Oca 30

iPad’in tasarlanışı bir e-kitap ve e-gazete okuyucu olarak göze çarpıyor.

Cihazda kurulu bulunan iBook uygulamasıyla daha önce yüklenmiş kitaplar, bir kütüphane grafiğini ekranda görmek mümkün. Okunmak istenen kitap kitaplıktan kitap çeker gibi alınıp açılıyor. Sayfalar parmakla, kitap sayfası çevrilir gibi çevriliyor, yakınlaştırılıp uzaklaştırılabiliyor.

iPad sadece 0.75 kg ağırlığında, 1.30 cm kalınlığında ve 9.7 inç çoklu dokunuş özelliği taşıyan ekrana sahip.1 GHz hızında Apple A4 işlemciyle çıkan ürünün sabit belleğinin 16 ile 64 GB arasında olacak. Cihazda Wi-Fi ve Bluetooth 2.1 kablosuz bağlantı özellikleri standart. Ancak 3G modemli versiyonları da piyasaya sürülecek.ABD’de 499 dolardan başlayacak fiyatlar bellek arttıkça ve 3G eklendikçe artıyor. 3G modemi olmayanlar 32GB bellek için 599, 64GB belleklisi için 699 olarak açıklandı. Modellere istenirse 130 dolar farkla 3G modem ekleniyor.

Firma yetkilileri sunumda yaklaşık 140 bin uygulama barındıran App Store’daki ürünleri iPad’de de kullanabileceğini belirtti. Elbette uygulama iPad’in ekranına uygun şekilde, yani daha büyük grafiklerle çalışacak.YouTube’daki HD videolar, fotoğraflar, e-postalar, Google Maps vs. uygulamalar da iPhone’la çok benzerlikleri bulunuyor. Cihazın kilitli ekranı, yine iPhone’da olduğu gibi, ekrandaki ‘Kilidi Aç’ butonu sağa doğru kaydırılarak açılıyor.

Açıklamalara göre cihazın pili 1 haftalık bekleme süresini ve 10 saate kadar video izlemeyi destekliyor.Apple iPad’in Wi-Fi modellerinin ABD’de 60, 3G’li modellerin de 90 gün içinde piyasaya verileceği belirtildi. 3G modellerin ülkedeki AT&T mobil operatörle kontratlı olarak sunulacağı da eklendi. 3G’li modeller Avrupa’daysa SIM kilitsiz olarak sunulacak, isteyen istediği operatörle kullanabilecek.iPad’in çıkmasıyla beraber ona eşlik eden harici klavyesi,ekran gibi kullanılmasını sağlayan ayaklıkları,kılıfı gibi malzemeleri de beraberinde piyasaya çıkıyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/apple-ipad-video-27476–.html

written by admin \\ tags: , , , ,


Yorum yaz