Oca 18

Dansçı ve Koreograf Talin Büyükkürkciyan’ın, İçinde Farklı Hikayeler Barındıran Çalışması, Sanatçının Kişisel Geçmişiyle Kendi Tanıklıklarından Yola Çıkarak Tasarlanmıştır.

 Hollanda, İtalya, İrlanda ve son olarak Kanarya Adaları ve Fransa’da Türkiye Mevsimi kapsamında oynanan gösteriyi sanatçı gazeteci-yazar Hrant Dink‘e ithaf ediyor.

Çalışmalarında teatral bir teknik kullanan koreografın bu oyunun başlığı, Fransız yazar Charles Perrault’nun zalim, soylu ve meraklı karısını anlattığı “Mavi Sakal” isimli masaldan esinlenmiştir. Masala göre, mavi sakallı zorba kral, karısına şatodaki bütün kapıların anahtarlarını verir. Bu anahtarlar arasında karısını girmemesi konusunda kesinlikle uyardığı küçük bir odanın anahtarı da vardır.

Hollanda’da European Dance Development Center’dan mezun olan Talin Büyükkürkciyan, çalışmalarını Türkiye ve yurtdışında birçok etkinlikte sergilemektedir. Çağdaş Dans Sanatçıları Derneği üyesi olan Büyükkürkciyan Transit-İstanbul Doğaçlama Günleri’nin kurucularındandır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi Performing Arts departmanında hareket teknikleri konusunda ders vermektedir.

Kaynak: http://www.haberler.com/fransiz-kultur-merkezi-nde-dans-tiyatrosu-4-haberi/

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz