Şub 23

İki kişilik katlanabilir elektrikli otomobiller Avrupa’da yollara çıktı. Tam şarj edildiğinde 100 kilometre yol alabilen küçük araçlar, standart bir otomobilen park ettiği alanın üçte birini kaplıyor.

“Hiriko” adı verilen otomobil, 4 adet tekerlek içi elektriklimotor ile çalışıyor. Katlanabilir tasarımı sayesinde otomobil kalabalık şehir caddelerinde en dar alanlara bile rahatlıkla park edilebiliyor.

MIT Medya Laboratuarı’nda görevli araştırmacılar tarafından oluşturulan elektrikli CityCar konseptinden geliştirilen otomobiller, İspanya’nın Bask bölgesindekiotomotivşirketleri birliği tarafından ticarileştirildi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags:

Şub 23

Rus bilimadamları, 32 bin yıl önce sincapların donmuş topraklara depoladıkları meyveden bitki büyüttüklerini açıkladılar.

Rus Hücre Biyofizik Enstitüsü araştırmacıları, meyveyi Sibirya’daki Kolmya nehri kıyılarında daha önce mamut kemiği aranan bir bölgede bulduklarını belirterek, meyveden karanfil ailesine mensup “Silene stenophylla” bitkisini yetiştirmeyi başardıklarını kaydettiler.

Hayat kazanan en eski bitki materyali

Çalışmalarını Ulusal Bilimler Akademisi dergisinde (PNAS) yayınlayan Rus bilimadamları, bunun hayat kazandırılan en eski bitki materyali olduğunu belirttiler. Bundan önce İsrail’deki Masada’da 2 bin yıl önce depolanmış tohumlardan palmiye ağacı yetiştirilmişti. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Şub 23

Özel bir İngiliz şirketinin geliştirdiği yeni teknoloji sayesinde artık hayatın yapı taşları olan DNA dizilimleri günler yerine saatler içinde saptanabilecek. 
    
Yeni teknoloji DNA’ları laboratuvara götürmeden yerinde test etme ve HIV veya sıtma gibi hızla mutasyona uğrayan bulaşıcı hastalıkların DNA yapılarını belirleyerek nasıl tedavi edilecekleri konusunda çalışma imkanı veriyor.

Yeni buluş sayesinde genetik bozukluklar görüntülenebilecek ve bitkilerde ortaya çıkan genetik mutasyonlar izlenebilecek. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags:

Şub 23

Kirli çamaşırlarınızı su kullanmadan dakikalar içinde tertemiz yapabileceksiniz.
 
Çamaşırlarınızı havada asılı tutan ve dakikalar içinde kuru buzla onları temizleyen, susuz çalışan çamaşır makinesine sahip olmayı kim istemez ki?

Popular Science dergisinde yer alan habere göre, susuz çamaşır makinesisüpersoğutulmuş, süper iletken metal çamaşır sepetini havada tutmak için akülü bir halka kullanıyor. Sepet kırılıp dağılmayan iki katlı cam ile kaplı ve likit nitrojen kullanılarak çamaşırlarınız soğutuluyor. Halkanın içerisindeki aküler manyetik bir alan üretiyor ve sepet bu alan içerisinde askıda kalıyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Şub 16

Bilim insanları vücuttaki bazı hücrelerin HIV virüsünden kaynaklanan saldırıları virüsü ‘gelişim olanaklarından mahrum bırakarak’ püskürttüğünü belirledi.

Virüs vücutta kendi başına çoğalamıyor; bu nedenle başka hücreleri ele geçirip onları virüs üretebilen fabrikalara dönüştürüyor.

Bağışıklık sistemleri üzerine uzmanlaşan tıklayın Nature Immunology dergisinde yer alan bir çalışma, HIV’in yayılmasını önlemek için bağışıklık sisteminin ‘hammadde’ görevi üstlenebilen maddeleri yok ettiğini gösterdi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Şub 16

Ay yüzeyinde yuvarlanmış bir kaya ve bıraktığı izler uzaylı tartışmasını yeniden alevlendirdi.

NASA’nın araştırma uydusunun kameraları tarafından görüntülenen kaya, yaklaşık 9 metre çapında.

Schiller krateri ağzında duran kaya, ilk bakışta geçen hafta yerinden kopup oraya yuvarlanmış görüntüsü veriyor.

Ancak NASA uzmanları kayanın en az 50-100 milyon yıl önce bir göktaşının Ay’a çarpmasının yarattığı sarsıntılar sonucu yerinden koptuğu görüşünde.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/uzaylilar-misket-mi-yuvarladi-50430–.html

Yazar admin \\ tags: ,

Şub 12

Yapılan bir araştırmaya göre e-posta yoluyla bilgisayarlara bulaşan virüslerin büyük bir kısmı sabah saatlerinde kullanıcılara gönderiliyor

İnternetin en büyük sorunlarından biri olan ve milyonlarca kullanıcının bilgisayarına çeşitli yollardan bulaşan virüsler, özellikle e-posta ile yayılma imkanı buluyor.
 
Bu anlamda Trustwave isimli araştırma şirketinin derlediği son rapora göre, virüslü e-postalar özellikle sabah saatlerinde, 08:00 ve 09:00 saat dilimleri içinde, kullanıcılara gönderiliyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Şub 05

Spor Toto Süper Lig’deki derbi maçta ezeli rakibi Beşiktaş’ı 2-0 yenen Fenerbahçe, 26. haftada 12 Şubat Pazar günü deplasmanda Kardemir Karabükspor ile yapacağı lig maçının hazırlıklarına başladı.

Yazar admin \\ tags: ,

Şub 05

Korumalı: Eta Formları

ETA FORMLARI Yorumları görmek için parolanızı girin.

Bu içerik parola ile korunmaktadır. Görmek için lütfen aşağı parolanızı girin:

Yazar admin