Eyl 03

Yeni doğmuş bebeğe, yapılacak tıbbi tahlilden önce şekerli su içirmenin, bebeğin hissedeceği acıyı dindirmediği anlaşıldı.

“The Lancet” adlı ingiliz tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, 2001 yılında, tıbbi deneylere dayanarak bazı doktorların, tahlil için yapılacak iğneden önce yeni doğmuş bebeklerin hissedeceği acıyı dindirmek için bebeğe şekerli su içirilmesini tavsiye ettiklerini hatırlattı.

Araştırma, yapılan yeni bir deneye göre, şekerli su içirilen bebekle, normal su içirilen bebeğin arasında fark bulunmadığını, ikisinin de iğne yapılırken acı hissettiğini bulguladı.

Araştırmayı kaleme alan Rebeccah Slater ve meslektaşları, şekerli su içen bazı bebeklerin sadece yüz ifadesinin değiştiğini ve tahlili yapanların da bu değişen yüz ifadesine aldanıp, bebeğin acı duymadığını sandığını belirtti.

Yeni doğmuş bebeklerin hissettiği acıya ilişkin araştırmanın derinleştirileceği belirtilirken, şimdilik, bebeğin acısını dindirmek için, emzirme, emzik gibi doğal yöntemler bulunduğuna işaret edildi ve ağrıyı dindiren analjezik krem ve jel kullanılması önerildi.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/sekerli-su-da-olsa–aci–34310-12-.html

written by admin \\ tags: , , , , ,


Yorum yaz