Şub 06

Download: Chrome 9

Google Chrome 9’u indirilmeye sunuldu: Gerçek anlamda önemli yenilikler ve indirme bağlantısı burada.

Google, tarayıcısı Chrome’u yeni sürümlere atlatmak için tam gaz yoluna devam ediyor. Şimdi de tarayıcının dokuzuncu sürümü, yani Chrome 9 hazır ve indirilmeye sunuldu bile.

9.0.597.84 sürüm numarasıyla kullanıcılara sunulan Chrome 9, bazı güvenlik güncellemelerinin yanı sıra, önemli birkaç yenilik de içeriyor. Bu yenilikleri kısaca sizlere tanıtmaya çalışalım…

Chrome 9 ile birlikte, WebGL desteği artık açık olarak geliyor. Bu sayede, WebGL tabanlı pek çok seçeneğe ulaşma şansınız oluyor. Örneğin insan vücüdu için Google Earth olarak tanıtılan Body Browser’a ya da WebGL Aquarium’a mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Diğer bir yenilik ise, aramalarda kullanıcıya yardımcı olmayı amaçlayan Google Instant özelliğinin artık adres çubuğuna da entegre edilmiş olması. Ancak bu özellik başlangıçta açık larak gelmiyor. Açmak için seçeneklere girip ilgili seçeneği aktif hale getirmeniz gerekecek.

Dikkat çeken üçüncü yenilik ise Cloud Print adını taşıyor. Bu özellik sayesinde, doğrudan bağlantınız bulunmayan bir yazıcıdan bile, internet üzerinden çıkış alma şansınız oluyor. Bu özelliğe de yine seçeneklerden ulaşabilirsiniz.

Diğer yenilikler ve indirme bağlantısı burada!

Bir diğer yenilik ise WebP uzantılı resim dosyaları konusunda ortaya çıkıyor. Bu dosyalar Google tarafından geliştirildi ve internet üzerinde daha fazla sıkıştırma ile daha az bozulma imkanı sağlıyor. Bugün nasıl JPEG ve GIF dosyaları revaçtaysa, Google’a göre bu formak da çok yakında öyle olacak. Formatı destekleyen ilk tarayıcı da Chrome 9 oldu.

Yüklediğiniz eklentiler konusunda da ufak bir yenilikten bahsetmek lazım: Artık eklentinin adres çubuğu yanındaki simgesine sağ tıklayarak, onu saklayabiliyorsunuz. Görünmesini istediğinizde ise tek yapmanız gereken, seçeneklerden ilgili bölüme gitmek.

Chrome için geliştirdiği WebApps; yani web uygulamaları da Chrome 9 ile farklı bir boyuta taşınıyor. Artık her bir uygulamayı, masaüstünüze ayrı birer kısayol simgesi olarak taşıyabiliyorsunuz. Bu sayede, uygulamalara doğrudan ulaşma şansı bulacaksınız.

Eğer sisteminizde zaten Chrome yüklüyse ve otomatik güncelleme seçeneği aktifse, tarayıcınız zaten yeni sürüme güncellenmiş olabilir. Ayrıca yüklemek isteyenler ise, aşağıdaki bağlantıdan yardım alabilir:

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/chrome-9-hazir-indirin-38780-14-.html

written by admin \\ tags: ,


Yorum yaz