Tem 19

Mac OS X Lion ile Mac kullanıcısına 250 yeni tecrübe; üstelik kutudan çıkar çıkmaz Türkçe!

Mac’inyeniişletim sistemi, Multi-Touch çoklu dokunma teknolojisi ve tüm uygulamalarda tamekranözelliği ile konforlu vezenginbirbilgisayarortamı sunuyor.Kullanıcıiçin 250’den fazla özellikle gelen Mac OS X Lion, 3 binden fazla API ile yazılım geliştirenlere yeni nesil uygulamalar yaratma imkanı tanıyor. Mac OS X Lion, beta sürümünde olduğu gibi tamamen Türkçe indirilip kullanılabiliyor.

Apple dünyasının sarsılmaz işletim sistemi Mac OS X Lion kullanıcıyı şaşırtmaya hazırlanıyor. Dünyanın engelişmiş işletim sisteminin sekizinci sürümü olan Mac OS X Lion ile gelen 250’den fazla yeni özellik Apple kullanıcılarına çok geniş bir özgürlük alanı açarken, işletim sistemindeki 3 binden fazla yeni API (uygulama programa arabirimi) Mac uygulamaları geliştirenlerin ilham kaynağı olacak. Mac OS X dünyasında çarpıcıbir adım olan Lion, Temmuzayı itibarıyla 29,99 dolarfiyatla Mac App Store’dan indirilebiliyor. Kullanıcılar, beta sürümünde olduğu gibi Mac OS X Lion’u tamamen Türkçe indirip kullanabilecek.

Ekran üzerindeki nesnelere çoklu temas sağlayan Multi-Touch özelliği; tam ekran uygulamalara verilen kapsamlı sistem desteği ve bilgisayarınızla yönetebileceğiniz her şeyi denetiminiz altında tutmayı kolaylaştıran Mission Control gibi yetkinlikleri ile Mac OS X Lion önümüzdeki günlerin en çok konuşulan işletim sistemi olacak. Yenilikçi sayısız yazılımın tüketicinin hizmetine sunulduğu Mac App Store artık Lion’un içine gömülü olarak geliyor. Mac işletim sisteminin e-posta uygulaması da ergonomik ve gelişmiş özellikleriyle yeniden tasarlandı.

Apple’ın Türkiye’deki tek yetkili distribütörü ve Türkiye’nin Dijital Yaşam Koçu Bilkom’un Mac Ürün Müdürü Zeynep Fercan Hamamcı, Mac tarihinde önemli bir kilometre taşı oluşturan Lion hakkında şunları söyledi:

“Lion, bugüne kadar çıkmış işletim sistemleri arasında en yenilikçi ürün olmasının yanı sıra önceki OS X sürümlerine göre müşterilerimize çok daha zengin olanaklar sunuyor. Bilgisayarda ve internette aradığınız bilgiye daha hızlı erişim sağlayan Multi-Touch özelliğinin yanı sıra tam ekran uygulamalarında gelen işletim sistemi desteği tam anlamıyla kullanım konforunu birkaç kat artırıyor. Yeni Mac OS X Lion üzerinde hazır gelen Mission Control ise kullanıcıya kendisini bilgisayarda bir komutan gibi hissetmesini sağlayacak yenilikçi bir özellik. Mission Control ile Mac üzerinde bulunan herhangi bir şeyi kullanmak saniyeler mertebesine iniyor”.

Ekranla sıcak ilişki
Yeni Multi-Touch gezinme özelliği ve hareketli animasyonlar, Mac kullanıcılarının kendi ekranlarında birkaç parmağını aynı anda kullanarak nesneleri işaretleme, sürükleme, büyütme ve küçültme gibi işleri aynı anda yapmasını kolaylaştıracak.

Multi-Touch ile kullanıcılar, örneğin, web sayfasındaki bir haritayı iki parmakla istedikleri oranda büyütürken, uygulama pencerelerini de istedikleri gibi parmakla kaydırarak konumlandırabilecekler. Masaüstü Mac’ler Apple Magic Trackpad’leri kullanabildiği gibi tüm Mac taşınabilir bilgisayarlar, Multi-Touch trackpad’lerle pazara sunuluyor.

Tam ekranı seveceksiniz
Mac bilgisayarların grafik üstünlüğü ekran kullanımıyla her zaman kendini belli etmiştir. Lion yeni tam ekran yetkinliği ile görsel alanın keyfini çıkarmanızı sağlayacak. Artık MacBook Air ve MacBook Pro üzerinde e-postalarınızı okurken, internette gezinirken, fotoğraflarınızı düzenlerken geniş ekran alanının size sunduğu zenginliklerden yararlanacaksınız.

Uygulamalar artık tek tıklamayla ekranı dolduruyor ve tam ekran halinde uygulama penceresinden diğerine veya Desktop’a ya da Dashboard’a geçişler çok daha hızlı gerçekleşiyor. iWork ve iLife uygulamalarının yanı sıra Safari, iTunes, Mail, FaceTime ve diğer tüm uygulamalar Lion’un sistem destekli tam ekran uygulama özelliğini kullanabiliyor.

Kaptanın seyir defteri
Mac OS X Lion ile gelen Mission Control özelliği tam ekran uygulamaları, Expose, Dashboard ve Spaces özelliklerini bütünleşik sunarak sistem üzerindeki bütün çalışan uygulama ve pencereleri kuşbakışı görmenizi sağlıyor. Masaüstü bilgisayarınız üzerinde açık Dashboard ve uygulama pencerelerinizin mini görüntüleri üzerinden istediğiniz uygulama ya da pencereye zoom yapmanız ve onları artık ekran üzerinde istediğiniz yere konumlamanız çok rahat bir hale geliyor.

Lion üzerinde hazır gelen Mac App Store ise yeni Mac uygulamalarını keşfetmeniz için sizi bekliyor. iTunes hesabınızla bu uygulamaları satın alabiliyor ve kolayca kurabiliyorsunuz. Launchpad’e otomatik kurulan uygulamaların gerekli güncellemeleri için artık sistem sizi uyarıyor.

Launchpad üzerinden bir uygulamaya ulaşmak ve çalıştırmak şimdi daha kolay. Tek bir Multi-Touch hareketiyle tüm Mac uygulamalarınız tam ekran düzeni içinde görüntülenebiliyor. Bu uygulamaları klasörlerine ve çeşitli özelliklerine göre sıralayıp onlara daha hızlı erişim sağlayabiliyorsunuz.

E-postanız var
Lion kullanıcıları Mail ile haberleşmenin keyfini yaşayacak. Tam ekran okuma rahatlığı bir yana yeni Conversations (Görüşme Takibi) özelliği ile ilişkili postalar otomatik olarak gruplanıp tarih sırasına göre izlenebiliyor.

Çok sık tekrarlanan posta mesajlarını saklayan bu özellik aramayı hızlandırırken arama özelliklerinin de kişisel ihtiyaçlara göre tanımlanmasını kolaylaştırıyor.

Sistemin Auto Save özelliği belgelerinizi çalışırken istediğiniz sıklıkta kaydetmesini sağlarken, Lion arka planda çalışan uygulamalarınızı sistemi kapatıp açtığınızda istediğiniz şekilde başlatılmasına da izin veriyor.

İşletim sisteminin Versiyon özelliği ile oluşturduğunuz belgelerin, önceki sürümlerine erişmeniz ve hatta dosyalarınızın eski sürümlerinden yenilerine bilgi kopyalayıp yapıştırmanız mümkün. AirDrop ile çevrenizdeki yakın Mac bilgisayarlara bire bir kablosuz bağlantı kurararak dosyalarınızı transfer edebiliyorsunuz.

Fiyat ve temel gereksinimler
Mac OS X version 10.6 Snow Leopard için 4 GB’lık bir güncelleme olarak gelen Mac OS X Lion, Mac App Store’da 29,99 dolar fiyatla indirilebiliyor. Mac OS X Lion Server için gereken Lion sürümü ise 49,99 dolara yine Mac App Store’dan sağlanabiliyor.

OS X Lion’ı Mac App Store’dan satın alabilmek için Mac OS X Snow Leopard’ın 10.6.6 ve üzerindeki sürümünün bilgisayarda yüklü olması gerekiyor. Kullanıcılar Snow Leopard işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlarında Apple simgesini tıklayıp yazılım güncellemesini yapabilirler.

Mac OS X Lion, Intel tabanlı Mac’lerde Core 2 Duo, i3, i5, i7 veya Xeon işlemcilerden herhangi birini ve en az 2 GB RAM bellek gerektiriyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/mac-os-x-lion-ile-250-yeni-tecrube-43321–.html

written by admin \\ tags: , , , , , , , , , , ,


Yorum yaz