Nis 29

iPhone PSP’den daha iyi: Bu söz kime ait?

Bu söze katılabilir ya da katılmayabilirsiniz… Ama söyleyene çok şaşıracaksınız.

ipon-pspiPhone henüz piyasaya çıkalı 2 yıl bile olmadan oyun konusunda yetenekleri pek çok kullanıcının dikkatini çekmeyi başardı. Super Monkey Ball, Wolfenstein 3D ve Metal Gear Solid Touch gibi iPhone oyunları ise oyuncuların uzun zamandır beğenisi topluyor.

Geçtiğimiz günlerde bir röportaj sırasında eski bir Sony çalışanı olan Sebastien Rubens, PSP için oyun geliştiren üçüncü parti firmaların yeterince etkin olmadıkları ve Sony’nin onları fazlasıyla yönlendirdiğine inandığını açıkladı. Rubens ayrıca iPhone için oyun geliştirme imkanlarının PSP’ye göre çok daha geniş özelliklere sahip oluğunu ve kullanımlarının da çok daha kolay olduğunu söyledi. Rubens Apple’ın dağıtım kanallarını çok daha verimli kullanıyor olmasının, iPhone’un yeni nesil taşınabilir oyun cihazları arasında en iyisi olmasına katkıda bulunduğunun da altını çizdi.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/iphone-psp-den-iyi-16631-.html

Yazar admin \\ tags: , , , , , ,

Nis 29

2036 yılında dünyaya çarpma ihtimalı bulunan göktaşı için BM harekete geçti.

Birleşmiş Milletler, 2036 yılında dünyanın çekim alanının çok yakınından geçecek olan göktaşının yeryüzüne çarpma ihtimali yüzünden alarma geçti.

goktasi65 milyon yıl önce dinozorların ve dünya üzerindeki canlıların yüzde 70’inin Meksika’nın Yucatan Körfezi’ne düşen 12 kilometre çapındaki göktaşı yüzünden yok olduğu sanılıyor. Yeryüzünde göktaşlarının yol açtığı 175 krater bulunuyor.

Her bin yılda bir büyük bir göktaşının dünyaya isabet ettiğini belirleyen yetkililer, bu verilerden hareketle 2036’da dünyanın 45 bin kilometre uzağından geçecek olan 400 metre çapındaki Apophis’in yüzde 3 dahi olsa dünyaya çarpması ihtimali üzerine çalışmalara başladı. 2005’te keşfedilen ve adını Mısır mitolojisindeki kötülük tanrısı Apophis’den alan göktaşının dünyayı karanlık çağa gönderebileceği belirtiliyor.

HİROŞİMA’NIN 30 BİN KATI
Gökbilimci Paul Parsons’a göre dünyaya 250 metre çapında bir göktaşının çarpması bile çok ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Yapılan hesaplamalara göre saatte 27 bin kilometre hızla gerçekleşecek bu çarpışma 500 megatonluk TNT patlayıcıyla aynı etkiyi yaratabilir. Bu da Hiroşima’ya atılan atom bombalarından 30 bin kat daha güçlü bir yıkım anlamına geliyor. Yani bu büyüklükteki bir göktaşı bir ülkeyi tamamen ortadan kaldırabilecek güçte. Uzmanlara göre dünyanın yakınında 5 bin 886 tane göktaşı bulunuyor bunlardan 765 tanesi bir kilometreden daha büyük bir çapa sahip. Bazılarının boyutu ise 10 kilometreyi bile aşıyor. Böyle bir göktaşını dünyaya çarpması durumunda tıpkı dinozorların yok olduğu gibi insan soyunun ortadan kalkabileceğine dikkat çekiliyor. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Nis 29

Download için TIKLAYINIZ

aMSN, MSN Messenger ile aynı işlevi gören, basit ve kolay kullanımlı, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir anlık mesajlaşma programıdır. amsnMSN Messenger’da bulunan tüm özelliklere sahip olan ve bunun yanı sıra ekstra özellikleri de bünyesinde barındıran aMSN, MSN Messenger’dan sıkılanlara alternatif olacak bir programdır.

 

Yazılımın Genel Özellikleri

2- Özel ifadeler

3- Çoklu dil desteği (yaklaşık 40 adet dil destekleniyor)

4- Bir kerede birden fazla hesapla oturum açabilme

5- Dosya transferleri

6- Grup desteği Normal, hareketli ve sesli ifadeler

7- Sohbet günlüğü Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , , , , , ,

Nis 27

Yaz mevsimine girerken her şeyi değiştirmeye başlarız. Üzerimize ağırlık olan palto, montları kaldırır ve sonra bir bakarız ki rafa kaldıramayacağımız bir ağırlık vardır üzerimizde. Kış ayları pek aldırış etmediğimiz ve yaza beraberce merhaba dediğimiz selülitler…

selulitTıptaki adı hidrolipodistrofi olan selülit, derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun bağ dokular arasında sıkışması sonucunda derinin üst kısmının portakal kabuğu görünümünü almasıdır. Selülit, ilerleyen yaşlarda daha fazla belirginleşir.

Nedeni, cildin gerginliğini giderek kaybetmesi ve incelmesidir. Selülitin sadece kadınlarda görülmesinin nedeni ise, östrojen hormonudur. Östrojen hormonunun fazla salgılanması vücutta normalden fazla su ve yağ tutulmasına neden olur. Bu nedenle de, menopoz öncesi ve sonrası selülitin en yoğun olduğu dönemdir diyebiliriz.

PEKİ NEDEN OLUR BU SELÜLİT?
Başlıca nedenleri olarak aşağıdakileri gösterebiliriz…
* Beslenme
* Doğum kontrol hapı kullanımı
* Dolaşım Bozukluğu
* Hipotiroid
* Hormonal nedenler
* Hareketsizlik
* Kabızlık
* Karaciğerin kötü fonksiyonu
* Sinirsel düzensizlik

SELÜLİT BİZİM BİLMEDİĞİMİZ 3 AŞAMADAN GEÇER…
İlk aşaması dolaşım bozukluğudur.
İkinci aşama, ödem.
Üçüncü aşama, dokularda biriken yağ, su ve tuz molekülleri organizma tarafından kullanılamaz hal alması.

SELÜLİTLERDEN KORUNMA YOLLARI…
* Kilo korunmalıdır. Sürekli kilo alıp, kilo veren kişilerde selülit oluşması daha kolay olur.
* Hareket edilmelidir.
* Vücudun aldığı fazla suyu atabilmesi için kırmızı ve beyaz turp, maydanoz, çilek, pilav ve kereviz tüketin.
* Tuz, şeker, sigara, alkol, çay/ kahve, kızartma ve hamur işlerinden mümkün mertebe uzak durmaya çalışın.
* Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri almayı ihmal etmeyin.
* Kan dolaşımınızı hızlandırıcı işlemler yapın. Örneğin masaj eldiveni yardımıyla duş altında gerekli olan bölgeye bir sıcak duş, bir soğuk duş şeklinde uygulayın.

SELÜLİT ÖNLEYİCİ BESİNLER
* Su tüketimi
* Balık ve yağsız kırmızı et tüketimi
* Sebze ve meyve tüketimi (Özellikle sebzelerde ıspanak, roka ve lahana, meyvelerden elma, kiraz ve üzüm)
* Alkol kullanımından uzak durulmalı
* Kafein mümkün olduğunca aza indirilmeli
* Yeşil çay
* Spor

Kaynak: http://www.sagliktabugun.com/bolum.asp?islem=detay&ID=46

Yazar admin \\ tags: , , , ,

Nis 27

Uzmanlar, şekersiz sakız çiğneyerek iştahınızı azaltabileceğinizi söylüyorlar.

sakizHealthDay News`te yer alan habere göre, deney süresince, insanlara akşam yemeğinden 3 saat önce çeşitli atıştırmalar önerdiler ve arzu ettikleri kadar çok yiyebilecekleri söylendi. Bir öğleden sonra katılımcılar öğle yemeği ile atıştırma saati arasında her saatte 15 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnediler. Diğer öğleden sonra ise bu süre içinde sakız çiğnemelerine izin verilmedi. 15 dakika sakız çiğneyen yetişkinler, sakız çiğnemeyenlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az yedikleri gözlendi.

18 ile 53 yaş arasındaki 115 kadın ve erkeği kapsayan çalışmada katılımcılar, düzenli olarak sakız çiğniyorlar. Bu kişiler sakız çiğnedikten sonra iştahlı olmadıklarını ya da kendilerini aç hissetmediklerini söylediler.

Sonuçlar, New Orleans`ta Deneysel Biyoloji 2009 Konferansı`nda kamuoyuna sunuldu. Pennington Biomedikal Araştırma Merkezi`nden Paula J Geiselman, “Bu araştırma sakız çiğnemenin iştah kontrolünde, atıştırmaların azalmasında ve kilo yönetiminde potansiyel rol oynadığını gösterdi. Kalorideki küçük değişiklikler uzun süreli etki yapabiliyor” dedi.

Kaynak: http://www.sagliktabugun.com/guncelhaberler.asp?islem=devam&ID=1799

Yazar admin \\ tags: , , , , ,

Nis 27

olumsuzluksirri100 yaşına giren İtalyan bilim kadını Montalcini’nin uzun yaşam sırrının kendisine Nobel kazandıran buluşu olduğu iddia edildi.

İtalyan bilim kadını Rita Levi-Montalcini, önceki günlerde 100 yaşına basarak dünyanın en yaşlı Nobel sahibi insanı olarak tarihe geçti. Vatan’ın haberine göre, uzun yaşam sırrının kendisine Nobel kazandıran buluşu olduğu yönündeki iddia, bilim dünyasını karıştırdı. Montalcini, 1986’da “sinir büyüme faktörü”nü geliştirdi. Bir protein ya da amino asitle sinir sistemi hücrelerini geliştiren ve programlayan bu buluş sayesinde Nobel tıp ödülü aldı.

‘20’sinde gibiyim’

Halen Roma’daki Avrupa Beyin Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdüren Montalcini, İtalyan senatosunda senatör olarak da görev yapıyor. 100 yaşına basan başarılı bilim kadını, yeni yaşını şarap içerek kutladı ve zekasının 20 yaşındakinden bile daha açık olduğunu öne sürdü. Ancak Montalcini’nin arkadaşı profesör Pietro Calissano, meslektaşının bu yaştaki dinçliğini sinir büyüme faktörüne borçlu olduğunu iddia etti. Buna göre Montalcini her gün sinir büyüme faktörünü göz damlası olarak kullanıyor. Bu, normal bir insanın 10-15 yaşlarından itibaren yitirmeye başladığı beyin hücrelerinin daha uzun süre yaşamasını sağlıyor.

Kaynak: http://www.veteknoloji.com/olumsuzlugun-sirri-16517-.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Nis 26

AMD’nin yeni işlemcileri rekora doymuyor! Rekor şimdi Las Vegas’ta Phenom II X4 955 BE isimli en yeni işlemciyle yenilendi. 7 GHz’lik rekor nasıl kırıldı!

amd240hizRekor denemesine konu olan AMD Phenom II X4 955 Black Edition isimli işlemci, normal şartlarda 3,2 GHz hızında çalışıyor.

Bu hızı 7 GHz’ye çıkarmak için saatlerce uğraşan overclockçular önce sıvı azot ile denemelere başladılar. -140 dereceye kadar soğutma sağlayabilen overclockçular daha fazla soğutma gerektiğini düşünerek sistemlerini değiştirdiler.

Sıvı Helyum ile çalışmaya başlayan overclcokçular -240 derecede 6,5 GHz’yi gördüler. Birkaç denemeden sonra 7 GHz’ye çıkan overclockçular 3D Mark 05’de 45.474 yaparak bir rekora imza attılar.

Kaynak: http://www.guncelhaber.com/Teknoloji/index-12.html#//teknoloji/-240-derecede-hizli-calisan-bilgisayar!-271768.htm

Yazar admin \\ tags: , , ,

Nis 26

suarabasiPetrol fiyatlarının iyice yükseldiği, petrol üreticisi olan birkaç ülkenin ve petrol şirketlerinin servetlerine servet kattığı, bizim gibi petrolde dışa bağımlı kalmak zorunda olan0 ülkelerin ise giderek bu maliyeti karşılamakta zorlanır hale geldiği günümüzde alternetif enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmalar gerçekten oldukça önem teşkil ediyor …

Kaynak: http://www.teknoportal.gen.tr/haber_detay.asp?haberID=1105

Yazar admin \\ tags: , , ,

Nis 26

mobil6Dört büyük mobil işletim sisteminden (Palm, Symbian, Windows Mobile, BlackBerry) en çok şikayeti Windows Mobile kullanan cihazlar alıyor. Özellikle de karmaşık navigasyon sisteminin zor kullanımından şikayetçi olunuyor. Gerçektren de bir uygulamayı açıp kapamak için bu kadar çok aşamadan geçmemeli insan… Sonunda Microsoft, kullanıcılarının seslerini duydu ve bu işi kolaylaştırma yolunda bir adım attı.


Microsoft, CTIA 2008’de mobil işletim sistemlerinin en sonuncusu olan Windows Mobile 6’yı tanıttı. Bu güncellere kullanıcıların vakit kazanmasını ve kolay kullanımını sağleyen birçok yeni özellik getiriyor.

Başlangıç olarak; Windows Mobile 6, yeni bir ana menü ekranına sahip. Bu yeni ana menü çok şık olmanın yanısıra uygulamalara da çok daha hızlı erişim imkanı sağlıyor. Microsoft internet ve mesajlaşmada da kullanımı kolaylaştıracak yeni özelliklerle Windows Mobile cihazları kullananlarının yüzünü güldürecek…

Kaynak: http://www.donanimonline.com/

Yazar admin \\ tags: , , , , ,

Nis 26

fotokucukJapon Sony firması ”meyve suyu kutusu” kadar küçük yeni bir video kamerayı bu ay içinde satışa sunuyor. Şirketin bugün tanıtımını yaptığı video kameranın ”dünyanın en küçük ve en hafif yüksek çözünürlüklü kamerası” olduğu belirtildi. Japonya’da 20 Nisanda satışa çıkarılacak 32x119x63 milimetre ebatlarında ve 300 gram ağırlığındaki video kamera, 1920×1080 piksel çözünürlüklü ve 8 gigabayt hafıza kartına sahip bulunuyor. Yüksek çözünürlüklü olarak 55 dakika görüntü kaydı yapabilecek Sony’nin yeni ürününün, Japonya’daki fiyatının 1271 dolar olması bekleniyor.

Kaynak: http://www.donanimonline.com/

Yazar admin \\ tags: , , ,