Oca 11

Yeni 2010 Intel® Core™ İşlemci Ailesi ve Turbo Boost Technology. Intel’in akıllı teknolojileri ile “ihtiyaca göre performans”.

Intel Las Vegas’ta düzenlenen CES etkinliğinde kullanıcının performans ihtiyaçlarına göre işlemci hızını ayarlayan akıllı Turbo Boost teknolojisini, ilk 32 nanometrelik işlemcileri ve mevcut PC’lerden iki kat daha hızlı olan Intel® Core™ i5 işlemcilerini tanıttı.

Intel, dizüstü, masaüstü ve gömülü cihazlar için Intel Turbo Boost Technology1‘yi içeren, eşsiz bir entegrasyon ve akıllı performans sunan, tümüyle yeni 2010 Intel® Core™ işlemci ailesini tanıttı. Intel ayrıca üretim prosesinde çığır açan 32 nanometre (nm) kullanılmaya başladığını ve HD grafiğin işlemciye entegre edildiğini duyurdu.

Intel’in duyurduğu  25’ten fazla işlemci, kablosuz adaptör ve yonga seti arasında Intel® Core™ i7, i5 ve i3 işlemciler, Intel® 5 Serisi Yonga Seti ve Intel® My WiFi özelliklerini içeren Intel® Centrino® Wi-Fi ve WiMAX adaptörleri yer alıyor. Bu ürünlere bağlı olarak bilgisayar üreticileri tarafından 400’den fazla dizüstü ve masaüstü PC tasarımının, gömülü cihazlar için de 200 tasarımın piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Yeni 2010 Intel Core işlemciler, Intel’in ikinci nesil yüksek-k metal geçitli transistörlerini içeren 32 nm prosesi ile üretildiler. Diğer gelişmelerin yan sıra bu teknik, harcanan enerjiyi azaltırken, bilgisayarın hızının artmasına da yardımcı oluyor.

Intel Mimari Grubu’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sean Maloney yeni işlemci ailesi hakkındaki görüşlerini şu sözlerle dile getiriyor: “İlk kez endüstrinin en gelişmiş teknolojisinin kullanıldığı, cazip fiyat kademelerinde ve yaygın kullanım pazarına sunmaya hazır yeni bir Intel işlemci ailesi çıkıyor. Bu akıllı işlemciler kendini şahsi ihtiyaçlara uyarlayarak günlük kullanılan uygulamalar için performansı otomatik olarak artırıyorlar. Kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında performans sağlayan bu işlemciler, ihtiyaç duymadıklarındaysa enerji tasarrufu sağlamak için, işlemci çekirdeklerini kapatarak enerji tasarrufu sağlıyor ve enerji tüketimini azaltıyorlar.”

Hız zekayla buluşuyor

Intel’in ödüllü “Nehalem” mikromimarisine dayanan bu yeni masaüstü, mobil ve gömülü işlemciler, müzik, oyunlar, videolar, fotoğraflar, sosyal ağlar ve yaygın olarak kullanılan diğer zorlu uygulamalarda akıllı bir şekilde performans gösteriyor. Ayrıca, tümüyle yeni 2010 Intel® Core™ işlemcilerin kullanıldığı çok ince dizüstüler, bir inçten daha ince sistemler için performans, şıklık ve uzun pil ömrü dengesini sağlıyorlar.

Yeni Core i7 ve Core i5 işlemciler, uyarlanabilir bir performans ve böylece daha akıllı bir bilgi işlem için, seçkin Intel® Turbo Boost Technology1 ve Intel® Hyper-Threading Technology2 özelliklerine de sahipler. Intel® Turbo Boost Technology1, kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında hemen performans desteği sağlamak için, dinamik olarak ayarlama yaparak, otomatik ve akıllı bir şekilde performansı artırıyor. Intel® Hyper-Threading Technology2, her bir işlemci çekirdeğinin birden fazla “thread”i (iş emri) çalıştırmasına izin vererek, akıllı bir şekilde çoklu görevin çalıştırılmasını sağlıyor, çeşitli görevler aynı anda işlendiğinde, endüstri lideri enerji verimliliği ile dengelenmiş olarak, şaşırtıcı bir yanıt verebilirlik ve yüksek performans sağlıyor.

Tüm yeni 2010 Intel® Core™ işlemcileri destekleyen Intel® 5 Serisi Yonga Seti, bir dizi yenilik ve özelliği sağlamak için basit bir şekilde bağlanan komponentlerle geliştirilen, şirketin ilk tek yongalı yonga seti çözümü oluyor. Intel® Core™ ailesi de, pil ömrünü korurken işlemcilerin işleri hızla tamamlamasına izin veren, Intel’in HUGI (hurry up and get idle – çabuk ol ve boşa çık) olarak adlandırdığı güç koruma tekniklerine sahip.

Tümüyle yeni 2010 Intel® Core™ işlemci ailesi, grafiğin yaygın kullanılan PC işlemcilerine entegre edilmesinde bir ilki başarıyor. Intel® HD Graphics ile işlemciler, çekici görseller ve akıcı HD video oynatımı sağlıyorlar. Bu ayrıca, çok kanallı Dolby* TrueHD ve DTS* Premium Suite ev sineması sesini sağlamak açısından endüstrinin ilk entegre çözümü olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Intel® HD Graphics, ek bir video kartına ihtiyaç duymadan yaygın kullanılan günlük 3D oyunları destekliyor ve yeni Microsoft Windows* 7 işletim sistemi için tam destek sağlıyor.

Notebook alıcıları için hazır olan başka bir özellik de, en uygun pil ömrü ve performans için, sistemi yeniden kapatıp açmaksızın, çok yoğun grafik kullanan oyunları oynayan kullanıcıların Intel’in entegre grafiği ile harici grafik kartı arasında otomatik geçiş yapmalarına izin veren Intel Switchable Graphics.

Dizüstü ve Masaüstlerinin Ötesinde – Gömülü İşlemciler

Yeni 2010 Intel® Core™ gömülü işlemciler, bilet kiosk’leri ve kendi kendini kontrol eden makineler, ATM’ler, dijital levhalar, tıbbi ekipmanlar, iletişim ekipmanları ve endüstriyel makineleri de içeren, daha akıllı bağlantılı dünyadaki PC gibi çalışan cihazları hedefliyor. Örneğin, bir banka veya perakende mağazasındaki sistem sahipleri, bu işlemci platformlarını kullanarak, ATM’lerini, kiosk’larını ve akıllı yazar kasalarını daha iyi yönetebilecek. Söz konusu gömülü cihazlar iş yükünü optimize edip enerji tasarrufu sağlamanın yanı sıra bağlandıkları ağı uzaktan yönetebilme ve daha etkin reklam kampanyaları için video analitiğine dayanan ölçümleri toplayabilme gibi becerilere sahip olabilecekler.
Intel ayrıca, daha yüksek bir veri yoğunluğu standardı gerektiren uygulamalar için hata düzeltme kodu belleği ekleyerek, gömülü sistemler için watt başına performans platformu seçeneklerini genişletti. Intel® 5 Serisi yonga setleri ile birlikte gömülü işlemciler, bu cihazların pazarda oldukları süreye daha iyi uyacak şekilde, genişletilmiş yedi yıllık bir ömür sağlıyor.

Kablosuz Ürünler, WiMAX ve Dahası

Intel® Centrino® markası şimdi, Intel’in öncekine göre daha geniş bir kullanıcı kesimini hedefleyen kablosuz ürünlerini temsil ediyor. Gelişmiş 802.11n çoklu-akım özelliklerine ve Wi-Fi için çift-bant desteğine sahip olan üç yeni Intel® Centrino® Kablosuz adaptör kullanıcılara 8 kat daha yüksek hızın yanı sıra enerji tasarrufu, geniş kapsama alanı ve güvenli bağlantı olanağı sunuyor. Intel’in sunduğu yüksek kaliteli kablosuz adaptör serisine ek olarak entegre WiMAX/WiFi adaptörü de mobil durumda 20 Mbps’e kadar çıkarak 2.3, 2.5 ve 3.5GHz WiMAX bantlarını destekliyor.

Bütün adaptörler, kullanıcıların dizüstülerini sanal bir hotspot’a çevirmelerine ve kablosuz cihazları doğrudan dizüstülerine bağlamalarına izin veren Intel® My WiFi® Technology’yi destekliyor. Intel Embedded IT and Intel® Active Management Technology 6.0 ile uzaktan WiFi istemci yönetimi, kurumlar için uzaktan istemci yönetimine izin veriyor.

Ayrıca şimdi, Intel® HD grafikli Core™ i5’e veya bir Intel® Xeon® 3400 serisi işlemciye ve Intel® 3450 Yonga Setine dayanan giriş seviyesi iş istasyonları, kullanıcıların profesyonel bir iş istasyonundan istenen verimliliğe, güce ve güvenilirliğe sahip bir iş istasyonuna erişmelerini sağlıyor.

Intel bu çeyrek dönem sonunda da Intel® vPro™ Technology’ye dayanan yeni 2010 Intel® Core™ işlemci ailesini sunacak. Bu platformlar, iş PC’lerinin bakım, yönetim ve korunmalarını geliştirerek, BT yöneticilerinin ve kurumların donanım yardımlı güvenlik ve yönetilebilirlik özelliklerinin avantajlarını kullanmalarına yardımcı olacak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/intel8217in-akilli-teknolojileri-26677-.html

written by admin \\ tags: , , , , , , ,


Yorum yaz