May 01

Düşünceyle kontrol edilebilen tekerlekli sandalye geliştirildi.

tekerleksandalyeHastalıkları tekerlekli sandalyelerde bulunan joysticki kullanmasına imkan vermeyen tekerlekli sandalye kullanıcılarının artık sadece nereye gitmek istediklerini düşünmeleri yeterli olacak.

Yeni teknoloji tekerlekli sandalye çevresindeki alanın üç boyutlu bir resmini oluşturmak üzere bir lazer tarayıcıdan faydalanıyor. Bu resim kullanıcının önünde bulunan ekrana yansıtılıyor.

Daha sonra kullanıcı, resmin gitmek istediği yer olan bölümüne konsantre oluyor ve tekerlekli sandalye de buna göre kullanıcının isteğini algılayıp yanıt veriyor.

Kullanıcıların beyin faaliyetlerini belirlemek ve gitmek istedikleri yeri bulmak üzere, içine elektrotlar yerleştirilmiş bir başlık kullanıyor.

Yeni tekerlekli sandalyenin mucidi olan İspanya’daki Zaragoza Üniversitesi’nden Dr. Javier Minguez, gönüllülerin sandalyenin nasıl kullanacağını öğrenmelerinin sadece 45 dakika aldığını belirtiyor.

Doktor New Scientist bilim dergisine şunları söyledi: “Bu çalışmanın amacı tekerlekli sandalyenin pratikliğini göstermek. Deneklerin tamamı sandalyeyi nasıl kullanacaklarını basit bir şekilde öğrendi.”

Sandalye beyin faaliyetiyle hareket eden ilk icat değil.

Geçen ay, otomobil devi Honda bir robotun hareketlerini kontrol edebilen ‘akıl okuyucu’ başlık geliştirdiğini duyurmuştu.

Ancak yeni tekerlekli sandalye prototipi ticari kullanım için henüz hazır değil. Şimdilik her bir dakika için sadece iki düşünceyle başa çıkabiliyor.

Dr. Minguez, sandalyeyi daha hızlı geliştirmeyi ve gelecek birkaç yıl içinde daha gelişkin  versiyonlarını ortaya çıkarmayı umduğunu söylüyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/dusunceyle-hareket-eden-tekerlekli-sandalye–16700-4.html

written by admin \\ tags: , ,


Yorum yaz