Şub 01

Finlandiya sağlık yetkilileri: “Domuz gribi aşısıyla narkolepsi arasında bağlantı gözlendi.”

Finlandiyalı sağlık yetkilileri, domuz gribi aşısıyla narkolepsi hastalığı arasında bağlantı gözlendiğini bildirdi.

Finlandiya Ulusal Narkolepsi Çalışma Kolu, domuz gribi aşısı Pandemrix ile ilgili olarak yapılan araştırmalardan elde edilen ilk sonuçların, aşı yapılan 4 ila 19 yaşındaki kişilerde aynı yaş grubunda vurulmayanlara kıyasla narkolepsiye yakanlanma olasılığında artış gözlendiğini bildirdi.

Sonuçları Ulusal Sağlık ve Refah Enstitüsü tarafından açıklanan araştırmada, “narkolepside gözlenen bu artışın, büyük olasılıkla domuz gribi aşısı ve bazı diğer faktörlerin ortak sonucu olduğu” belirtildi.

Gündüz aşırı uyku eğilimi olan narkolepsiye yakalanan hastaların, gün içinde en olmadık yerlerde ve zamanlarda çoğunlukla farkına varmadan uykuya daldıkları görülebiliyor.

NARKOLEPSİ NEDİR?

Gün içerisinde asla engelleyemediğiniz ve çoğu zaman da farkına varmadığınız adeta trans durumunda yaşanılan uyku atakları. Ancak uyandığınız zaman uyuduğunuzu fark edebildiğiniz ve çoğunda etrafınızda olup bitenleri duyduğunuz, beyninizin kaydettiği tuhaf uyku halleri ile öfke,büyük sevinç,aşırı heyecan durumlarında da eklem yerlerinizde oluşan ani kas yitimleriyle kendini gösteren katapleksiler narkolepsinin belki de en genel tanımlaması. Katapleksi bilincinizi tam yerinde yaşadığınız ancak konuşamadığınız, hareket edemediğiniz adeta bir et yığını şeklinde olduğunuz yere düşmenizi sağlayacak şekilde yaşanan ataklar olarak daha net tanımlanabilir. Katapleksi hem ciddi fiziki hem de beyin yorgunluğuna neden oluyor.

TÜRKİYE’DE DE AŞILAMA YAPILDI

Domuz gribi aşısı hakkındaki tartışmalar Türkiye’de de uzun süre gündemi işgal etti. Yan etkilerinin bilinmeden aşının kullanılmaya başlaması tıp camiasına ikiye bölerken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, halkı aşıya ikna edebilmek için kameralar önünde aşı yaptırdı. Türkiye’nin yüklü miktarda aldığı aşının, domuz gribi salgını haberlerinin azalmasıyla birlikte elde kaldığı ve bakanlığın bu aşılar için yüklü miktarda ödeme yaptığı da sıkça tartışılmıştı.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/domuz-gribi-asisi-hakkinda-onemli-iddia-38671-12-.html

written by admin \\ tags: , ,


Yorum yaz