ya giden Başkan Aziz Yıldırım, bu müjdeyi  beraberindeki basın mensupları ile birlikte paylaştı.

Bu konuda Cuma günü İstanbul’da basın toplantısı yaparak geniş bir açıklama yapılacağını ifade eden Yıldırım; “Oyuncumuz haklıydı. Bu işin peşini bırakmadık. Elimizde belgeler var. Konuyu Basketbol Federasyonu ile de paylaştık. Onlar da cezayı kaldıracaklarını söylediler. Durumu tam bir rezalet olarak tanımladılar. Bu durum Hacettepe’nin bundan sonra karar verme durumunu zora sokacak. Doping ünitesi kapanabilir. Muhtemel bir Avrupa şampiyonluğumuz güme gitti. Bu konuyla ilgili elimizdeki kesin belgeleri Federasyona sunacağız.” diye konuştu.

Öte yandan Aziz Yıldırım’ın perşembe günü Ankara’ya gideceği ve bu konuyu spor bakanı ve başbakan ile de bizzat görüşeceği öğrenildi.

Fenerbahçe’ye gönderilen yazı

Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı’nın ABD’li eski oyuncusu Diana Taurasi’ye dopingli madde kullandığı gerekçesiyle verilen tedbir kararının kaldırıldığını açıklayan Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun, Fenerbahçe Kulübü’ne gönderdiği yazı şu şekilde:
“Kurulumuzca, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından yapılan doping testi sonucunda, idrar numunesinde “Modafinil Metaboliti” maddesi bulunan sporcu Diana Lorena Taurasi hakkında, Dopingle mücadele yönergesi kapsamında, müsabakalara katılmasının yasaklanması için10.12.2010 tarih ve 39 sayı ile tedbir kararı verilmiş, bilahare anılan yönerge çerçevesinde B numunesi açılmış ve yine pozitif sonuç alınmasını takiben savunma ve karar sürecinin devamı sırasında, bu defa Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi Başkanlığı’ndan gelen yazı ve bu yazıyı tarafımıza bildiren TBF Sağlık Kurulu’nun 15.02.2011 tarih ve 36 sayılı bilgi yazısında, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi tarafından, sporcu tarafının teknik savunmasının incelenmesi sonucunda A ve B numunelerine ait analiz sertifikalarının geri çekilmesine karar verildiği kurulumuza bildirilmiştir. Konu bu çerçevede değerlendirilmekme, anılan tedbir kararına yönelik şartların ortadan kalkması ve sporcu ve kulübünün mağduriyetinin söz konusu olmamasına yönelik olarak kurulumuzca verilen 10.12.2010 tarih ve 39 sayılı, sporcu Diana Lorena Taurasi hakkında verilen tedbir kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.”

Fenerbahçe ‘Rezalet’ dedi

Fenerbahçe Kulübü, bayan basketbol takımının eski oyuncusu Diana Taurasi’ye yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle
 konulan tedbir kararının kaldırılmasına sert bir şekilde tepki göstererek, durumu “rezalet” olarak değerlendirdi.
         Kulübün resmi internet sitesinde “Rezalet” başlığıyla yapılan açıklamaya, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu’nun kulübe gönderdiği, Taurasi’nin tedbir kararının kaldırılması kararı eklenirken,
 önümüzdeki günlerde konuyla ilgili basın toplantısı yapılacağı bildirildi.
         Açıklamada, “Kulübümüzün, kadın basketbol takımımızın ve sporcumuzun bu şekilde mağdur edilmesinin hesabını kim verecek? Bu sorunun cevabını beklerken, önümüzdeki günlerde konuya dair bir basın toplantısı yapacağımızı tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerine yer verildi.

WADA, HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TÜRKİYE DOPİNG KONTROL MERKEZİ’Nİ ASKIYA ALIYOR

Uğur TENEKECİOĞLU, Ankara-DHA

Taurasi olayında büyük bir hataya imza attığı ortaya çıkan Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin işlevi askıya alınıyor. Dünya Anti Doping Merkezi (WADA) tarafından daha önce 3 ay ceza alan Hacettepe’nin zor durumda olduğu ve cezasının katlanacağı öğrenildi.
WADA yürütme kurulunun toplanacağı ve olayın 2. kez gerçekleştiği için ya yene süreli ceza verileceği ve bunun 1 ile 2 yıl arasında olacağı öngörülürken, Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin akreditasyonun iptal edilebileceği ve artık doping numunesi inceleyemeceği belirtildi.
Bu arada DHA’ya gelen bir ihbarda ise Türkiye Olimpiyat Komitesi’nin; Hacettepe Üniversitesi Türkiye Doping Kontrol Merkezi’nin lisansını kısa bir süre önce iptal ettirdiği ve bunun şimdilik gizlendiği söylendi.

FENERBAHÇE: “ATASÜ İSTİFA ETMELİ”

İstanbul-DHA
Fenerbahçe Kulübü; resmi internet sitesinden 28 Aralık 2010 tarihinde, “İstifa Etmelidir” başlığı altında, Turgay Atasü’ye yönelik bir açıklama yayınlamıştı. Türkiye Basketbol Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Atasü’yü istifaya davet eden ve konunun takipçisi olacaklarına dair yaptıkları açıklama siteden bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuldu.
Yazılı açıklamada şöyle denildi: 

“İSTİFA ETMELİDİR”

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turgay Atasü, “a” numunesinde yasaklı bir madde çıkan Bayan Basketbol Takımı oyuncumuz Diana Taurasi’nin durumu ile ilgili olarak bilim adamı kimliğinin gerektirdiği tarafsızlığa ve ifa ettiği görevin gereklerine yakışmayan, zamanlaması da hiç de uygun olmayan açıklamalarda bulunmuştur.
Sayın Atasü, sporcumuzun daha “b” numunesi açılmadan o numunede de yasaklı madde çıkacağına dair kesin bir kanaat açıklamış ve açıklamasının devamında sporcumuzun nihayette alacağı cezaya da hükmetmiştir. Bu açıklama sonrasında oyuncumuzun “b” numunesinin açılması bir formaliteye dönüşmüş ve adeta gereksiz bir ayrıntı haline gelmiştir. Sayın Atasü bu konuda yetkili kurum ve kişilerin yerine geçerek adeta onların vesayet makamı gibi hem tespitte bulunmuş hem de ceza tayin etmiştir.
Sayın Atasü’nün henüz sonuçlanmamış bir hukuki sürece ilişkin olarak yapmış olduğu açıklamalar asla kabul edilemez ve hoş görülemez niteliktedir. Üstelik gizlilik ilkesi ihlal edilerek basına sızdırılan ve bu sebeple karşı hukuki süreçlerin yaşanacağı bu önemli konuda Sayın Atasü bu ilkeyi de açıkça ihlal ederek aynı zamanda suç işlemiştir. Hem görevi hem akademik unvanı gereği tarafsız olması beklenen Atasü, konuya ilişkin reyini önceden açıklamış olmakla sürecin saygınlığına da zarar vermiştir. Bu süreç sonunda aklanma ihtimali olan sporcumuzun olası aklanma ihtimalini de kamu vicdanında tartışmalı hale getirmiştir.
Doping yargılamasının hukuken sonuçlanması anına kadar “masum” karinesinden istifade etmesi gereken sporcumuz, Sayın Atasü’nün açıklaması ile bu karinenin kendisine sağladığı haklardan daha konuya ilişkin süreç tamamlanmadan mahrum kalmış ve bir anlamda mağdur olmuştur.
Dopingle mücadele tüm dünyada saygı ile karşılık bulan ve kulübümüz tarafından da sıfır tolerans gösterilen bir durumdur. Sayın Atasün’nün bu konudaki çalışmaları da bilgimiz ve takdirimizdedir. Ancak Sayın Atasün’nün açıklamaları bu saygın geçmişe bir ihanettir. Tarafsızlığını yitiren ve temel hukuk ilkelerini açıkça ihlal eden Sayın Atasü’nün bu andan itibaren akademik geçmişine duyduğumuz saygı ve güven maalesef ortadan kalkmıştır.
Türkiye Basketbol Federasyonunun ve Türkiye Futbol Federasyonunun değişik Kurullarında Başkanlık görevi yapan Sayın Atasü’nün görev yaptığı kurumların da saygınlığına ve tarafsızlığına gölge düşüren bu açıklamalarının ardından söz konusu görevleri ifa edebilmesi artık mümkün olamaz. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak hukuku ayaklar altına alan, tarafsızlığını yitirmiş Sayın Atasü’yü hiç vakit geçmeden ilgili Federasyonlardaki görevlerinden istifa etmeye davet ediyoruz. Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkan ve Yönetim Kurullarını da konuyu hassasiyetle takip etmeye ve Sayın Atasü’nün istifa etmemesi halinde kendisini bu görevlerinden azil etmeye davet ediyoruz. Aksi takdirde Sayın Atasü’nün açıklamaları ile yaratmış olduğu güvensizlik ortamının bu kurulların çalışmaları sebebiyle Federasyonlara da sirayet edeceği uyarısında bulunuyoruz.
Sayın Atasü’nün açıklamalarından dolayı gerek sporcumuzun gerekse Kulübümüzün doğmuş ve doğacak hukuksal haklarını sonuna kadar kullanacağını, konunun Sayın Atasü’nün bağlantıda olduğu uluslararası kuruluşlar katında da takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Kaynak: http://spor.milliyet.com.tr/potada-skandal-taurasi-nin-cezasi-kaldirildi/spor/spordetay/16.02.2011/1353057/default.htm

written by admin \\ tags:


Yorum yaz