Oca 07

Çanakkale ilinin ismi, yöredeki çanak, çömlekten gelir. Çanakkale ili, kendi adını taşıyan boğazın iki yakasında kurulmuştur. Çanakkale çevresi eşsiz doğal güzelliklerle ve denizlerle çevrilidir. Çok sayıda tarihi eser ve kaplıcalara sahiptir.

Avrupa ve Asya kıtasında toprakları bulunan bu ilimiz Marmara bölgesinde olup, stratejik öneme sahiptir. Bu topraklarda pek çok medeniyetler barınmış ve izler bırakmıştır.

Çanakkale’nin bilinen en eski halkı Kakotik dönem yerli halkıdır. Bunları Troya halkı izler. Ancak Troyalı’lar buraları türk beyliklerine bırakmışlardır. Eşsiz doğal güzelliklerine sahip olan Troya doğa güzellikleri ve harika denizi ile günümüze kadar gelmiştir. Çanakkale yöresi çok önemli bir turizm merkezidir.

İlçeleri; Ayvacık, Bozcaada, Gökçeada, Biga, Çan, Eceabat, Gelibolu, Ezine, Yenice ve Lapseki’dir.

ÇANAKKALE SAVAŞI 3 Kasım 1914- 18 Mart 1915 tarihleri arasında yapılan deniz savaşlarıyla, Gelibolu Yarımadası’nda 25 Kasım 1915- 9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşlarıyla Mustafa Kemal komutasındaki Türk ordu birlikleri dünyayı şaşırtan bir cesaret ve kahramanlık sergiledi ve Türk tarihinin en şerefli zaferini aldı. Çanakkale İlimiz böylesine önemli bir savaşın- zaferin izlerini taşımaktadır. Şehir adeta zaferimizle süslenmiş gibidir. Gittiğinizde o anları yaşayacak, göz yaşlarınızı tutamayacaksınız. Her türk evladının görmesi gereken en önemli şehirlerimizden biridir. Yerli ve yabancı birçok turistin gelip, tarihimizi dinlediği, zaferimizi öğrendiği yerdir.

Kaynak: http://www.tarihimekanlar.net/

written by admin \\ tags: , , ,


Yorum yaz