Şub 11

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in görevini bırakması için düzenlenen protestolar 18. günündeyken nihayet halkın isteği yerine geldi ve Mübarek istifa etti.
Mübarek’e karşı halk ayaklanmasının en önemli etkenlerinden biri olan sosyal ağlarda da bu tarihi an kutlanıyor. Twitter üzerinden duygularını paylaşan Mısırlıların ortak çığlıkları “Özgürüz” oldu.
El Cezire televizyonunun yayınladığı görüntülerde de, Tahrir Meydanı’nda Mübarek’in istifasını kutlayanların dizlerinin üzerine çöküp ağladıkları dikkat çekiyor.
Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarı 30 saniyelik bir açıklamayla biterken, havai fişekler fırlatılmaya başladı.

Halk “başardık” diye bağırıyor

 Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifası tüm ülkede kutlanıyor.
Başkente Kahire’nin yanı sıra ikinci büyük kent İskenderiye’de de halk Mübarek’in gidişini havai fişeklerle kutladı, şehir merkezlerinde konvoylar oluşturan halk “Başardık” sloganları attı. 18 günlük gergin bekleyişin yerini sevince bırakmasının ardından Kahire’nin diğer yerlerinde de gösteri yapan protestocular da kutlamalara katılmak için Tahrir meydanına akın etti.
Uluslararası medya kuruluşları Mübarek’in istifasını flaş haber olarak geçerken, Mısır’da istifasının ardından Mübarek’in ülkeyi terkedip terketmeyeceği ve konumunun ne olacağı tartışılmaya başlandı.
Mısır’ın devlet televizyonu Nil TV ve Egypt Radyo TV Union 1 (Ertu1) da, süreçle ilgili ordu ve sivil yetkililerden bazı önemli açıklamaların gelebileceğini duyurdu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/-ozguruz-/dunya/sondakika/11.02.2011/1351177/default.htm

written by admin \\ tags: , , , ,


Yorum yaz