Ara 24

Intel’in ilk altı çekirdeklisi neler sunuyor?

Intel’in masaüstü sistemlerde kullanılacak ilk altı çekirdekli işlemcisi geliyor: Detaylar burada!

Intel’in Gulftown işlemci serisi AMD’yi bayağı terletecek gibi gözüküyor. İşlemciler altı çekirdekli ve spesifik olarak üst seviye kullanıcılara hitap ediyor. Şimdiyse ilk model hakkında bazı detaylar ortaya çıktı.

CPU’nun isimlendirilmesi mevcut kurallara göre yapılmış. Mağazalarda Core i7 980X ismiyle raflara yerleşecek ve modern 32-nm tekniğine göre üretildi. Altı çekirdeğin (12 thread) çalışma frekansı 3,33 GHz iken toplam önbellek miktarı 12 MB ve maksimum güç tüketimi (TDP) 130 Watt olarak gösteriliyor. Tümleşik turbo modu gerektiğinde işlemciyi otomatikman 3,6 GHz saat hızına overclock ediyor.

İlk bilgilere göre soket 1366 anakartların çoğu uygun bir BIOS güncellemesinden sonra CPU’yu doğru şekilde kontrol etme ve tanıma yetisine sahip olabilecek. Resmi olarak sadece DDR3 1066 MHz bellekler destekleniyor. Intel’e göre daha yüksek frekansta çalışan RAM’ler işlemciyle beraber kullanıldığında problem oluşturuyor. Core i7 980X Mart 2010’da piyasaya sürülecek fiyatı 1000 Dolar civarında olacak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/core-i7-980x-su-yuzune-cikti-26092-4.html

written by admin \\ tags: , , , ,


Yorum yaz