Haz 30

Daha hızlı olmasının yanı sıra HTML5 özelliklerini destekleyen Firefox 3.5 yayınlandı, üstelik Türkçe sürümü de var.

firefox1Yeni sürümün en büyük özelliklerinden birisi TraceMonkey adlı yeni JavaScript motoru sayesinde web sayfalarını yüzde 246 daha hızlı açabilme yeteneği. HTML5 dil desteği ve gizli gezinme modu da yeni eklenenler arasında. Gizli gezinme modunda dolaştığınız web sayfalarının bilgisayarınızdaki izlerini engellemiş oluyorsunuz.

Download: Firefox 3.5 Final Türkçe (Windows)
Download: Firefox 3.5 Final Türkçe (Linux)
Download: Firefox 3.5 Final Türkçe (MacOs X)

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/firefox-35-hazir-indirin-19356-.html

Yazar admin \\ tags: , , , , ,

Haz 30

Son zamanlarda yayınlanan bilimsel araştırmalar, iş yerinde yaşanan stresin sadece dikkati ve motivasyonu olumsuz etkilemekle kalmayıp, uzun vadede kalp hastalıklarından inmelere birçok ölümcül hastalığa zemin hazırladığını gösterdi.

isstresBu verilere göre stres ile hem genel iş performansı düşüyor, sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık artıyor, hem de uzun vadede kalp krizi, inme gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı iki kat artıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Defne Eraslan, stresin sağlımıza etkileri hakkında bilgiler verdi. Sürekli Stres Hem İşi, Hem Sağlığı Kaybettiriyor Kişinin bedensel ya da ruhsal olarak zorlandığı, yüklendiği durumlarda stres ortaya çıkar. İş yeri stresi söz konusu olduğunda, stres, kaygı ve gerginlik yaratan bir duygusal deneyim olarak tanımlanır.

Az miktarda zorlanma, kişinin hoşlanmadığı durumları değiştirmesini veya yapacağı işe motive olmasını sağladığı için olumlu bile olabilir. Ama sürekli stres altında olan kişiler, hem iş verimlerini hem de bedensel sağlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalır. Stres tepkisi aslında tehlikeli durumlarda kendimizi en iyi şekilde korumamızı sağlayabilmek için vücudumuzda oluşan bazı değişiklikleri içerir. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Haz 30

Bir diyetin başarısının sürekliliği için yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda kalıcı değişimler yapmanız gerekir. Sadece birkaç hafta ve hatta birkaç ay sağlıklı şeyler yemek ve egzersiz kesinlikle yeterli değildir. Bu davranışları yaşam tarzı haline getirmelisiniz

saglikdiyetDr. Hasan İnsel

Geçen gün diyetisyenimiz Müge Başer ile öğle yemeği yiyorduk. Konu yemek seçtiğimiz mönüye geldi. Hakikaten insan biraz bilinçli davransa ve yemeğin cazibesine kendisini kaptırmadan önce şöyle bir derin nefes alıp düşünse ve ben buradan sağlığımı ve kilomu koruyacak neler seçsem acaba dese, her mönüde seçilebilecek çok şey var. Müge bak yaz geldi, şimdi yeniden herkes diyet yapmaya başladı, kısa süre sonra kiloların geri geleceği diyetler peşinde koşmak yerine bilinçli olarak nelere dikkat etsin kişiler anlatsana dedim. İşte Diyetisyen Müge Başer’in anlattıkları:

Kalıcı değişim gerekir 
Kilo verme düşlerimizi gerçeğe çevirmek birçoğumuzun çeşitli nedenlerle ulaşamadığı bir hedef. Hızlı ve kolay kilo verdirme iddiasında olan sayısız moda diyet ve kilo verme programını duymuş ve uygulamış olabilirsiniz ama buna rağmen kilolarınız yerinde sayıyor ya da artıyorsa belki gözden kaçırdığınız bazı önemli noktalar var demektir. Bir diyetin başarısının sürekliliği için yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda kalıcı değişimler yapmanız gerekir. Aslında işin kalori hesabı kadar önemli bir yanı da beynimizde bazı şeyleri değiştirmektir. Bunu sağlamak için de belirli stratejilerle yola başlayın: Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Haz 29

Toshiba bellek teknolojisinde devrim peşinde

Toshiba’nın geliştirdiği teknoloji, belleklerde yepyeni bir dönemi müjdeliyor.

Toshiba’nın geliştirdiği yeni yonga teknolojisinin temel fikri, demet katman kullanarak birbiri üstüne daha fazla yonga yerleştirip daha ucuz çift katmanlı yonga üretmeye dayanıyor.
yeni

bellekdevrimiYığın edilmiş yonga, aynı kapasitelerdeki tek katmanlı yongayla aynı yeri işgal ediyor. Üretim bir seferde gerçekleştiği için daha ucuza geliyor.

Esasında Matrix Semiconductor 2001 yılında bu teknolojiyle çalışıyordu. Sandisk 2005 yılında Matrix firmasını satın aldı. Toshiba 2007 yılında kendi 3D bellek geliştirmelerine başladı. 2008 yılında Toshiba ve Sandisk NAND üretim işlemini beraber yapmaya başladı.

3D Toshiba P-BICS ve 16 katman 32Gbit yonga prototipi, 60nm işlem teknolojisi kullanılarak geliştirildi. Yonga alanı 10.11 x 15.52mm boyutlarında ve yeni yongaların NAND hücreleri de 32nm teknolojisiyle üretilecek.

Toshiba üç sene içerisinde 3D bellekleri kullanabileceğimizi öngörüyor.

Bilgi için: Toshiba
Telefon: (216) 422 40 50

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/bellek-devrimi-19323-4.html

Yazar admin \\ tags: , , , , , , ,

Haz 29

Michael Jackson’un ölümünü fırsat bilen bilgisayar korsanları, ünlü şarkıcı ile ilgili hazırladıkları spam ve virüsleri bilgisayar kullanıcılarına göndermeye başladı.
michael-jacksonÖlümünün resmi olarak açıklanmasının ardından tüm dünyada milyonlarca hayranı, Jackson’ın ölümü ve hayatı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için internete otururken, siber korsanlar da boş durmayarak bu merakı kendi lehlerine kullanmak üzere harekete geçti.

Siber korsanlar, önemli bir gelir kaynağı olan, kullanıcının isteği dışında kendisine gönderilen elektronik posta olarak da adlandırılan Spam’lardan milyonlarcasını, “Jackson’ın ölümünün perde arkası, Gerçek Nedeni, Saklanan Gerçek” gibi başlıklarla bilgisayar kullanıcılarına göndermeye başladı. Bu tür postaların büyük bölümü, kullanıcı bilgisayarına zarar vermekten daha çok elektronik posta adreslerini toplamaya yönelik hazırlandı.

Ancak bu spamlardan bazılarının içerisine yerleştirilmiş truva atları, bilgisayarlara ciddi anlamda zarar verebilecek türde. Görünüşte son derece normal olan ve Jackson’un yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videosunun eklendiği elektronik posta açıldığı zaman söz konusu truva atı, kullanıcının haberi olmadan bilgisayarına yerleşebiliyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , ,

Haz 28

Yeni doğan bebeklerde işitme testinin yapılması, gelişim sürecindeki bozukluklar ve işitme kaybının erken teşhisle önlenmesini sağlıyor.

bebekBaşbakanlık Özürlüler Dairesi Başkanlığı’nca yürütülen çalışma kapsamında hastanelerde yeni doğan ve yaşını doldurmamış bebeklere Oto Okustik Emisyon (OAE) ve İşitsel Beyin Saplama Testi uygulanması amacıyla cihaz temini ve kontroller için teşvikler sürerken, uzmanlar erken teşhisin bebeğin gelişim süreci ve duyma sorununun giderilmesinde önemeli bir yer aldığına dikkat çekiyor. Duyma bozukluğu yaşayan bir çocuğun gelişim sürecinde algılama, konuşma ve hayata adaptasyon yönünden büyük zorluklar çektiğine
dikkat çeken uzmanlar, duyma olmayınca gelişimin de bozuk olduğu üzerinde duruyor.

Samsun Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, bebeğin duyma zorluğu çektiği bilinmediği için yaşı ilerledikçe normal bir bebeğin gelişim sürecinde yaşadıklarını sergileyemediğini söyledi. Sağlıklı bir gelişim için yapılan kontrollerin öneminin ortaya çıktığını ifade eden Kasapoğlu, tüm ailelerin bebeklerine işitme testi yaptırmalarını önerirken, erken teşhisin tedavi sürecine büyük katkıları olduğunu vurguladı. Bazı yeni doğan bebeklerin işitme kaybı bakımından yüksek risk grubu içinde bulunduklarını ifade
eden Kasapoğlu, “Doğumdan sonra 10 dakika içinde kendiliğinden nefes almaya başlamamış olanlar, apgar puanları 0 ile 3 arasında bulunanlar riskli olan bebekler arasında. Kızamıkçık, frengi ve herkes gibi enfeksiyonlara yakalanmış olarak doğanlar, baş veya boyun kusurları olanlar, ileri derecede sarılıktan mustarip olanlar, aile geçmişinde çocukluk sırasında işitme kaybı görülmüş ve ileri derecede prematüre olarak doğanlarda sorun görülebilir” dedi.

Yeni doğum veya bebeklik döneminde çocuğun işitme kontrollerinin yaptırılması gerektiğini belirten Kasapoğlu, bebek hastanede iken kontrollerinin yaptırılmasının faydalı olacağını hatırlattı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=155437&cat=220&dt=2009/06/27

Yazar admin \\ tags: , ,

Haz 28

Adobe firması tarafından geliştirilen Adobe Air (Adobe Integrated Runtime) zengin uygulamaları yapmak için meydana getirilmiş bir çoklu platform yazılımı (cross-platform).internet

adobeairSahip olduğu işlevi adobe flash, adobe flex, html ve ajaxtan alan air çoğunlukla masaüstü uygulamalar geliştirmede tercih ediliyor.

Adobe air ortaya çıktıktan sonra birçok yazılımcı ve adobe platformlarında uygulama geliştirebilen uzmanlar air’ın esnek yapısınıda kullanarak binlerce uygulama geliştirdi. Çok farklıalanlardaki hizmetlerin sadece web siteleri üzerinden değil de bir masasütü uygulaması olarakta daha etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına yönelik geliştirmelerin ön planda olduğu göze çarptı.Burada çok farklı kaynaklardan derlenmiş işinize yarayacak birçok adobe air uygulamasını bulabilirsiniz.

zFlick:Flickr’da kolay bir şekilde resim araması yapabiliyor ve bulduğunuzresimleri sürükle bırak şeklinde bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/100-adobe-air-uygulamasi-19222-.html

Yazar admin \\ tags: ,

Haz 26

Müzik dünyası dün gece alınan bir haberle sarsıldı.

jacksonPop müziğin kralı Michael Jackson kalp durması nedeniyle hayatını kaybetti. Los Angeles Adli Tıp yetkilisi Fred Corral, düzenlediği basın toplantısında, ünlü yıldızın, UCLA Medical Center adlı hastaneye kalbi tam olarak durmuş halde geldikten sonra, TSİ 00.26’da öldüğünü söyledi.

Corral, Jackson’ın ölüm sebebinin tam olarak bilinmediğini ve bugün büyük ihtimalle bir otopsi yapılacağını belirtti.

Fakat elde edilen son bilgilere göre, Michael Jackson’un kardiyak arrest olarak tabir edilen bir çeşit kalp durması nedeniyle öldüğü belirtiliyor.

Birçok kişi kardiyak arrest ile kalp krizini birbiriyle karıştırır.

Bir kalp krizi, arterlerin tıkanması sonucu kalp kaslarına kan akışının durması nedeniyle gerçekleşir.

Kardiyak arrest farklıdır

Evet “cardiac arrest” olarak tabir edilen kalp durması farklıdır.

Kalp krizi bir çeşit damar tıkanıklığı neticesinde gerçekleşirken, kardiyak arrest ise, kardiyak fonksiyonların durması veya büyük arterlerde nabız alınamaması; solunum ve bilinç kaybı ile karakterize ani ve beklenmedik şekilde gelişen bir tablodur.

Amerikan Kalp Vakfı’na göre kardiyak arrest geçiren kişilerin %95’ten fazlası henüz hastaneye varmadan hayatını kaybediyor. Çünkü kardiyak arrest vakalarında ilk 4 ila 6 dakika arası çok önemli ve kalbi şok ile tekrar eski ritmine kavuşturmak gerekiyor.

Bununla beraber hastaya CPR ve defibrilasyon ( müsküler bir fibrillasyonun ortadan kalkması ) uygulanmadan geçirilen her dakikada hasta yaşama şansını %7 ila %10 arasında kaybeder.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=155235&cat=190&dt=2009/06/26

Yazar admin \\ tags: , , ,

Haz 25

Van‘da, Avrupa Birliği (AB) Hibesiyle 7 AB Ülkesi ve Türkiye’den 7 Farklı Bölgeden 16 Ayrı Müzik ve Halk Oyunu Ekibinin Katıldığı Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali (Festivan) Başladı. Kortej Yürüyüşü ile Başlayan Festivalde Valilik Önünde Türkiye’nin Farklı Bölgelerinden Gelen Halk Oyunları Ekipleri Kısa Gösteriler Sundu.

vangolVan‘da, Avrupa Birliği (AB) hibesiyle 7 AB ülkesi ve Türkiye’den 7 farklı bölgeden 16 ayrı müzik ve halk oyunu ekibinin katıldığı Van Gölü Uluslararası Gençlik ve Kültür Festivali (FESTİVAN) başladı. Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalde valilik önünde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen halk oyunları ekipleri kısa gösteriler sundu.

Vangölü Folklor Turizm Spor Kulübü Derneği (VANFOLKDER) liderliğinde yapılan FESTİVan, AB ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından destekleniyor. AB Genel Sekreterliği tarafından uygulanan ve sözleşme makamı Merkezi Finans ve ihale Birimi (MFİB) olan “Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu’nun Geliştirilmesi” programı kapsamında VANFOLKDER liderliğinde Almanya’dan Lehrte Türkische Eltern Verein (FÖTED) ve Türkiye’den Bilimsel Teknik Araştırma Vakfı (BİTAV) ortaklığı ile yürütülüyor. Festival, AB’nin 103 bin Avro ve Kültür Bakanlığı Tanıtım Fonu’ndan 125 bin TL’lik katkısı ile yapılıyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Haz 25

Ford’un global kriz ortamında ‘dünya otomobili’ sloganıyla yola çıkardığı Fiesta, yüz güldürmeye devam ediyor. Geçen yılın sonlarında Türkiye’de satışa sunulan yeni Fiesta, Avrupa’da 10 ayda 275 bin civarında müşteriye ulaştı.

fordfiestaYıllık 350 bin adetlik kapasite dikkate alındığında Fiesta için tüm kapasitenin kullanılmak zorunda kalınacağı görülüyor. Türkiye’ye 4 motor seçeneğiyle giren 7. nesil Fiesta, bir süre önce otomatik şanzıman seçeneğine de kavuştu.

Önde keskin bakışlı farların kullanıldığı Fiesta tasarımında kinetik dizayn felsefesinin varlığı hemen hissediliyor. Cesur tasarım otomobilin tüm hatlarında ön plana çıkıyor. 4 metrenin 5 santim altında kalan uzunluğa, 1 metre 72 santimlik genişliğe ve 1 metre 48 santimlik yüksekliğe sahip otomobil, 281 litrelik bagajıyla ortalamaları karşılıyor.

Dışarıdaki yeni çizgiler iç mekanda da güçlü bir biçimde öne çıkıyor. Özellikle bir robot figürünü andıran orta konsol, HMI adı verilen ergonomisiyle dikkat çekiyor. Trend ya da Titanium donanımla alınabilen Fiesta otomatikte teknik veriler ise şöyle: “1.4 litrelik benzinli motor 96 beygir güç üretiyor. 100 km’de ortalama 6,5 litre yakıt tüketen otomobil, bir km yol aldığında atmosfere 154 gram karbondioksit bırakıyor. Aracın 0-100 km/saat hızlanması 13,9 saniyede gerçekleşiyor.” Otomatik şanzımanlı Fiesta 31 bin TL etiketle yola çıkıyor.

Kaynak: http://www.guncelhaber.com/#//teknoloji/fiesta-talebe-yetismekte-zorlaniyor-325511.htm

Yazar admin \\ tags: , , ,