Mar 06

Japonya’da çok eskiden beri büyük depremlerin habercisi olduğuna inanılan oarfish adı verilen ve nadir bulunan gümüş renkteki dev balıkların son günlerde meydana gelen büyük depremler öncesinde çıkmasının bu inancı doğruladığı belirtiliyor.

Normalde çok derin sularda yaşayan balık türünün, Şili’de cumartesi meyedana gelen 8.8 büyüklüğündeki ve 12 Ocak’ta Haiti’yi vuran ve 200 bin kişinin ölümüne yol açan depremlerin ardından kıyılarda görüldüğü ve balıkçıların ağlarına takıldığı belirtiliyor.

Bu depremlerin ardından 6.4 büyüklüğünde bir deprem Tayvan’ın güneyini vurdu.

‘Pasifik Ateş Çemberi’ adlı deprem kuşağı çevresinde meydana gelen bu tektonik hareketler, dünyada depreme en yatkın ülke olan Japonya’nın, bir sonraki büyük depremin merkezi olacağı yönündeki endişeleri de artırdı.

Geleneksel olarak deniz tanrısının sarayından gelen bir elçi olduğuna inanılan bu balık türünün son günlerde açıklanamayan bir şekilde ortaya çıkması da bu endişeleri daha da yoğunlaştırdı.

Genellikle 1000 metre derinliklerde yaşayan ve çok nadir olarak 200 metre derinliklerde görülen, balıklar yılanı andırıyor ve uzunlukları 5 metreye ulaşabiliyor.

Son haftalarda bu balık türünden kıyıya vurmuş ya da balıkçıların ağlarına takılmış onlarcası bulundu.

Japonya’da geleneksel inanışa göre bu balığın su yüzeyinde daha fazla görülmeye başlanması bir depremin olacağının işareti.

Ancak bu sadece geleneksel bir inanıştan ibaret değil. Derin sularda ve diplerde yaşayan balıkların sismik hareketliliklere karşı çok duyarlı olduğu ve bir depremin oluşumu durumunda alışılmışın dışında davranışlar sergilediklerine dair bilimsel teoriler de mevcut.

Bununla birlikte Japonya’daki uzmanlar su altındaki tektonik katmanları izleyen yüksek teknoloji ürünü gözlem cihazlarına daha fazla güveniyor.

Kobe Deprem Merkezi Müdür Yardımcısı Hiroshi Tajihi, “Eski zamanlarda Japonlar, bu balıkların deprem habercisi olduğuna inanırmış. Ama bunlar sadece eski batıl inanışlar ve bu balıkların ortaya çıkmasıyla deprem arasında bilimsel bir bağ kurulmuş değil” diye konuştu.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/bu-balik-depremin-habercisi-mi-28886-10-.html

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz