Oca 31

  Yeni nakledilen böbreğin vücut tarafından reddedilmesini engelleyeceği ifade edilen yeni bir ilaç geliştirildi.

Yeni nakledilen böbreğin vücut tarafından reddedilmesini sağlayacak ilaç geliştirildi.

 University Of California Santa Barbara’da yürütülen araştırmada, fareler üzerinde gerçekleştirilen çalışmaların insanlar üzerinde uygulanmasının düşünüldüğünden daha muhtemel olduğu bulundu. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , ,

Oca 31

HDTV hakkında ne kadar bilginiz var? Elektronik mağazada dolaşan insanlar neden yanlış bilgilendirilmiş oluyorlar. HDTV alışverişine gitmeden önce gerçekten tüm özellikleri okumaya ihtiyacınız var mı? Öğrenmeniz gereken en önemli şeyler neler?

Howstuffworks.com isimli sitede yer alan habere göre, işte HDTV hakkında doğru bilinen yanlışlar:

1. Daha büyük ekran ve daha yüksek çözünürlük her zaman HDTV için iyidir: Daha büyük rakamlar her zaman görüntüyü daha iyi yapmaz. Aynı çözünürlüğe sahip iki televizyona aynı uzaklıktan akarsanız, daha geniş görüntü daha küçük olana göre daha keskin değildir. DVD ya da dijital kablo üzerindeki HDTV yayınları için, dijital sinyal ölçeklendirilebilir. Eğer analog sinyal alıyorsanız, bir kanalı ya da gösteriyi orijinal dijital kalitesinde izleyemezsiniz. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , ,

Oca 31

Japon bilim adamları sinek gibi uçabilen bir robot geliştirdi.

Japon bilim adamlarının sinek gibi uçabilen ve kızılötesi kumanda ile uzaktan kontrol edilebilen bir robot geliştirdikleri duyuruldu.

8 dakika boyunca havada kalabilen sinek kuşu biçimindeki robotun ultra hafif bir motor sayesinde uçabildiği açıklanırken, ağırlığının 2,6 gram olduğu belirtildi.

Robotu geliştiren bilim adamlarından Liu Hao, Sinek robotun mikro kamera taşıyabileceğine işaret ederek, doğal felaketler gibi acil durumlarda kullanılmasının tasarlandığını söyledi.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/bu-robot-sinek-gibi-ucuyor-27501–.html

Yazar admin \\ tags: , ,

Oca 31

Teknoloji dünyasında daha tanıtımı bile yapılmadan büyük ses getiren Apple’ın tableti iSlate için olumsuz haberlerde yayılmaya başladı.

Son birkaç aydır dedikodulara sahne olan Apple’ın dokunmatik ekranlı tableti iSlate ile ilgili resmi bir bilgi henüz yok. 27 Ocak’ta tanıtılması beklenen yeni ürün için büyük beklentiler yaratılırken Daily Finance isimli internet sitesi Apple fanatiklerini çokta heveslenmemeleri gerektiği konusunda uyarıyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , ,

Oca 30

iPad’in tasarlanışı bir e-kitap ve e-gazete okuyucu olarak göze çarpıyor.

Cihazda kurulu bulunan iBook uygulamasıyla daha önce yüklenmiş kitaplar, bir kütüphane grafiğini ekranda görmek mümkün. Okunmak istenen kitap kitaplıktan kitap çeker gibi alınıp açılıyor. Sayfalar parmakla, kitap sayfası çevrilir gibi çevriliyor, yakınlaştırılıp uzaklaştırılabiliyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Oca 28

İslam aleminin bilime katkısı Londra’daki Bilim Müzesi’nde bu hafta açılan “1001 İcat: Müslümanlığın Bilim Mirası” adlı yeni bir sergi ile yeniden gündeme taşındı.

Londra Bilim Müzesi’nde bu hafta açılan sergide, 700-1700 yılları arasındaki bin yıllık döneme ait, Ortaçağ’da Arap doktorların, gökbilimcilerin kullandığı araç gereçten, 13. yüzyılda bugün Türkiye’de bulunan Cizre’de yapılmış bir saate kadar bir çok ilginç tasarım var. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Oca 24

İnsanoğlunun dünyada ilk var olduğu andan itibaren insan vücudu her zaman gizemini korumuştur. Her dönemde ayrı bir araştırma konusu olmuş insan vücudu bugüne kadar sanatçıların bile ilham kaynağıdır. Mesela Leonardo Da Vinci birçok sanat çalışmasını insan iskeleti üzerine kurgulamış, kas, iskelet, cinsel organ gibi birçok detay tablolarında yer almıştır. ‘Frankenstein’ gibi birçok film de insan vücudu üzerine kurgulanmıştır. İşte size bunların dışında yiyecekten takıya, insan vücudunun kullanıldığı diğer alanlar…

Kaynak: http://tr.msn.com/?ocid=hmlogout

Yazar admin \\ tags: ,

Oca 24

Araştırmalara göre özellikle de ‘aynı hareketlerin sık sık tekrarlandığı durumlarda’, fazla seks, el bileklerine fazla yük bindirerek ‘karpal tünel sendromu’na neden oluyor.

Amerikan “Medical Hypotheses” adlı dergide yayımlanan makaleye göre fazla seks el bileklerinde rahatsızlığa yol açıyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Oca 23

Bilimadamlarından şok iddia: “Neptün ve Üranüs’ün okyanusları sıvı elmastan oluşuyor!”  
Bilimadamlarının elmasın erime noktasını öğrenmek için yaptıkları araştırmalar çok şaşırtıcı sonuçlar verdi. Elmasın yapısının sertliği eritilmesini çok zorlaştırıyor. Bu yüzden erime noktasını bulmak da zorlaşıyor çünkü fazla ısıtıldığında grafite dönüşüyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Oca 23

Çalışanlara her yerde ulaşan santral: Turkcell Mobil Santral. Turkcell Mobil Santral ile santralsiz ofis kalmayacak.

Geleneksel santrallere göre kullanımı daha kolay ve daha ucuz bir santral çözümü sunan Turkcell Mobil Santral sayesinde müşteriler ilk aramada aradıkları kişiye ulaşırken, şirketler de zaman ve maliyetten tasarruf sağlayacak. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,