Tem 26

Kara Şimşek dizisindeki görüntülü sahnesi 3N ile gerçek oluyor.

3nTürkiye’ nin renkli televizyonlarla tanıştığı 1980’lerde tanınan Kara Şimşek dizisindeki görüntülü konuşmayı sağlayan cep telefonu 3N (3’üncü Nesil 3G) Turkcell’in 3N teknolojisi ile hayal olmaktan çıkıyor. Sabah gazetesinden Timur Sırt’ın haberine göre, Turkcell 3G tanıtım toplantılarında tanıtılan ürünlerden biri olan LG GD910 telefonu Ağustos ortasında Turkcell iletişim merkezlerinde 1999 TL’ye satışa sunulacak. Telefon görüntülü telefon özelliğini taşırken hızlı interneti ve elektronik postaları kol saatine taşıyor. konuşma

DÜNYA İLE AYNI ANDA
3N uyumlu saat telefon görüntülü konuşma dışında dijital müzik çalar, mesaj, e-posta için de kullanılıyor. Saat telefonun içinden kulaklıkla beraber satışa sunuluyor. Saatin sağ yanında bulunan mönü ve açma kapama tuşları dışında dokunmatik ekranından aramalar yapılıyor. Deri kol saati telefon diğerlerine göre oldukça hafif ve ince. Ancak telefon ekranı işlem yapmak için biraz küçük. 1999 TL’lik fiyatına rağmen farklı görünmek isteyenler tarafından ilgi görmesi bekleniyor.

Kahramanların rüyası gerçek oluyor
KARA Şimşek dizisinin kahramanı David Hasselhoff’un arabası Kit’i çağırırken saat telefon aynı zamanda görüntülü konuşma için de kullanılıyordu. Saat telefon sadece Kara Şimşek değil, çizgi kahraman DickTracy, James Bond gibi filmlerde de kahramanların dikkat çeken araçlarından biriydi. Şimdi bütün senaryolar 3N ile gerçek oluyor.

Telefonların olması gerekiyor
GÖRÜNTÜLÜ mobil konuşma için kullandığınız telefonun 3N uyumlu olması ve ön yüzünde kamera bulunması gerekiyor. iPhone 3G telefonu 3N uyumlu olmasına rağmen ön yüzünde kamera olmadığı için kullanılamıyor. Kullandığınız telefonun 3N uyumlu olup olmadığını anlamak için cep telefonu mönüsünden şebeke seçimi yaptığınızda 3G şebeke seçimi yapılması gerekiyor. Görüntülü mobil telefon görüşmesi farklı operatörler arasında da yapılabilecek. Yurtdışında eğer bulunduğunuz ülkedeki operatörün altyapısı destekliyorsa görüntülü konuşma yapılabilecek. Yalnız yurtdışında kullandığınız şebekenin kendi operatörünüzle uluslararası dolaşım (roaming) anlaşması olması gerekiyor.
uyumlu

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/goruntulu-konusturan-saat-20488-.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Tem 24

Trakya Üniversitesi (TÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Beyarslan, yumurta koyma borusuyla zararlı böcek larvalarının içine yumurtalarını koyarak larvaların ölmesini sağlayan bir canlı türü bulunduğunu söyledi.

varlikProf. Dr. Beyarslan, Denizli’nin Kale ilçesinde buldukları canlının dünyada bilinmeyen bir tür olduğunu bildirdi.Bulunan canlının arıya benzediğini fakat arıdan çok daha küçük olduğunu ifade eden Beyarslan, şunları söyledi:

”Özellikle gelişmiş kanatlara sahip bu canlılar uzun antenleri ve parlak renkleriyle dikkati çekiyor. Canlının en büyük özelliği ise yumurta koyma borularına sahip olmaları. Dünya için yeni bir tür olan bu canlı, yumurta koyma borusuyla zararlı böcek larvalarının içine yumurtalarını koyarak larvaların ölmesini sağlıyor. İğne şeklindeki boru yardımıyla yumurtalarını ağaç kabuğu altında yuva yapan zararlı böcek larvalarının içine şırınga ediyor ve larvaların ölmesini sağlıyor.”

Bir canlı türünü keşfetmek için öncelikle canlı türü hakkında detaylı çalışma yapmak gerektiğini ifade eden Beyarslan, canlının yeni bir tür olduğunu ispatlanması için bilim dünyasında tanıtılması gerektiğini belirtti. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Tem 23

Alcatel-Lucent’a araştırma desteği veren Bell Laboratories’e göre e-postalar, 3G networklerine web surf ya daP2P uygulamalarından çok daha fazla yük getiriyor.

3gteknolojiBell Labs araştırmacılarından Mike Schabel, mobil e-postalar yüzünden, telefonların yeni posta kontrolü yapmak için sunucuyu sürekli meşgul ettiğini, bunun da ağları vurduğunu söylüyor. Mobil elektronik postalar, kablosuz veri ağının sinyal kaynaklarını yüzde 69 oranında tüketiyor. Ağ tarafından taşınan verinin sadece yüzde dört hacmine sahip olmasına rağmen bunu yapıyor.

Diğer yandan web’de surf kablosuz ağ veri hacminin yüzde 70’ini kapsıyor. Sinyal kaynaklarının sadece yüzde 12’sini kullanıyor. Schabel, P2P uygulamalarının kaynağa oldukça bağımlı ve etkili olduğunu da ekliyor. Schabel, yeni akıllı telefon uygulamalarının (lokasyon tabanlı servisler, hava durumu güncellemeleri vs) ağa “e-posta” gibi baktığını belirtiyor. Çünkü onlar da sürekli ağa girip çıkıyor. Schabel “Bu, kablosuz operatörler için oldukça zorlayıcı birşey” diyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/3g-e-mail-agi-icin-ne-kadar-dayanikli-20349-.html

Yazar admin \\ tags: , , , , , ,

Tem 21

Dört Windows Live Messenger kullanıcısından biri tam gün online.

msnMicrosoft’un Universal McCann ile birlikte yaptığı online araştırma Windows Live Messenger kullanıcılarının tüketim alışkanlıklarını ve beğenilerini ortaya koydu.

Microsoft’un 31 binin üzerinde Windows Live Messenger ve Windows Live Hotmail kullanıcısıyla gerçekleştirdiği araştırma Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci Windows Live Messenger topluluğunun tüketim alışkanlıklarını detaylarıyla ortaya koydu. Universal McCann işbirliğiyle yapılan araştırma Windows Live Messenger tutkunlarının kariyer, giyim, teknoloji vb. birçok ilgisine somut verilerle ışık tutuyor.

Bireylere kendi gerçek potansiyellerini keşfetme olanağı veren yazılımlar sunan Microsoft, dünyanın en fazla kullanılan anlık mesajlaşma yazılımı Windows Live Messenger için ülkemizde kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Microsoft – Universal McCann işbirliği ile Windows Live Messenger için Şubat – Mart 2009 aylarında online ortamda gerçekleştirilen dev araştırma, kapsama alanı itibarıyla Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının ayrıntılı bir profilini de ortaya koydu. % 72’si erkek, % 28’i kadın olmak üzere 31.764 kişinin katıldığı Windows Live Messenger araştırması, aynı zamanda büyük ve renkli bir tüketici topluluğunun beğenileri ile tüketim alışkanlıklarına da ışık tutuyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , ,

Tem 20

cayguzelliksıcaklığıyla tene, tadıyla dile iyi geldiğini söyledi.

Çayın faydaları ve zararları üzerine açıklamalarda bulunan ABD’li uzmanlar çayın, rengiyle göze, kokusuyla burna, şekerini karıştırırken kulağa, sıcaklığıyla tene, tadıyla dile iyi geldiğini söyledi.

Saça, cilde. kokuya iyi geliyor

Saçı şampuanla yıkadıktan sonra, son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın.

Ayağınız kokuyorsa, ılık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. 10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

Cildiniz yağlıysa banyodan çıkmadan bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun. Uzmanlar, ”Şişmanlar, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, böbreklerinde kum veya taş olanlar, yüksek tansiyondan yakınanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmeliler” uyarısında bulundu.

Çay tükeminin kalp kriziyle ilişkisi

Çay içenler ile çay içmeyenler arasında, kalp krizi sonrası ölüm oranları da araştırıldı. Çay tüketimi fazla olanlarda, çay tüketmeyenlere oranla yüzde 44 daha az kalp krizi nedenli ölüm görülüyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/cayla-guzellesin-20218-12.html

Yazar admin \\ tags: , , , , , , , , ,

Tem 20

3 boyutlu fotoğraf: Sistem nasıl işliyor?

3 boyutlu fotoğraf dönemi bu kamera ile resmen başlıyor: Peki ama sistem nasıl işleyecek?

fujifotoFujifilm henüz resmi açıklama yapmasa da yeni 3D fotoğraf makinesinin özellikleri açığa çıktı.Kompakt dijital fotoğraf makinesi, dünyada bu boyutlarda 3D çekim yapabilen ilk cihaz. İki yanda iki gözüyle dikkat çeken bir görünüşü var. Çektiği fotoğrafları 3D görmek için ise özel gözlük gerekmeyecek. Bu fotoğrafları görmek için iki seçenek var. Bunlardan ilki 20 cm’lik LCD ekranı olan 3D dijital bir fotoğraf çerçevesi.
İkinci seçenek ise çok ilginç: Fotoğraf baskısı olayına yeni bir soluk getirecek 3D baskı! Fotoğrafın üzerinde plastik bir katman olacak ve bu da gözlüklerin yaptığı işi yapacak.

Eylül ayında çıkacak ürün 600 dolar civarına satılacak. Fujifilm ismini de Nikon, Olympus ve Canon gibi sağlam rakipler arasından bu farklı ürün sayesinde ön plana çıkartmaya çalışacak.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/3-boyutlu-fotograf-cekin-19976-8.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Tem 20

Bir ya da iki santimetre büyüklüğünde olan küçük bir kurtçuk şimdiye kadar dünyada 74 ülkede 210 milyon kişiye Şistozomiyaz hastalığı bulaştırdı.

kurtcukTropikal bir hastalık olan Şistozomiyaz virüsünü 210 milyon kişiye bulaştıran bu küçük kurtçuk su yoluyla bulaşıyor. Kurtçuk genellikle banyoda, içme suyunda insanlara mikrop bulaştırıyor.

Bilim adamları şimdiye kadar bu kurtçuk yoluyla bulaşan Şistozomiyaz hastalığına çare bulamadı. Ancak 210 milyon kişinin bu hastalık tehlikesiyle karşı karşıya olması tıp dünyasını harekete geçirdi. Bu alandaki araştırmalarını hızlandıran bilim adamları, hastalığı yenecek bir ilaç geliştirmeye çalışıyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/210-milyon-kisiyi-hasta-etti-20189-.html

Yazar admin \\ tags: , ,

Tem 19

MIT profesörlerinin inanılmaz buluşu sayesinde çizimler sanaldan gerçeğe dönüşüyor. Geliştirilen simülasyon platformu sayesinde tahtaya çizilenler canlanıyor.

teknoTürkiye, Başbakan’ın kilitli kaldığı makam aracının camını kırmakta kullanılan “balyozu” tartışırken, ABD’de MIT Yapay Zeka Laboratuvarı profesörleri tarafından geliştirilen simülasyon platformu görenleri şaşkınlığa uğratıyor.

“MIT Sketching” adlı platform ile beyaz tahtaya çizilen nesneler fiziksel kurallara göre hareket edebiliyor.

“MIT SKETCHING” İLE İLGİLİ ÇARPICI GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEK İÇİN tıklayınız

Simülasyon platformunu geliştiren Randall Davis, Christine Alvarado, geliştirdikleri teknolojiyi şöyle anlatıyor:

“Mühendislerin kullandığı mevcut bilgisayar destekli dizayn araçlarıyla tasarıma ilk aşamalarında en son şekli verilemiyor. Çoğu tasarım ilk önce kağıt ve kalemle taslak haline getiriliyor ve sonrasında işin neredeyse bitmesine yakın bir zamanda CAD (CAD Computer Aided Desing -bilgisayar destekli tasarım ) programı kullanılıyor ve son hali görülüyor. Hedeflerimiz bir çeşit ‘sihirli kağıt’ yaratarak bu iki aşama arasında köprü kurmaktı. Bilgisayar destekli taslak alanının da tıpkı doğal kağıttaki taslak alanı gibi hissedilmesini istedik ve sihirli kağıt, normal kağıttan farklı olarak, mühendis tasarımı çizerken, tasarımın tamamını anlar hale geldi.”

Kaynak: http://arsiv.sabah.com.tr/2006/12/03/tek100-20061020.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Tem 19

Olympus’un yeni Micro Four Thirds makinesi E-P1 kısa sürede fotoğraf makinesi inceleme sitelerinin gözdesi olmuş durumda. Bu sitelerin ne gibi yorumlarda bulunduklarını kısaca özetleyelim.

olympus-e-p1-in-hand-300x198Uzun lafın kısası, E-P1 görüntü kalitesi açısından genellikle göklere çıkarılıyor. Ancak düşük ışıklı ortamlarda kabul edilebilirin üstünde gürültü seviyesi makinenin olumsuz taraflarından bir tanesi. Yine de, bir fotoğraf makinesini sadece verdikleriyle yorumlamamak gerekiyor. Ancak entegre vizörün ve flaşın yokluğu da inceleme yapan editörlerin ortak yakındığı bir diğer husus. Üstelik, makinenin odaklamayı çok yavaş yaptığı, genellikle tam ayarı yapıp fotoğrafı çekmesinin yarım saniyenin üzerinde zaman aldığı söyleniyor. Yazının devamındaki inceleme bağlantılarından Olympus E-P1 ile ilgili daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

Kaynak: http://www.teknoblog.com/

Yazar admin \\ tags: , , ,

Tem 19

avea3g3G konusunda Turkcell biraz daha hızlı gidiyor gibi. Şirket geçtiğimiz Pazartesi günü erken başvuruları almaya başladı. Diğer operatörler de stratejilerini Turkcell’in atacağı adımlara göre kurmuş gibi. Turkcell’den sonra Avea da 3G için ön kayıtları kabul etmeye başladı. Yasaların verdiği izinle birlikte 30 Temmuz’da 3G servisinin önündeki bütün engeller kalkıyor. 30 Temmuz gününden itibaren beklemeden 3G’ye geçiş yapmak isteyen Avea abonelerinin yapması gereken 3G yazıp 3334′e SMS göndermek. Avea bu mesaj için ücret talep etmiyor. Eğer telefonunuz 3G uyumlu ise, 30 Temmuz’da otomatikman 3G’nin nimetlerinden yararlanmaya başlayacaksınız. 30 Temmuz tarihinden sonra da SMS üzerinden ücretsiz kayıtlar devam edecek. Bunun yanında Avea bayileri, internet ve WAP sitelerinden de 3G’ye geçiş için başvuruda bulunabilecek.

Kaynak: http://www.teknoblog.com/

Yazar admin \\ tags: , , , ,