Ara 24

Noel Baba’nın şu anda nerede olduğunu merak ediyor musunuz? Rotasının ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bu sitede Noel Baba’nın yolculuğu hakkında merak ettiğiniz her şey var.

Kuzey Amerika Havacılık Dairesi (NORAD) tarafından hazırlanan http://www.noradsanta.org/en/index.html sitesi, Noel Baba’nın şu anda nerede olduğunu ve izlediği yolu gösteriyor. NORAD’ın Noel Baba’yı takip etme geleneği 1955 yılına dayanıyor.

Gelenek, Colorado, Springs’te bulunan bir dükkanın yörede bulunan çocukların bir telefonu aramasını teşvik etmek için bir reklam kampanyası hazırlaması ile başladı.

Reklam basılırken yapılan bir hata sonucu ‘CONAD’ın (Amerikan Hava Savunma Dairesi) telefon numarası yayınlanınca; birçok çocuk reklam veren şirket yerine şimdiki adı NORAD olan Amerikan Hava Savunma Dairesini aradı.

Savunma Dairesinin başkanı, elemanlarına, arayan çocuklara Noel Baba’nın şu anda nerede olduğunu söylemeleri talimatını verdi ve gelenek böyle başlamış oldu. Şu anda NORAD’ın sitesi, dünyadaki tüm çocuklara Noel Baba’nın nerede olduğunu ve rotasını gösteren harita hizmetini sunuyor. Sitenin, Noel Baba’nın geyiği Rudolf’un burnunda bulunan kızılötesi sinyali izlediği iddia ediliyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/noel-baba-su-anda-nerede-26115-1.html

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz