Tem 09

Bilim adamları aşırı kiloyla mücadelede yeni bir öneride bulundu.

Bilim adamları, zeytin yaprağı özüyle hazırlanan bir fincan kahvenin obeziteyle mücadelede yardımcı olduğunu belirlediler.

Southern Queensland’s Üniversitesi’nde yürütülen çalışma, metabolik sendrom belirtisi görülene kadar yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içeren diyet ile 8 hafta boyunca beslenen fareleri kapsıyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , ,

Tem 08

Ota Tıp merkezi’nden Dr. Faik Akvardar tatilde doğa ve denizle baş başayken yaşanacak sorunları tanımladı. Tatilde karşılaşılacak haşere ve zehirlenme vakalarına karşı alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi.                                           

Böcek sokmaları
Böcek sokmaları özellikle yaz ve sonbahar başlarında tarlada çalışan, tatil ve piknik yapan insanlar için keyif kaçırıcı, bazen de yaşamı tehdit edici bir sorundur. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Tem 06

Cep tarifenizdeki bedava dakikaları asla dolduramayanlardan mısınız? Bu haber içinizi acıtacak!

Telefon operatörlerinden verilen bedava dakikaları hiçbir zaman tamamen bitiremeyenlerdenseniz bu haberi okuduktan sonra içiniz acıyacak. Opinium’un yaptığı ve 2.002 kişinin katıldığı ankete göre, katılımcıların yüzde 55’i , hiçbir zaman bedava dakikalarını dolduramıyor. Bu da kullanıcı başına yılda 150 TL gibi bir rakama denk geliyor.

Tabii ki yurt dışında genellikle telefonlar kontrat ile satılıyor ve kullanıcılar yıllık bir anlaşma yapıp dakikalarını tamamlayamıyorlar. Bu anlayış bizde tam olarak yerleşmese de yavaş yavaş kullanıcıların alışmaya başladığı ve avantajlı gördüğü bir durum haline geliyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/dakikalar-gume-mi-gidiyor-32538-5-.html

Yazar admin \\ tags: , ,

Tem 06

İran nükleer silahtan önce robot insan yaptı…

İranlı yetkililer, ağır adımlarla olmasına rağmen bir insan gibi yürüyen insan görünümlü robotu tanıttı.

İran’da devlet televizyonunda yer alan haberde, Surena 2 adındaki robotun 45 kilogram ağırlığında, 1 metre 45 santimetre uzunluğunda olduğu belirtildi. Robotun, Tahran Üniversitesi’nde 20’den fazla uzman tarafından geliştirildiği kaydedildi.

Mühendislerin hala robotun görme ve ses özelliklerini geliştirmeye çalıştığı belirtildi, ancak Surena 2’nin ne için geliştirildiği ve yerine getireceği görevlerin ne olduğu açıklanmadı.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da robotun tanıtım törenine katıldı.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/iran-insan-gorunumlu-robot-yapti-32485–.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Tem 05

Uzmanlar, bilgisayarların yanlış kullanımı neticesinde fayda yerine özellikle çocuklara zarar verdiğini bildirdi…

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Ali Peri, modern yaşamın ve eğitimin vazgeçilemez bir parçası haline gelen bilgisayarların, yanlış kullanımı sonucu fayda yerine, topluma ve özellikle çocuklara zarar vermeye başladığını söyledi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , ,

Tem 05

Türk mühendisler, insansız hava araçlarının (İHA) ardından, bu kez de tasarımı, dizaynı ve yazılımı tamamen özgün ve yerli olan Türkiye’nin ilk insansız deniz aracını (İDA) üretti. 

İnsansız araçların geliştirilmesi konusunda faaliyet gösteren Global Teknik AŞ mühendisleri, TÜBİTAK’ın da desteğiyle 4 yıl önce başlattıkları projeyi tamamladı. Yaklaşık 3 milyon dolara mâl olan projenin sonunda 30 knot hız yapabilen, uydu vasıtasıyla dünyanın her tarafından sevk ve idare edilebilecek, üzerine radar, sonar, su altı kamerası, robot kolları, Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , ,

Tem 04

Diş çürüklerinin tedavisinde çığır açacak yöntem…
 
Fransız bilim adamları, diş çürüklerinin tedavisinde çığır açabilecek bir yöntem geliştirdi. 
 
İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, Paris’teki Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünde görev yapan araştırmacılar, MSH (melanosit uyarıcı hormon) içeren bir jel ya da mikrofilm kullanarak çürük dişe müdahale ettiklerinde, dişin içindeki hücrelerin yenilendiğini gözlemledi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , ,

Tem 04

Yapılan bir araştırma, güzel kadınların sağlığa zararlı olabileceğini gösterdi.

Güzel kadın gören erkeklerin, önemli miktarda kortizol hormonu salgıladığını öne süren araştırma, hormonun ömür kısalttığını da vurguladı

Hollanda’da yapılan araştırma, güzel bir kadınla sadece beş dakika yalnız kalmanın, erkeklerin vücudunda stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesini arttırdığını öne sürdü. Valencia Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, 84 erkek öğrencinin her birinden; biri kadın, diğeri erkek, iki yabancıyla birlikte, bir odada sudoku çözmeleri istendi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , , , , , , ,