Oca 24

Araştırmalara göre özellikle de ‘aynı hareketlerin sık sık tekrarlandığı durumlarda’, fazla seks, el bileklerine fazla yük bindirerek ‘karpal tünel sendromu’na neden oluyor.

Amerikan “Medical Hypotheses” adlı dergide yayımlanan makaleye göre fazla seks el bileklerinde rahatsızlığa yol açıyor.

Çalışmayı yürüten Doktor John Zenian, aynı hareketlerin üst üste tekrarlandığı durumlarda el bileklerine fazla yük bindirilerek karpal tünel sendromuna (El bilek kanalı rahatsızlığı) neden olunduğunu açıkladı. İngiltere’de her 20 kişide bir görülen bu sendromda, sinirler büyük ölçüde zarar görerek bileklerde ağrıya ve hissizliğe sebep oluyor. Karpal tünel sendromunun. en fazla tekrarlayan rahatsızlıklardan biri olduğu da belirtiliyor. Fazla seks sebebiyle bu rahatsızlığa yakalananların sayısının, Viagra gibi cinsel gücü artırıcı ilaçların piyasaya sürülmesinden sonra arttığı belirtildi.

Sinirlere Zarar

Obezitenin de el bileği rahatsızlıklarında ‘katkısı’ büyük. Doktor Zenian, “Son yıllardaki Karpal tünel sendromu artışını, her 2 el bileğinin de aynı anda en çok kullanıldığı nadir aktivitelerden biri olduğu için, cinsel ilişkiye bağlamak mümkün” dedi. Karpal tünel sendromu, kol ve el arasındaki sinirlerin zarar görmesiyle meydana geliyor.

Kaynak: http://www.gundemsaglik.com/Haberler/Fazla-Seks-Yapmak-El-Bilegine-Zararli.htm

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz