Mar 01

Apple’ın ikonik tasarımlarının yaratıcısı Jonathan Ive, memleketi İngiltere’ye dönme niyetinde. Yönetim kuruluysa Ive’ı kovmakla tehdit ediyor.

Apple yönetim kurulu, yeni nesil iPod, iPhone ve iPad’lerin dahi tasarımcısı, İngiliz Jonathan Ive ile sorun yaşıyor. Firmanın başarısında büyük rol oynayan tasarımcı, ikiz çocuklarını İngiltere’de eğitmek istediğini söyleyip yılın büyük bölümünü ABD’de değil Londra’da geçirme kararı aldı. Yönetim kuruluysa bunu gerçekleştirmesi halinde Ive’ın şirketteki pozsiyonunda kalamayacağını söylüyor.

Ive, ekonomik krizin satışları baltaladığı, Apple hisselerinin 105 dolar civarında olduğu 2008 yılında firmayla 3 yıllık ‘altın kelepçe’ anlaşması yapıp transfer ücreti olarak 11.3 milyon dolarlık hisse sahibi olmuştu.

Tasarımlarıyla firmaya büyük sıçrama yaptıran Ive, 343 dolara çıkan hisse fiyatı sayesinde bugün 25 milyon dolarlık bir hisse servetine hak kazandı. Ancak bu servetin önemli kısmı, Ive’ın şimdiki pozisyonunu koruması şartına bağlı. Ive ise okul çağına gelen çocuklarını İngiltere’deki bir okulda okutmak ve işleri de Sommerset’teki 4 milyon dolarlık malikanesinden yönetmek istiyor.

Ive ve ekibinin tasarımını yaptığı yeni iPad 2’nin çıkmasına günler kala yönetim kuruluna kararını bildiren Ive’ın şirkette kalıp kalmayacağı, büyük ihtimalle hastalık iznine ayrılan büyük patron Steve Jobs’ın sağlık durumun netleşmesinden sonra belli olacak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/ipad8217in-tasarimcisi-can-sikiyor-39448-13-.html

written by admin \\ tags: ,


Yorum yaz