Ara 12

Bilgisayarlarda bulunan hardisklerin yerlerinden çıkarak internet gezegeninin bulutlarına yükselerek sanal ortama aktarılması anlamına gelen “Bulut Bilişim” Türkiye hızla yayılıyor.

Şu anda şirketlerin kullandığı bu yöntemin yangınlaşarak, kişisel kullanıma açılmasıyla bilgisayar hard disklerinin kısa zamanda tarihe karışması bekleniyor.

Bilgisayar hardisklerini tarihe karıştıracak olan açıkkaynakkod dünyasında pazar lideri olan RedHatOrtadoğu ve Afrika Genel Müdürü George Debonobirtakım inceleme ve araştırmalaryapmaküzere Türkiye’ye geldi. Debono, Türkiye’nin tıpkı diğer ülkelerde olduğu gibi bilişimde hızla gelişen bir ülke olduğunun altını çizerek, burada büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

RedHat’ın özellikle Linux’ta açıkkaynakkod dünyasında pazar lideri olduğunu hatırlatan Debono, “Dünyada kritik düzeydehizmetveren sunuculardagüvenlik, kararlılık, süreklilik,destekgibi konular ön plana çıktığındailkakla gelen çözüm, on binlerce sunucuda çalışan Red Hat oluyor. Dünyada zaten tanınan bu şirketimizin Türkiye’de büyümesiiçinelimizden geleni yapacağız” dedi.

Red Hat’ın Orta Doğu’daki pazarda yaptıklarını Türkiye’de de uygulayacaklarını belirten Debono, “Amacımız gelişmekte olan bulut bilişimi, Türkiye’de ihtiyacı olanherfirmaya uygulamak. Şu anda finans şirketleri, bankalar gibiözelkuruluşlar zaten bulut bilişimi Red Hat’tan kullanıyor. Bunundahada yaygınlaşmasını sağlayacağız” diye konuştu.

RedHat’in Türkiye Distirbitörü olan Prolink firmasının Genel Müdürü Ken Bradley de Türkiye’de Red Hatilegittikleri hemenheryerde karşılaştıklarını belirterek, bu gelişimin artarakdevamedeceğini söyledi.

BULUT BİLİŞİM NASIL ÇALIŞIYOR?
Yakıngelecektebir standart haline gelecek Bulut bilişimi, İngilizce söylemiyle “Cloud Computing” en basit anlamıyla bilgisayarlarda bulundan hard disklerin yerlerinden çıkarakinternet gezegeninin bulutlarına yükselerek sanal ortama aktarılması anlamına geliyor.

Söz konusu sistem sayesinde, “Bilgisayarınızın hard diskinin boyutu ne kadardır?” soruları tarihe karışıyor. Bu sayede dünyanın neresinde olunursa, internetbulutuna dahil olmak suretiyle bilgisayar fiziksel olarak yanınızda olmadan yanınızdaymış
gibiişlem yapmaya olanak sağlıyor.

“KIRMIZI ŞAPKALI ADAM” FİRMAYA İSİM OLDU
Açıkkaynak kod dünyasında pazar lideri olan RedHat’ın Türkçe karşılığı, “kırmızı şapka”. Şirketin nasıl bu ismi aldığını anlatan Red Hat Ortadoğu ve Afrika Genel Müdürü George Debono, “1993 yılında şirket başka alanlarda faaliyet gösterirken, şirkettebir adam çalışıyormuş.

Bu adamhergünişekırmızışapkasıyla gelirmiş. Nezamanbirsorun olsa herkes ‘kırmızı şapkalı adama gidin o çözer’ dermiş.Kırmızışapkalı adam sürekli sorunlara çözüm getiren bir kişi olduğundan şirketin adı da ‘kırmızı şapka’ anlamına gelen ‘RedHat’ olarak belirlenmiş. Biz de bu yolda ilerleyerek herkesin çözüm ortağı olmaya çalışıyoruz” dedi.

FACEBOOK İLE İŞBİRLİĞİ
Açıkkaynak çözümleri ve bulut bilişim alanlarında dünyanın lider sağlayıcısı RedHat, Facebook’un mümkün olan en düşük maliyetle en verimli programlama altyapılarından birini oluşturmak amacıyla başlattığı Open Compute Projesi’ne (Açık Programlama Projesi) katıldığını da açıkladı.

RedHatTeknoloji Yöneticileri tarafından, Açık Programlama Zirvesi’nde Açık Programlama Projesi global veri merkezlerininenerjiverimliliğini dönüştürecek açıkkaynakgeliştirme modelini kullandığını açıkladı.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/hard-disk-tarih-oluyor-48392–.html

written by admin \\ tags: ,


Yorum yaz