Ağu 29

michaelÜnlü Şarkıcı Michael Jackson’ın 13 Yaşındayken Çizdiği Savaş Karşıtı Resimler Gün Işığına Çıktı.
Ünlü şarkıcı Michael Jackson’ın 13 yaşındayken çizdiği savaş karşıtı resimler gün ışığına çıktı.
Haziran ayında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden şarkıcı için hazırlanan biyografi kitabında yer alacak resimde Jackson’ın Vietnam Savaşı’na karşı duruşu görülüyor. Henüz ilkokuldayken çizdiği resimdeki karakterin kolları açık pozu şarkıcının çok bilindik sahne hareketlerini hatırlatıyor.
Jackson’ın ölümünden önce hazırlanmaya başlanan kitap, şarkıcının ölümünden sonra dava konusu olmuştu. Mahkemenin basılmasına izin verdiği “Michael Jackson Opus” isimli 400 sayfalık biyografi kitabında ayrıca Jackson’ın 1988 yılında Bad albümü için çıktığı turda çizdiği bir çocuk portresi de yer alıyor. Biyografinin bu sene içinde tamamlanması bekleniyor.
Kaynak: http://www.haberler.com/13-yasindayken-savas-karsitiymis-haberi/

Yazar admin \\ tags: , ,

Ağu 24

Teknolojiye paralel günümüzde giderek yaygınlaşan internet bağımlılığı çılgın boyutlara vardı ve adeta hastalık halini almak üzere.

internetBu durumun farkında olan bir grup terapist de ABD’nin Washington eyaletinde bir merkez kurdu. Ülkede bir ilke imza atmış olan Restart isimli bu merkez, “internet bağımlılığını tedavi etme programı” adı altında 45 gün boyunca müşterilerine internet bağımlılığını bıraktırmayı hedefliyor.

Programa katılanlardan Ben Alexander, “İnternet başında fazla vakit geçirmekten dolayı artık hiçbir şeyden zevk almıyorum. Uyku düzenim bozuldu, ailemi ve arkadaşlarımı ihmal etmeye başladım. Hayatımın eski haline dönmesi için bu programa katıldım. Umarım faydalı olur” diye konuştu.

Ücreti 14 bin 500 dolar olan bu programın insanların internet bağımlılığına çare olup olmayacağı ise merak konusu.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/interneti-biraktiracak-program-yapildi-21510-.html

Yazar admin \\ tags: , ,

Ağu 23

Kalp hastalıklarında devrim yaratacak bir buluşa imza atıldı.

kalptamiriKana karıştırılan mikroskobik mıknatıslar sayesinde kalpteki hasarlı kasların olduğu bölgeye kök hücreler toplanacak ve buradaki hüclerelerin yenilenmesi sağlanacak.

London College Üniversitesi araştırmacıları kalp hastalıklarında Mıknatıs tedavisiyle devrim yapmaya hazırlanıyor. Hastarlı kablin olduğu bölgeye içinde mikro mıknatısların bulunduğu kök hücreler takviye edilecek. Kan yoluyla hasarlı bölgeye gidecek olan bu mıknatıslar hasarlı bölgenin yenilenmesi için kök hücreleri bu yerde tutucak ve kalp kendini onaracak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/tipta-devrim-yaratacak-bulus-21387-12.html

Yazar admin \\ tags: ,

Ağu 23

kablosuzelektrikJapon bilim adamları, elektriği kablosuz olarak iletmeyi başardı.

Japonya’da “Nagano Japan Raido” firması tarafından geliştirilen yeni teknoloji heyecanlandırdı. Bu teknolojiyle 1 metre ötedeki bir cihaza kablosuz olarak enerji gönderilebiliyor.

Uzmanlar bu sistem sayesinde cep telefonundan elektrikli araçlara kadar birçok aletin şarj edilebileceğini tahmin ediyor. Fiziksel temas olmadan elektrik enerjisi sağlayabilen sistemler daha önce elektrikli diş fırçaları gibi basit aletlerde kullanılıyordu.

Ancak bu teknoloji birkaç milimetre mesafeden ve oldukça az miktarda enerji kullanan cihazlar için kullanılabiliyordu. Yeni sistem, enerjisini spirallerle yolluyor ya da alıyor ve konumunu elektriği göndereceği cihaza göre ayarlayabiliyor.

Sistem şimdilik 1 metre uzaklıktan ve yüzde 95 verimlilikle çalışıyor. Japon bilim adamları, gönderilen elektrik miktarını kilowatt’lara yükseltmeyi umuyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/japonlar-sonunda-bunu-da-yapti-21536-.html

Yazar admin \\ tags: ,

Ağu 23

MS Security Essentials sürüme geçti.

Microsoft’un ücretsiz anti-virüsü Security Essentials sessiz sedasız güncellendi. İşte detaylar.

msvirusYaklaşık iki ay önce beta süreci başlatılan Microsoft’un ücretsiz güvenlik yazılımı Microsoft Security Essentials, Windows Update üzerinden sürüm güncellemesine tabi tutuldu. Programın beta sürecinde dağıtılan sürümünün numarası 1.0.1407.0 idi; sessiz sedasız yapılan güncellemeyle program 1.0.1500 nolu sürüme yükseltilmiş oldu.yeni

Yeni sürümü Microsoft Download Center üzerinden elde etmek şu an için mümkün değil. Eğer daha önceden beta programına katılmış ve Microsoft Security Essentials’ı yüklemiş iseniz programın yeni bir sürümünün bulunduğuna dair uyarı alıyorsunuz. Onay verdiğinizde yeni sürüm kuruluyor. Bunun dışında Windows Update üzerinden de güncellemeyi edinebiliyorsunuz. Yeni sürüm ile nelerin değiştiğini/düzeltildiğini açıklayan bir sürüm notu henüz sunulmuyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/ms-in-anti-virusu-yenilendi-21471-.html 

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Yazar admin \\ tags: ,

Ağu 21

nasaNASA, dün yaptığı denemede, bir uzay aracının, Dünya’nın atmosferine girişinde yavaşlamak ve kendisini korumak için şişme ısı kalkanı kullanabileceğini gösterdi.

Şişme Atmosfere Giriş Aracı Deneyi dün sabah NASA’nın Virginia’daki Wallops Adası Uçuş Tesisi’nden fırlatılan küçük bir roketle yapıldı. Testte, kalkıştan birkaç dakika sonra mantar şeklinde, nitrojenle şişirilen ve çok katmanlı silikon kaplı endüstriyel kumaştan üretilen yaklaşık 3 metre çapında bir ısı kalkanı kullanıldı.
Bilim adamları, aslında bir dalgıç tüpünün büyütülmüşü olan ve esnek bir hava midyesi gibi olan sistemin hatasız çalıştığını belirttiler.
Yaklaşık 70-75 km irtifada ve uçuşun 6. dakikası civarında yapılan gözlemde, deney aracı atmosfere girdiğinde şişme ısı kalkanında oluşan basınç azami noktasında 30 saniye süreyle ölçüldü.
YENİ NESİL ROKET SİSTEMİ EKİMDE DENENECEK

Öte yandan, yeni nesil uzay taşıma sistemi Ares I-X roketinin montajını tamamlayan Amerikan uzay kurumu NASA, roketin test uçuşunu Ekimde yapacak.
NASA’nın gelecekteki uzay seyahatlerinin kilit bir unsuru olan ve uzay mekiklerinin “emekliye ayrılmasından” sonra insanlı uzay uçuşlarında kullanılacak Orion kapsülünü fırlatmaya yarayacak Ares I roketinin insansız test versiyonunun montajı, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki araç montaj binasında (VAB) tamamlandı.
99 metre yüksekliğindeki füzeye ait ilk görüntüleri yayımlayan NASA, test uçuşunu 31 Ekimde yapmayı öngörüyor.
2010’da uzay mekiklerini emekliye ayırmayı planlayan NASA’nın Ares-Orion sistemini en erken 2015’te tamamlaması bekleniyor.
Kaynak: http://www.veteknoloji.com/nasa-dan-sisme-isi-kalkani-21432-.html

Yazar admin \\ tags: ,

Ağu 19

Alman-ABD The-Pelican ekibi çalışması ile pencereleri testip edip , pencerelerden geçen insansız hava aracı icat edildi ve projeler sürüyor.

yapayzekaİnsansız hava araçlarının son zamanlarda bazı basınlarda kötü haberlerinden sonra sizlere yeni nesil yapay zekalı robo-halikopteri tanıtacağız.

Bu uçan robot bir ABD-Alman The Pelican ekibi tarafından bir sahte nükleer santral içerisinde bir fotoğrafı bulmak için test edildi. Uçak Alman programlama ekibi  ile bu Hava Robot yarışmasında10.000 $ net ödül aldı.

Mikro hava Aracı emaya gövdesi karbon fiber olup dört tane  pervanesi olup, Harita üzerinden GPS ile koridorları ve odaları 30m lazer tarayıcı ve stereo kameralar ile tarıyor ve sonuçları kablosuz uzaktan bağlantı ile verimerkezine sunuyor.

Hava aracının en büyük özelliği ise kütlesel hacimi ölçebiliyor ve lazer ışınları ile kütle mesafelerini ölçelerek mikro olarak yol haritası çıkarıyor ve bu doğrultuda pencere bulana kadar yoluna devam ediyor. Pencereyi lazer dedektörleri ile algılıyor ve mikroçipindeki işlemciye iletiyor. İşlemci hafızasındaki önceden yüklenmiş veri merkezindeki örneklere bakıyor. Bu Doğrultuda eğer aldığı veri ile hafızasındaki veri uyuşuyorsa komut vererek o hedefe ilerliyor.

Genellikle Savunma Sanayisinde kullanılmayı düşünülen hava aracının geliştirilmesi devam ediyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/yapay-zekali-robo-copter-gelistirildi-video-21340-.html

Yazar admin \\ tags: , ,

Ağu 16

Önümüzdeki günlerde daha net kazanacak olan Blackberry Storm 2 resimleri internete sızdı.

blackxx1Blackberry 9520 olarak sürülecek sürümde ( orjinal 9500) gerçekten Wİ-Fİ özelliği olması bekleniyor. Arayüz tuşlar kaldırılarak dokunmatik arayüz entegre edilmiş. Ayrıca 3.2 İnç dokunmatik ekrana sahip.

Daha fazla bilgiye sahip olduğumuzda sizleri bilgilendireceğiz.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/yeni-blackberry-storm-2-9520-galeri-21224-.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Ağu 16

Turkcell 3G müşterileri, ayda 19.9TL / 130 kontöre doya doya Lig TV izleyecek.

3gcepteTürkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell’in 30 Temmuz’da 81 ilde aynı anda hizmete açtığı 3G teknolojisi ile Lig TV ilk kez Turkcell abonelerinin ceplerine gelecek.

Turkcell MobilTV uyumlu cep telefonu olan Turkcell 3G aboneleri, Lig TV paketine tüm vergiler dahil ayda 19.9 TL / 130 kontöre sahip olabilecek. 

Turkcell 3G abonelerinin Lig TV izleyebilmek için önce “TV” yazıp 2222’ye ücretsiz SMS göndermeleri ve Turkcell MobilTV servisine erişmeleri gerekiyor. Gelen Turkcell MobilTV linkini açtıktan sonra paket işlemleri sayfasından LigTV Paketini satın alan Turkcell aboneleri böylelikle nerede olurlarsa olsunlar takımlarının maçını ve spor haberlerini kaçırmayacak.

Bir ay boyunca toplam 20 saat doya doya Lig TV izleyebilecek olan Turkcell’liler, paket limit aşımında ise tüm vergiler dahil dakikada 0,13 TL/1 kontörle ücretlendirilecek. 

Lig TV kanalı Turkcell 3G aboneleri tarafından servisi destekleyen cihazlar ile Turkcell 3G yurt içi kapsama alanında izlenebilir. Destekli cihaz listesine http://www.turkcell.com.tr adresinden ulaşılabilir.

Turkcell 3G hızıyla internete bağlanmak isteyen Turkcell müşterilerinin yapması gereken tek şey, “3G” yazıp 2323’e ücretsiz bir kısa mesaj atmak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/lig-tv-ilk-kez-turkcell-3g-abonelerinin-cebinde-21257-5.html

Yazar admin \\ tags: , , , , ,

Ağu 16

Körlere özel yolu kendisi buluyor.

Görme engellilerin otomobil kullanması sizce mi? Bu otomobili görmeden karar vermeyin.

gormeengelliVirginia Tech tarafından geliştirilen devrimsel niteliklere sahip olan otomobil, görme engelli insanlar için büyük önem taşıyor. Bu otomobil sayesinde pek çok görme engelli insan ilk kez direksiyon başına geçebilecek. Araç lazerleri sayesinde önündeki tüm engelleri algılayabiliyor. Araç sesle komutları algılayabildiği için artık görme engelli sürücüler, yanlarındaki bir yolcudan yardım almadan aracı durdurabiliyor ve ilerletebiliyorlar. hayalotomobil

2004 yılından beri üzerinde çalışılmakta olan araç henüz halen tasarım aşamasında fakat büyük yol kat edilmiş durumda. Sürücü için sıradan bir direksiyondan fazlası da düşünülmüş. Görme gerektirmeyen paneli ağırlıklı olarak titreşim ve ses yöntemi ile sürücüye gerekli bilgileri aktarıyor. Aracın hızı konusundaki bilgileri aktarmak için titreşim kullanılırken, aracın etrafındaki engeller ve diğer araçlar hakkındaki bilgiler ağırlıklı olarak sesli olarak iletiliyor.

Kaynak. http://www.veteknoloji.com/korlere-ozel-otomobil-20115-9.html

Yazar admin \\ tags: , , ,