Eki 30

Geçtiğimiz ay ilk deneme uçuşunu yapan yüksek teknolojili Dreamliner yolcu uçağı, bugün ilk müşterilerini de Tokyo ile Hong Kong arasında taşıdı.

Amerikan havacılık firması Boeing’in yüzde 50’si plastik ve karbon elyafı gibi kompozit malzeme kullanarak ürettiği yeni uzun mesafe yolcu uçağı 787 Dreamliner, ilk ticari seferini Tokyo’dan Hong Kong’a yaptı.

Japon havayolu şirketi All Nippon Airlines’a (ANA) ait uçak, 4 saat 8 dakika süren ilk seferinde gazetecilerin yanı sıra ilk uçuşa katılma ayrıcalığını yaşamak için binlerce dolar ödeyen yolcuları taşıdı.

Boeing’in “ticari havacılıktaki en büyük yenilik” olarak tanıttığı Dreamliner, Japonya’da düzenli uçuşlarına 1 Kasım’dan itibaren başlayacak.

Yarısının kompozit malzemelerden üretilmesi sayesinde diğer yolcu uçaklarından yüzde 20 daha az yakıt harcayan uçağın uzunluğu 57 metre, kanat genişliği ise 60 metre. Yolcularına özel tasarım koltuklar, dokunmatik 17 inç ekranlar ve geniş pencereler gibi lüks hizmetler sunan Boeing 787, yaklaşık 32 milyar dolara mal oldu.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/-plastik-boeing–ilk-ticari-ucusunu-yapti-46913-4-.html

Yazar admin \\ tags: ,

Eki 30

7.2 büyüklüğündeki depremin vurduğu Van Erciş’te son 3 gün içinde oluşan obruklar her geçen gün artarken, korku yaratıyor.

Erciş İlçesi’nin Çelebibağ Beldesi’nin Van Gölü yakınlarındaki bölümlerinde deprem sonrası içerisi su dolu obruklar oluştu.

İçleri suyla dolan obruklar, gören vatandaşları korkuturken, obrukların son 3 gün içinde oluştuğu belirtildi.

Beldede imamlık yapan Yılmaz İşleyen, obrukların evinin yanında son 3 gün içinde oluştuğunu belirterek, “Ani çöküntüler oluyor ve obruklar her geçen gün artıyor” dedi.

Oluşan obrukları Erciş’teki kriz merkezine bildirdiğini söyleyen İşleyen, “Bu durumu Erciş kriz merkezine bildirdim, ancak onlar bana bu durumu, ‘basın mensuplarına’ iletmemi isteyerek ilgilenmediler. Madem her şeyle medya ilgilenecek o zaman o kriz masası neden kurulmuş anlayamadım” dedi.

Obrukların kenarlarını kimsenin düşmemesi için kırmızı bezlerin bağladığı çubuklarla işaretleyen İşleyen, jeologların en kısa sürede incelenmesi gereken bir doğa olayı olduğunu söyledi.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/ercis-teki-deprem-obruklari-korkutuyor-47023-10-.html

Yazar admin \\ tags: , ,

Eki 30

İranlı bilim adamları yılan ve akrep zehirlerinden yeni bir kanser ilacı geliştirdi.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, İran Razi Aşı ve Serum Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Abbas Zari, yılan ve akrep zehirlerinin karıştırılması suretiyle birkaç yıldır yapılan araştırmaların başarılı sonuç verdiğini ve kanserli hücrelerin yok edilmesinde etkili olan bir ilaç geliştirdiklerini açıkladı.

Zari, laboratuar testlerinden başarıyla geçen ilacın insanlarda denenmesi için sağlık bakanlığının onayını beklediklerini duyurdu.

İranlı bilim adamı, yeni ilacın yılan ve akrep zehirlerindeki “peptitö adı verilen yağların sentezlenerek ekstrelerinin alınması suretiyle elde edildiğini bildirdi.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/iran-dan-kansere-care-46933-12-.html

Yazar admin \\ tags: ,

Eki 27

Evde sinema keyfini televizyon çerçevesinin dışına taşımak isteyenler için projeksiyon cihazları, alternatif oldu.

Evde sinema keyfini televizyon çerçevesinin dışına taşımak isteyenler için projeksiyon cihazları, alternatif oldu. Üç boyut teknoojisini de evlere taşıma imkanı sunan 3D projektörlerde, görüntü çözünürlüğünün yanında lamba ömrü de tüketicinin hayal kırıklığı yaşamaması için en çok dikkat etmesi gereken özellikler arasında.

Yüksek çözünürlük ve parlaklık değeri, spor ve sinema gibi renk canlılığın öne çıktığı seyirlerde önem kazanırken; uzun lamba ömrü de cihazın lambasını değiştirirken, bir cihaz bedeli kadar fatura ile karşılaşmamak açısından önemli. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , ,

Eki 27

Research, mobil platformlardaki uygulama indirme oranlarını gözler önüne seren raporu Singapur’da yayınlandı. Android Market beklenenden önce zirveye çıktı.

2011 yılı ikinci çeyreğinin baz alındığı raporlara göre; dünya genelindeAndroid, yüzde 44, iOS ise, yüzde 31 indirme oranlarına sahip.

Araştırmacı Lim Shiyang, Android’in sadece 3 yılda ulaştığı liderliğini şu sözleriyle değerlendirdi:

“Android’in açık kaynak kod stratejisi, başarıya ulaşmasındaki en belirgin faktör oldu. Özgür bir platform olması, üçüncü parti çoklu-platform içeriklerinin ve mobil operatör uygulama mağazalarının sayısını arttırarak Android cihazlarının indirme oranlarını yükseltti. Tek başına bu koşullar bile neden Android’in yeni mobil uygulama market lideri olduğunu açıklamaya yetecektir.” Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Eki 27

WP7’li Nokia’lar “haykırmaya” değer mi?

Nokia’nın sahnede “haykırarak” tanıttığı WP7’li cepleri, gerçekten de o kadar iyi mi?

Nokia’nın Windows Phone’lu yeni cepleri Lumia 710 ve Lumia 800’ün tanıtıldığını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Teknoloji şirketlerinin tanıtım konuşmaları genelde sıkıcı geçer. Önemli bilgiler genellikle birkaç hafta önceden sızar ve CEO, saatlerce yeni özelliklerden bahseder. Ancak Nokia’nın etkinliğinde durum farklıydı, çünkü tam olarak neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk.

Nokia CEO’su Stephen Elop’un konuşmasının ardından sahneye çıkan Ürün Yönetimi yardımcı başkanı Kevin Shields, sahnede adeta delirmiş gibiydi. “Muhteşem görünüyor!” diye aniden sesini yükselten Shields, ön koltuklarda oturan katılımcıların adeta önünü kopardı. Shields “Onu elinizde tutmak muhteşem!” diye haykırarak tekrar korku salarken, yeni ceplerin üst kalitede olduğunu söyledi.

Peki yeni Nokia’lar, gerçekten Shields’ın sesini yükseltmesine değecek kadar, daha önemlisi beklendiği kadar iyi ve heyecan vericiler mi?

Nokia’lar gerçekten o kadar muhteşem mi?

Nokia’nın Windows Phone’ları tasarım açısından oldukça iyi görünüyor ve donanım olarak da kabul edilebilir seviyedeler. Ancak şu an piyasada Windows Phone 7’li benzer cepler de var. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Eki 24

Van’dan en acı haber Erciş’te öğretmenler lokalinin çökmesi sonucu 40 öğretmenin enkaz altında kaldığı öğrenildi. MEB, 22 öğretmenin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Erciş’te meydana gelen depremde öğretmenlerin takıldığı kafeterya yıkıldı. Deprem sırasında kafeteryada çok sayıda öğretmen olduğu iddia ediliyor.

Erciş’te medyana gelen deprem ardından ilçe yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Erciş Adliye Sarayı karşısında bulunan 6 katlı bir binanın yıkılması ardından enkaz bölgesine çok sayıda öğretmen geldi. Enkaz bölgesine gelen öğretmenler, 6 katlı binada yoğunlukla öğretmenlerin takıldığı kafeterya olduğu ve hafta sonu olması nedeniyle içeride çok sayıda öğretmenin olduğunu iddia ettiler. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,