Eyl 09

Kadınlar için, gerçekten tehlikeli ve ölümcül sonuçları olan rahim ağzı kanserine geçmeden önce, kanserin tanımını yapmak istiyoruz.

KANSER NEDİR ?
Kanser; anormal vücut hücrelerinin, kontrolsüz şekilde çoğalarak, sağlam vücut dokunu sarmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kadınlarda, meme kanserinden sonra, en çok görülen ikinci kanser türü rahim kanseridir.
RAHİM KANSERİNİN BELİRTİLERİ;
En yaygın belirtileri ;menopozdan sonra vajinal kanama, ve kötü kokulu akıntıdır.
Cinsel ilşki sonrası kanama,
Adet dışı kanama,
Kanlı akıntı,
Pis ve kötü kokulu akıntı,
Bel ve kasık ağrısı olan kadınlarda diğer nedenlerin yanında rahim ağzı kanserinden de şüphelenilir.
Rahim kanseri daha çok, çok fazla doğum yapmış kadınlarda ve fazla sayıda düşük yapan kadınlarda görülen bir hastalık türüdür.
Rahim kanseri Çoğunlukla rahim boynunda ve vajinanın başlangıç kısmında meydana gelir.
KİMLER RİSK ALTINDA?
*50 yaş üzerindeki kadınlar,
*Doğum yapmamış kadınlar,
*Şişman olanlar,
*Yüksek tansiyonu olanlar,
*Şeker hastalığı olanlar,
*Ailesinde meme ve barsak kanseri olanlar.
*Erken evlenenler,
*Cinsel hayata erken başlayanlar,
*Vücud ve dış üreme organları temizliğine dikkat etmeyenler,
*Çok doğum yapanlar
*Karşılanmamış östrojen hormonu (progesteronla birlikte verilmeyen) kullanımı,
*meme kanseri tedavisinde etkili olan tamoksifen adlı ilacın kullanımı,
*Geç yaşta menopoza girme,
*doğum yapmamış olanlar
Rahim kanseri, en sık rahmin iç tabakasını oluşturan, endometrium dediğimiz tabakasından gelişmektedir. Bu tabaka, her adet döneminde değişikliğe uğrar. Menopoz döneminde ise, rahmin iç tabakası olan endometriumda meydana gelen değişimlerle sonlanır. Rahim kanseri, endometrium tabakasındaki hücrelerin, kontrolsuz çoğalması sonucu oluşur. Oluşan kanser hücreleri lenf bezlerine, çevre organlara veya kan akımı ile uzak bölgedeki organlara ulaşabilirler. Daha seyrek görülen rahim tümörü ise sarkomlardır. Bu tümörler rahmin kas tabakasında oluşur.
Kanser hücreleri, ya etraftaki dokuları istila ederek ya da ak veya kırmızı kan damarları ile vücudun diğer taraflarına yayılır. Buna metastaz (yavrulama) denir. Kanseri meydana getiren nedenler çok net olarak bilinmemekle beraber, hava kirliliği, ve sigaranın kansere zemin hazırlayıcı oldukları ileri sürülmektedir. Günümüzde kanserin tedavisi mevcuttur. Ama erken teşhis edilmesi şartıyla. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerin biri görüldüğü zaman doktora başvurunuz. – Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akıntılar – Göğüslerde veya vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen şişlik veya sertlikler – İyileşmeyen yaralar – Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük – Yutma güçlüğü ve hazım bozuklukları – Ben ve siğillerde görülen değişmeler. Bu işaretlerin herhangi biri iki haftadan fazla devam ederse mutlaka doktora başvurmak gerekir. Rahim kanseri açısından risk teşkil eden durumlar şunlardır.
Rahim kanseri oluşumunda risk faktörleridir.
Rahim kanserini teşhisi oldukça kolaydır. Menopoza girmiş bir kadının vajinal kanaması var ise bu durum rahimin kürete edilerek biyopsi alınması ve ve alınan örneğin patolojik incelemesi sonucu hemen teşhis edilebilir. Rahim kanserinde en önemli tedavi yöntemi cerrahi girişim ile rahimin alınmasıdır. Patoloji sonucunda kanserin tekrarlamsı ihtimali yüksek olan hastalara radyoterapi yani ışın tedavisi uygulanır. Fakat kanser ilerlemiş bir durumda ise ve cerrahi yapılamıyor ise tek başına ışın tedavisi uygulanabilir. Kemoterapi halk arasında kanser tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak bilinse de tedavisinin erken dönemlerinde uygulanan bir yöntem değildir. Ancak çok ilerlemiş vakalarda kemoterapi ve hormon tedavisi uygulanabilir.

Bu içerik internet kaynaklarından derlenmiştir

Kaynak: http://www.teknolojiweb.net/rahim-kanseri-ve-belirtileri/

written by admin \\ tags: , , , , , , , , ,


Yorum yaz