May 23

İkinci eli binlerce Euro eden Nokia 1100 ile dolandırıcılık devam ediyor; Nokia “sorun yok” diyor…

nokia1100Sizlere bir süre önce, zamanında sıfırı 100 Euro civarında fiyatla satılan Nokia 1100‘ın bazı üretimlerinin ikinci elinin bugün bazı ülkelerde 25 bin Euro’ya satıldığını duyurmuştuk. Çıkan haberlerin ardından sanal suçla savaş birimleri Nokia 1100-sever suçluların peşine düştü. Fakat henüz ciddi bir aşama kaydedilemedi. Polis sadece birkaç kişiyi bu suçla ilgili tutukladı fakat her geçen gün 1100 sevdalısı suçluların türemesi nedeniyle yeni olayların henüz önüne geçilemedi.

Soruşturmada güvenlik güçlerine yardımcı olan Ultrascan adlı firmanın yöneticisi Max Becker, geçtiğimiz günlerde kendilerinin bir suçluya Nokia 1100 sattıklarını ve bu sayede yerlerini tespit ederek, nasıl çalıştıklarını anlamak için çaba sarf ettiklerini söyledi. Becker’ın ifadesine göre buldukları Faslı alıcı, Ultrascan’ın 1100 telefonuna tam 5500 Euro (yaklaşık 11.700 TL) ödemiş.

Becker ayrıca hacker’ların kullandıkları 1100‘ı suçluların işine yarayacak şekilde modifiye eden programa da eriştiklerini ve denemelerinde son derece kolay bir şekilde başka numaralara gelen tek kullanımlık internet bankacılığı şifrelerini kolaylıkla elde ettiklerini söyledi.

Farklı ülkelerdeki güvenlik birimleri konuyla ilgili soruşturmaları hızlandırdılar. Polis bu yöntemi kullanan suçluların arasına gizli polisleri yerleştirmeye çalışıyor. Bu sırada Nokia konuyla ilgili hala resmi bir yorum yapmadı. Şimdiye kadar Nokia‘dan gelen tek resmi açıklama; “Nokia 1100‘ın yazılımında bir güvenlik açığı olduğuna inanmıyoruz” şeklinde oldu.

Kaynak ve devamı: http://www.chip.com.tr/konu/Nokia-1100-in-muthis-sirri-halen-cozulemedi_12922.html

written by admin \\ tags: , ,


Yorum yaz