Oca 09

“Ustalara Saygı” toplantıları kapsamında düzenlenen geleneksel Nâzım Hikmet gecesi, 10 Ocak’ta gerçekleştirilecek.

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen “Ustalara Saygı” programı, altıncı kez gerçekleştirilen geleneksel Nâzım Hikmet gecesiyle devam ediyor. Dizeleri dünyaca tanınan şiir neferi için yapılan özel gece, şairi 15 Ocak’ta kutlanacak doğum günü dolayısıyla bir kez daha anmayı hedefliyor. Özel bir rejiyle hazırlanan ve adını Nâzım Hikmet’in sevilen dizesinden alan “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” etkinliği, 10 Ocak Pazartesi akşamı saat 20.00’den itibaren Melih Cevdet Anday Sahnesi’nde (Akatlar Kültür Merkezi) takip edilebiliyor.

Faruk Şüyün’ün hazırladığı “Ustalara Saygı” geceleri çerçevesinde gerçekleştirilecek olan  “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” etkinliğinde, sanatseverler Nâzım Hikmet’in hem en sevilen dizelerini, hem de daha son dönemine ait daha az bilinen şiirlerini özel olarak hazırlanan bir dekorda, mizansenler eşliğinde dinleme olanağı buluyor. “Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” etkinliğinde Metin Belgin ve Hümay Belgin izleyicilere şiirsel bir gösteri sunuyor. Bir tren yolculuğu mizanseniyle başlayacak olan gösteride; Nâzım Hikmet ve onun şiirinde çok önemli bir yer tutan kadınları, Saki Çimen’in piyanosu eşliğinde duygularını dizelere döküp seyircilerle paylaşıyorlar.

“Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni” etkinliğinde, Nâzım Hikmet’in dünyanın farklı ülkelerinden sanatçılar tarafından bestelenen şiirlerinden örnekler de, şairin yaşadığı dönemi özetleyen görüntüler eşliğinde sanatseverlere sunuluyor.

“Ustalara Saygı” etkinlikleri, 17 Ocak’ta Selmi Andak gecesiyle sürüyor.

Etkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı-Nâzım Hikmet Gecesi
Tarih: 10 Ocak 2011 Pazartesi
Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi
Saat: 20.00

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/-ne-guzel-sey-hatirlamak-seni-/edebiyatkitap/haberdetay/07.01.2011/1336250/default.htm

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz