Ara 21

Apple istediğin aldı; HTC ceplerin satışı yasaklandı! Ama görünüşe göre buna sevinen de HTC oldu!

Apple, Mart 2010’da ABD’de HTC’ye karşı açtığı davada, şirketin kendine ait 10 patenti ihlal ettiğini öne sürmüş ve aralarında EVO 4G’nin de olduğu bazı HTC modellerinin satışını yasaklatmak istemişti. İşte bu dava en sonunda karara bağlandı. Mahkeme, HTC’nin sadece 1 adet Apple patentini ihlal ettiğine karar verdi; Nisan 2012’den itibaren bu modellerin satışının yasaklandığını ilan etti.

İlk bakışta bu karar Apple için zafer gibi görünse de durum aslında biraz farklı. Davaya konu olan 10 patentten dokuzu için olumsuz bir karar çıkmadı. İhlal edildiği söylenen tek karar ise, arayüzdeki, telefon numaraları ve e-postaların nasıl kullanıldığı ile ilgili. Karara göre HTC, bu durumu düzeltirse, yasak da ortadan kalkacak.

HTC, yaptığı açıklamada kararı sevinçle karşıladıklarını söyledi. Çünkü söz konusu ihlal sadece ufak bir arayüz güncellemesi ile giderilebilecek kadar basit. HTC de tam olarak bunu yapacak; güncelleme ile yasağa neden olan özelliği telefonlarından kaldıracak. Bu durumda satış yasağı da otomatik olarak ortadan kalkacak. Eğer mahkeme 10 patentin en azından yarısının ihlal edildiğine karar verseydi, işte o zaman HTC için zor günler başlayabilirdi. Ama şu anki durumda, davanın gerçek kazananı HTC olmuş gibi görünüyor…

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/htc-ceplere-yasak-geldi-48678–.html

written by admin \\ tags: , ,


Yorum yaz