Mar 30

Çinli otomotivci Türkiye’ye fabrika için imzayı attı…

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çin ziyaretinde gündeme gelen Çinli motorlu taşıt üreticisi Dongfeng Motor Company’nin (DFM) Türkiye’de üretim yatırımı yapmasına ilişkin ilk resmî imza atıldı. 
 
Dün imzalanan anlaşmaya MGY Otomotiv Başkanı M. Gökhan Yeşilkaya ve DFM Başkanı Guo Zhenfu imza koydu. Çin’in üçüncü büyük otomotiv üreticisi DFM’nin Türkiye’de fabrika kurması için girişimlerde bulunan MGY Otomotiv Başkanı Gökhan Yeşilkaya, üretim kapasitesinin en az yıllık 50 bin adet olacağını, teşviklerden yararlanmak için bu yıl sonuna kadar yer konusunda karar verilmesi gerektiğini söyledi. DFM Türkiye temsilciliğini iki yıl önce aldıklarını ama yapılacak yatırımda kendilerinin çok sembolik bir hisseyle yer alacaklarını belirten Yeşilkaya, “Tekstil ve müteahhitlik işinde yoğunlaştık. Otomotiv alanında yatırımcı değiliz. Sözü devlet yetkilileri aldı, fabrikayı DFM yapacak. Ben ise yatırımın gelmesi için elimden geleni yapıyorum. Bu iş için sadece bu ay üç kez Çin’e gittim. Tek amacım bir fabrika kurulsun, bin insana iş kapısı açılsın, bu bana yeter.” dedi.

İmza için Türkiye’ye gelen DFM Yönetim Kurulu Başkanı Guo Zhenfu, yatırımın hayata geçmesi için önemli bir aşamaya gelindiğini söyledi. MGY Otomotiv Genel Müdürü Ömer Çardak ise fabrikanın yeri konusunda hükümet tarafından üç alternatif şehir belirlendiğini söyledi. Başbakanlık Yatırım Ajansı ile birlikte geliştirilen proje için İzmir, Konya ve Gaziantep illerinin gündemde olduğunu belirten Çardak, “Hangisi daha avantajlı olursa yatırım o şehirde olacak. DFM, Çin’in 130 milyon nüfuslu bir eyaletine ait devlet şirketi. İşi ciddi tutuyorlar.” dedi. Yatırım tutarının 250 milyon doları bulması bekleniyor.

Türkiye’de yapılacak üretimin sadece iç pazara değil Avrupa, Ortadoğu, eski Doğu Bloku pazarlarına yönelik olacağını anlatan Çardak, üretilecek modellerin bugün satışı da gerçekleştirilen mini ticari araçlar ile bir minivan modeli olacağını dile getirdi. Fiyatları 13-14 bin TL’den başlayan DFM araçların geçen yıl yaklaşık 2 bin 500 müşteriye ulaştığını ifade eden Çardak, bu yılki pazar hedefinin ise 3 binin üzeri olduğunu söyledi. 

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/cinli-otomotivci-turkiye-ye-geliyor-29749-9-.html

written by admin \\ tags: , , , , , , ,


Yorum yaz