Tem 29

Vodafone’dan Koç gibi hamle!

Cep telefonu operatörlerinden İngilizVodafone, Koç Grubu’nuninternet şirketi Koç.net’i 11 milyon sterline (30 milyon lira) satın aldı. Koc.net’in 2009 yılındaki toplam satışları 100 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

2006 yılında 4.5 milyar dolara Telsim’i alarak Türkiye pazarına adım atan Vodafone, Turkcell ve Avea ile yoğun rekabet yaşıyor.

Vodafone 2009 yılındakurumsal pazardaki rekabet gücünü artırmak için Türkiye’nin enbüyük alternatiftelekom operatörlerinden Borusan Telekom’u satın almıştı.

Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğindehizmetgelirlerini yüzde 30’un üzerinde 673 milyon dolara çıkartarak en hızlı büyüyen faaliyet gösterdiği ülkelerde en hızlı büyüyen operasyonu olmuştu. Koç.Net, 2010 yılında İlk 500 Bilişim Şirketi listesinde 152 bin 466 TL’lik satış geliriyle 40’ıncı sırada yer almıştı. Şirket 2009 yılında aynı listede 146 bin 282 TL’lik satış geliriyle yine 40’ıncı sırada bulunuyordu.

KOÇ HOLDİNG’İN AÇIKLAMASI
Koç Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, şirketin dünkü Yönetim Kurulu kararı uyarınca, bağlı ortaklık Koç.net sermayesinde sahip olunan yüzde 99,9982 oranında toplam 55 milyon 98 bin 985 lira nominal değerde hissenin tamamının, bedeli hisse devir işlemlerinin tamamlandığı tarihte nakden ve peşin olarak ödenmek üzere 29 milyon 999 bin 447,37 lira bedel karşılığında,Vodafone Holding A.Ş’ye veya alıcının hisse devir sözleşmesinin imzalanmasını müteakip bildireceği şirket veya şahıslara satılmasının kabulüne karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
”Sözleşme’ye göre satış bedeli, kapanış tarihi itibarıyla hazırlanacak bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolardaki net işletme sermayesi ve net borç esas alınarak hesaplanacak ayarlamaya tabi tutulacaktır. Söz konusu hisse devirleri Koç.net’intüm finansal ve ticari olmayan borçlarının, mevcut ortaklar tarafından bu amaçla yapılacak sermaye artırımı ve/veya sermaye tamamlama fonundan karşılanmak suretiyle tasfiyesine ve Rekabet Kurumu’nun izninin alınması şartına bağlıdır.”

SERPİL TİMURAY
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Koçnet’in satın alımının, şirketinmüşteri odaklı stratejik programının geleceğe dahagüçlütaşınması adına önemli bir kilometre taşı olduğunu kaydetti.

Satın alma kararlarında, Koçnet’in,VodafoneTürkiye’ninkurumsalvebireyselsegmentlere yönelikgüçlüürün vehizmetportföyünü tamamlar nitelikte olmasının önemli bir etken olduğunu vurgulayan Timuray, şunları kaydetti:

”Faaliyetlerinin merkezinemüşterisiniyerleştiren bir şirket olarak Koçnet’in Türkiye’de en yüksek müşteri memnuniyetini yaratan alternatiftelekomoperatörü olma vizyonundan etkilendik. Bu ortak müşteri odaklı bakış açısının, müşterilerimiz için yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi içinuygunortamı yaratacağına veVodafoneTürkiye’nin kaliteli ve nitelikli ‘bütünleşik telekom çözümleri’ sunan operatör olarak pazarda farklılaşma stratejisine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/kocnet-dunya-devine-satildi-43733–.html

written by admin \\ tags: , ,


Yorum yaz