Eyl 30

Çin, 3 boyutlu yüksek çözünürlükte ay haritası çıkardı. Şinhua ajansı, Çinli uzmanların “dünyanın en kapsamlı” ve ayrıntıların görülebildiği 3 boyutlu ay yüzeyi haritasını tamamladıklarını duyurdu.  
 
buzdolabitvAy yüzeyinin tamamını kapsayan haritanın fotoğraf ve videolarının “Çang-ı 1” adlı ay araştırma mekiğinde bulunan kamera tarafından çekildiği bildirildi.

Çin Harita ve Ölçeklendirme Akademisi öğretim üyelerinden olan ve çalışmayı yapan uzman ekibin lideri Liu Şienlin, harita sayesinde ayın oluşumu, ay jeolojisi ve ayın gelişimi hakkında daha derinlemesine çalışmalar yapılabileceğini belirterek, “Bu çalışma, ay araştırmalarında yapılacak yeni çalışmalar için köşe taşı niteliğindedir” dedi.

Ay’ın yüzeyine 500 metre mesafeden aldığı kayıtlarla net görüş imkanı sağladığı belirtilen mekik, Çin tarafından Ekim 2007’de gönderilmişti.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/ayin-3-boyutlu-haritasi-cikarildi-22898-.html

Yazar admin \\ tags: ,

Eyl 30

Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’ne ait internet alan uzantısı “.yu” artık kullanılmayacak.

yogoslavya_sanalİnternet alan adlarını tahsis eden The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (Icann) adlı kuruluşun 2006’da ülke internet alan isimleri listesinden “.yu”yu çıkarmasının ardından, internet sitelerine, “.rs”e (Sırbistan) ve “.me” (Karadağ) uzantılarına geçiş için fazladan zaman tanımıştı.
Buna karşın 4 bin civarında web sitesinin hala yeni alan uzantısına geçmediği belirtiliyor.
Eski Yugoslavya Cumhuriyeti, 2003’te Sırbistan ve Karadağ olarak yeniden adlandırılmış, 2006’da da Karadağ ayrılma kararı almıştı.
1989’da verilen “.yu” uzantısı ilk olarak Yugoslavya Federal Sosyalist Cumhuriyeti’ne verilmiş, sosyalist cumhuriyetin dağılmasıyla, “.yu” başta yeni bağımsızlığını ilan eden Slovenya tarafından kullanılmış, ancak 1994’te Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’ne geçmişti.
Bu tarihten beri, Yugoslavya internet alan kaydı, Belgrad Üniversitesi tarafından yapılıyor.
Kaynak: http://www.veteknoloji.com/yugoslavya-sanal-ortamdan-siliniyor-22900-.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Eyl 27

Yazar admin \\ tags: ,

Eyl 27

Bazı kimyevi maddelerin, canlıların cinsellikleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, erkeklerde işlev bozukluğu ve cinsiyet değişikliklerine, dişilerde ise hormonal değişimlere yol açtığı bildirildi.

cinsellikYaklaşık 600 kilometrelik alanı kapsayan Büyük Menderes Havzası ve deltasında tespit edilen kimyevi maddelerin ve bunların yol açtığı kirliliğin besin zinciri ve canlılar üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim Dalı tarafından proje hazırlandı. Tübitak’ın da destek verdiği proje ile bölgedeki kirliliğin etkileri, ilk kez bilimsel bir çalışmayla ortaya çıkarılacak.

Proje yöneticisi ve EÜ Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıl sürecek projede, EÜ Eczacılık Fakültesi Toksikoloji, Su Ürünleri Fakültesi Hidrobiyoloji, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik ile Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji ve Zooloji bölümlerinden 8 bilim adamının görev alacağını bildirdi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Eyl 27

Milliyet.com.tr olarak sizi ve bebeğinizi düşünüyoruz! Bu bağlamda çocuğunuzun sağlıklı kişisel gelişimi hakkında sizler soracaksınız, Uzm. Dan. Psikolog Esin Hekimoğlu cevaplayacak!

bebek_sorunlarıBebeğinizin kişisel gelişimi hakkında merak ettiklerinizi bize sormak ister misiniz?

Milliyet.com.tr olarak sizi ve bebeğinizi düşünüyoruz !

Özel stüdyomuzda yapacağımız çekimler ile her hafta sizlere video olarak yayınlayacağımız cevaplarla,  Milliyet Bebek ve Çocuk bölümünde yardımcı olacağız.

Bu bağlamda sizler soracaksınız, Uzm. Dan. Psikolog Esin Hekimoğlu ise, konusunda uzman özel konukları ile birlikte bu soruları cevaplayacak. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Eyl 27

Böbrekler, karnın arka duvarında yerleşmiş olduklarından dolayı çoğunlukla erken evrede belirti vermemektedir.

Üroonkoloji Derneği Genel Sekreteri ve Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Sözen, böbrek kanserinin sinsi bir hastalık olduğunu belirterek, “Böbrek kanserlerinin yüzde 50’den fazlası rastlantısal olarak saptanıyor” dedi.

Yaptığı açıklamada Sözen, her yıl yaklaşık 200 bin kişinin yeni böbrek kanseri (renal hücreli karsinum) tanısı aldığını, 100 bin hastanın da böbrek kanseri nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

Böbrek kanserlerinin sık görülen ve ölüm oranı yüksek ürolojik tümörlerden biri olduğunu ifade eden Sözen, yetişkinlerde görülen tümörlerin yaklaşık yüzde 3’ünden böbrek kanserlerinin sorumlu olduğunu belirtti. Sözen, böbrek kanserlerinin “ürogenital kanserler içerisinde prostat ve mesane kanserlerinden sonra 3. sırada yer aldığına” dikkati çekti. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Eyl 23

Fenerbahçe, Turkcell Süper Lig’de Antalyaspor ile 26 Eylül Cumartesi günü oynayacağı maçın hazırlıklarını bu akşam yaptığı antrenmanla sürdürdü.

fenerbahceresim1Teknik direktör Christoph Daum yönetiminde, Can Bartu Tesisleri’nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen akşam antrenmanında, sarı-lacivertli futbolcuların fizik ve kondisyon ağırlıklı bir çalışma yaptıkları bildirildi.

Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren antrenmana tüm futbolcuların katıldığı kaydedildi.

Sarı-lacivertliler, Antalyaspor maçının hazırlıklarını yarın saat 18.00’de yapacağı idman ile sürdürecek.

Kaynak: http://www.maraton.com.tr/v2/news.php?news_id=88048&newstype=8

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Eyl 23

6. hafta Süperlig Puan Durumu

Yazar admin \\ tags:

Eyl 23

İrlanda’da yapılan bir araştırmada, beynin büyük bir baskı karşısında kısa devre yaptığı ve hatıraları çarpıtabildiği belirlendi.

beyinİtalyan La Repubblica gazetesinde yayımlanan habere göre, Dublin’deki Trinity Koleji’ne bağlı Nöroloji Bilimi Enstitüsü’nde görevli bilim adamları, ABD ordusu tarafından terör şüphelilerinin sorgusunda kullanılan uykusuz bırakma, tecrit ve suda boğulma hissi yaratma (waterboarding) gibi metotları inceledi.

“Trends in Cognitive Science” dergisinde yayımlanan araştırma, işkence altındaki insanların kendilerine atfedilen suçları kabul etmelerinin nedeninin sadece acıya son vermek olmadığını, bu gibi durumlarda beynin gerçek olmayan anılar dahi üretebileceğini ortaya koydu.

Makalenin yazarı Shane O’Mara, hafızayla ilgili sinir merkezlerinin büyük ve uzun süreli strese maruz kalmaları durumunda arıza yaptığını belirterek, “Günümüzdeki nöroloji bilimi bilgileri göz önüne alındığında bilgi edinmek için zorlayıcı metotlara başvurmanın işe yaradığını söylemek mümkün değil” dedi.

O’Mara, bu tür yöntemlerin tam tersine mahkumların beyinlerinin belleğe ilişkin işlevlerinde ve özellikle de beynin bilinçli düşünmeden sorumlu bölgesi “frontal lob”da tahribata neden olduğunu belirtti.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/iskence-beyne-baski-yapiyor-22678-12.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Eyl 23

Yüzük parmağı uzunluğuyla ilgili yapılan yeni bir araştırma, bu parmağı uzun olan erkeklerin çok hızlı ve tehlikeli araç kullandıklarını ve yasak yerlere park ettiklerini ortaya koydu.

uzunparmakAlmanya’nın Mainz Üniversitesi tarafından ortalama 78 yaşındaki 77 erkek sürücü üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin sol ellerinde yüzük ile işaret parmaklarının uzunlukları arasındaki fark ölçüldü ve son 5 yıldaki trafik kayıtları incelendi.

Deneklerin üçte birinin aşırı hız ve alkollü araç kullanmaktan ceza aldıklarını belirleyen araştırmacılar, tehlikeli araç kullanımının doğumdan itibaren programlanmış olabileceğini, çünkü parmak uzunluğunun ana rahminde erkeklik hormonu testosteron etkisinde kalmayla doğrudan bağlantılı olduğunu belirttiler.

Yüzük parmağının uzunluğuyla ilgili daha önce yapılan araştırmalarda, bu parmağın işaret parmağından uzun olmasının erkeklerde sağlıktan davranışa dek birçok etkisinin olabileceğini göstermişti.

Bilim adamları, ana rahminde yüksek düzeyde testosterona maruz kalmanın yaşamın safhalarında beynin çalışmasını bir şekilde etkileyebileceğini düşünüyor. Bu durumun kemiklerdeki testosteron reseptörlerini uyararak, yüzük parmağının büyümesini sağlayabileceği de tahmin ediliyor.

Yüzük parmağı uzun erkeklerin daha saldırgan olabileceğini ortaya koyan son araştırma, Accident Analysis and Prevention dergisinde yayımlandı.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/erkegin-yuzuk-parmagi-uzunsa-22679-12.html

Yazar admin