Ağu 08

Tayland’da 48 yaşındaki bir adam ülkenin kralı hakkında Facebook’ta yaptığı olumsuz paylaşım sebebiyle 30 yıl hapse mahkum edildi.

facebookpaylasTayland Suçlar Kanunun 112. maddesi gereğince kral, kraliçe ve kraliyet ailesi mensubu bir kişi hakkında aşağılayıcı her yazı için 15 yıla kadar hapis cezası istenebiliyor. Ancak 30 yıllık bu ceza şu ana kadar verilmiş olanların en ağırı olarak nitelendirildi.

Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej

Bangkok askeri mahkemesi Pongsak Sriboonpeng’i (48) yaptığı altı paylaşımdaki resim ve mesajlar sebebiyle suçlu buldu ve her paylaşımı için 10 yıldan, toplam 60 yıl hapis cezası verildi ve pişmanlığı sebebiyle bu ceza yarısına indirilerek 30 yıla mahkum edildi.

Geçtiğimiz Nisan ayında da bir işadamı Facebook’ta yaptığı paylaşımlar sebebiyle 25 yıla mahkum edilmişti. Sriboonpeng’e verilen 30 yıl, onu da geçerek bir rekor kırdı. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Ağu 08

Tek ümidi hastalığının tedavi edilebilmesi…

kristalgozyasi35 yaşındaki anaokulu öğretmeni kadın, esrarengiz hastalığı yüzünden zorla ağlayabiliyor ve beyaz gözyaşı dökü  yor.

Brezilya’nın Lins şehrinde yaşayan Laura Ponce, gözlerindeki sert, eliyle toplamak zorunda olduğu beyaz plaklar şeklindeki garip hastalığı nedeniyle acı çekiyor.

İlk başlarda yumuşak olan beyaz plak, göz yüzeyine gelip hava ile temasa geçtiğinde değişime uğruyor ve göz yüzeyinde bir zar haline gelerek, katı bir kristale dönüşüyor.

Laura Ponce, ‘Ben bir anaokulu öğretmeniyim, ama çalışamadığım zamanlar için çok kızıyorum. 2 yıl önce gözüm 6 ay resince iltihaplandı. Her gün gözümden 30 tane plak topluyordum’ dedi.  Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Ağu 08

Sony, kullanıcılarını henüz Windows 10’a geçmemeleri konusunda uyardı. Peki neden Windows 10’un bilgisayarlara yüklenmesi istenmiyor?

japonsony Tüm dünyada Windows 10 rüzgrı eserken, PC üreticileri bu rüzgara yeterince hazırlıklı olmadığı görülüyor. Bunun son kanıtı ise, bir süre önce VAIO markalı PC’lerin üretimini durduran ve markayı satan Sony.

Sony, yaptığı açıklamada, VAIO kullanıcılarının Windows 10’a geçiş için acele etmemerini istedi. Bunun nedeni olaraksa, ortaya çıkabilecek muhtemel yazılım ve sürücü sorunları gösterildi.

Pek çok PC üreticisi gibi, Sony de Windows 10 testlerini tamamlayabilmiş değil. Japon devinin testleri Ağustos sonunda tamamlaması bekleniyor. Bu da, VAIO kullanıcıları için işaret edile yükseltme tarihinin Eylül başı olması anlamına geliyor.

VAIO kullanıcıları, tabii ki uyarıya kulak asmayıp Windows 10 güncellemesini yapmakta serbest. Ancak Sony’nin de açıkladığı gibi, muhtemel yazılım ve sürücü sorunları yaşanabileceğini unutmamalarında fayda var.

 

Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/1112662-japon-sirket-sonyden-windows-10a-gecmeyin-uyarisi

Yazar admin \\ tags: , , , ,