Mar 21

Törende konuşan Mutlu, öğretmenlerin dünyanın her yerinde eğitim olgusunun vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, tarihe bakıldığında her devlet adamının yanında öğretmenlerin olduğunu belirterek, “Osman Gazi’nin yanında onun öğretmeni olarak Şeyh Edebali vardı, Yavuz Sultan Selim’in yanında İbni Kemal, Fatih Sultan Mehmet’in yanında Akşemsettin ve Molla Gürani, Atatürk’ün yanında Mustafa öğretmenimiz vardı. Onlar olmasaydı çağ açıp çağ kapatan, devletler kuran ve tarihe yön veren bu büyük adamlar yetiştirilemezdi” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğünce Çapa Anadolu Öğretmen Lisesinde “Öğretmen okullarının kuruluşunun 163. yıl dönümü” nedeniyle düzenlenen törende konuşan Mutlu, öğretmenlerin dünyanın her yerinde eğitim olgusunun vazgeçilmez unsuru olduğunu söyledi.

Vali Mutlu, “Öğretmen okulları, mesleki birikim ve heyecanın kazandırıldığı, birlik ve beraberlik duygularının gönüllere nakış gibi işlendiği, körpe beyinlere yurt ve insan sevgisinin aktarıldığı, sadece öğretmenlerin değil, geçmişte yaşanan yokluk dönemlerinin olumsuz şartlarına bağlı olarak ülkenin uzak bir köşesinde kaybolup gidecek binlerce yeteneğin, şair, yazar, bilim adamının insanlığa kazandırıldığı önemli bir görevin yerine getirildiği mekanlardır” diye konuştu.

Öğretmen yetiştirmenin Türk tarihinde çok önemli bir misyon olduğunu ifade eden Mutlu, şunları ifade etti: “Tarihimize baktığımızda her devlet adamının yanında öğretmenlerin olduğunu görüyoruz. Şüphesiz ki öğretmen her yerde. Her bireyin yetişmesinde onun yanı başında. Osman Gazi’nin yanında onun öğretmeni olarak Şeyh Edebali vardı, Yavuz Sultan Selim’in yanında İbni Kemal, Fatih Sultan Mehmet’in yanında Akşemsettin ve Molla Gürani, Atatürk’ün yanında Mustafa öğretmenimiz vardı. Onlar olmasaydı çağ açıp çağ kapatan, devletler kuran ve tarihe yön veren bu büyük adamlar yetiştirilemezdi.”

Mutlu, öğretmenlerin bütün meslek mensuplarından daha kıymetli ve kutsal olduğunu düşündüğünü dile getirerek, öğretmen okullarının da hizmet üreten kamu kurumları arasında çok özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.

-DİĞER KONUŞMALAR-

Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey de eğitimin insanlık tarihinin her döneminde çok önemsendiğini söyledi.

Balıbey, toplumların her zaman öğretmene ve eğitime yatırım yaptığını belirterek, “İyi eğitim gören toplumlar hep kazanmış, hep kalkınmış ve hep başarmıştır. Dünyanın her yerinde eğitimin iki hedef kitlesi vardır, biri öğretmen, diğeri de öğrencidir” diye konuştu.

Türkiye’de olduğu gibi dünyanın her yerinde öğretmen yetiştirmek için farklı okulların açıldığını ve farklı yöntemlerin kullanıldığını anlatan Balıbey, “Ülkelerin teknolojileri ne kadar gelişmiş olursa olsun eğitimin en önemli ve belirleyici faktörü her zaman nitelikli öğretmen olmuştur ve olacaktır” dedi.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de kalkınmanın ve gelişmenin esasının kaliteli eğitim olduğunu söyledi.

Demir, sözlerini “Dünya coğrafyasında söz sahibi olmanın yolu etkin ve etkileyen olmaktan geçer. Söz sahibi olmak için de iyi yetişmiş, mesleğine, öğrenmeye ve öğretmeye sevdalı eğitimciler gerekir. Öğretmen toplumun yol göstericisidir, aydınıdır, toplumun idealinin temsilcisidir” diye sürdürdü.

Toplumların seviyelerinin eğitim durumuyla doğru orantılı olduğuna işaret eden Demir, şöyle konuştu: “Hizmetlerimizi gerçekleştirirken eğitimle hep iç içe olduk, çünkü bize göre topyekun kalkınmanın tek yolu eğitimdir. Ya eğitirsiniz ya da sonucuna katlanırsınız. Eğitimde standart şu anda ülkemizde Başbakanımızın başkanlığında Milli Eğitim Bakanlığımızın önderliğinde dünya standartlarının üstüne geçmiştir. Ülkemizin yanı sıra dünya bilim, kültür, sanat ve siyasetine damga vurmuş ve vurmaya devam eden okullarımızın birçoğu Fatih’te. Bunlar bizim için övünç kaynağı.”

Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/ogretmen-okullarinin-kurulusunun-163-yil-donumu/egitimdunyasi/haberdetay/17.03.2011/1365433/default.htm

written by admin \\ tags: ,


Yorum yaz