Şub 23

İki kişilik katlanabilir elektrikli otomobiller Avrupa’da yollara çıktı. Tam şarj edildiğinde 100 kilometre yol alabilen küçük araçlar, standart bir otomobilen park ettiği alanın üçte birini kaplıyor.

“Hiriko” adı verilen otomobil, 4 adet tekerlek içi elektriklimotor ile çalışıyor. Katlanabilir tasarımı sayesinde otomobil kalabalık şehir caddelerinde en dar alanlara bile rahatlıkla park edilebiliyor.

MIT Medya Laboratuarı’nda görevli araştırmacılar tarafından oluşturulan elektrikli CityCar konseptinden geliştirilen otomobiller, İspanya’nın Bask bölgesindekiotomotivşirketleri birliği tarafından ticarileştirildi.

Otomobilde geleneksel konumlumotor, karmaşıkviteskutuları vebenzindeposu bulunmuyor, elektrikli motorlar tekerleklerin içine yerleştirilmiş. Bu sayede aracın arka tarafıkolaybir şekilde şasenin altına katlanabiliyor. Hiriko, katlandığındastandartbir arabanın park ettiği yerin üçte biri kadar yer kaplıyor.

Otomobilbir kez şarj edildiğinde 100kilometremesafekat edebiliyor. Yakıt tasarrufu sağlayan bu araçların çevreyi de koruduğunu söyleyen uzmanlar,ticariüretime önümüzdeki yıl İspanya’da başlanacağı belirttiler. 12 bin500Euro mal olacakotomobillerindaha çok otomobilkiralamasistemi ile kullanılabileceği kaydedildi

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/katlanabilir-elektrikli-otomobil-yollarda-resimli-50020-9-.html

written by admin \\ tags:


Yorum yaz