Ara 13

Fırat Üniversitesi (FÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Haşim Pıhtılı, “Gidiş Yönüne Dik Hareket Ederek Park Eden Araç” tasarımına Türk Patent Enstitüsü’nden patent aldı. 
parkedenarac
Normalde ideal bir park etme davranışının hem uzun zaman aldığını hem de bu süreç içerisinde harcanan yakıt miktarının fazla olduğunu ifade eden Pıhtılı, şu bilgileri verdi:

“Tasarlanan bu sistemde araç, park edileceği alana getirildikten sonra sürücü tarafından otomatik park sistemi butonuna basıldığı anda araçta ana tekerleğe ek olarak monte edilmiş doksan derece hareket edebilen küçük çaptaki yeni tekerlekler devreye girer. Bu sayede aracı yan olarak park edilecek yere taşır ve daha sonra otomatik park sistemi butonuna basıldığında araç tekrar yere indirilerek eski haline getirilir. Böylece araç çok kısa sürede park ettirilmiş olur. Bu sistemde, sadece aracın boyu kadar bir park alanı yeterli olmaktadır. Bu sistem sayesinde, park alanı problemi de yaklaşık olarak yüzde 25 oranında azalacaktır. Bu da sınırlı bir alana daha fazla aracın park etmesini mümkün kılmaktadır.”

Yrd. Doç. Haşim Pıhtılı, sistemde park sensörleri sayesinde park etme sırasında öndeki, arkadaki ve yandaki araca veya başka bir şeye çarpma meydana gelmeden hasarsız bir şekilde aracın park edilebileceğini belirterek, patenti alınan bu sistemle park etme esnasında problemlerin ortadan kalkmış olacağını kaydetti.

Pıhtılı, tasarım için 2007 yılında yapılan patent başvurusunun sonuçlandığını, tasarımın “Patent TR2007-05570BÜ” numarası ile onaylandığını belirtti.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/gidis-yonune-dik-giderek-park-eden-arac-25595-.html

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz