Mar 31

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad Yakınlarında Kurulacak Olan Prenses Noura Bint Abdurrahman Üniversitesi Toplamda 40 Bin Öğrenciyi Barındırabilecek.

 arapuniv

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad yakınlarında kurulacak olan Prenses Noura Bint Abdurrahman Üniversitesi toplamda 40 bin öğrenciyi barındırabilecek. Kadın ve erkeklerin ayrı okullarda eğitim gördüğü Suudi Arabistan’ta kurulacak yeni üniversite de sadece kadınlara yönelik olacak.

2010 yılında açılacak olan üniversite 15 akademik fakülteden oluşacak. Üniversitede kütüphane, konferans salonları, laboratuar ve 700 yataklı bir hastane olacak. Geçtiğimiz günlerde üniversitenin proje tanıtım toplantısına katılan Kral Abdullah, üniversitenin üzerinde kurulacağı alanın ayrıca üniversite görevlileri için barınma yerleri, cami, lise, anaokulu ve park alanlarını da kapsayacağını bildirdi. Eğitim Bakanı İbrahim Asaf ise projenin Suudi Krallığı’nın tarihinde bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Bu arada Guardian’da yer alan habere göre gazete, kadınların tek başlarına seyahat etmeleri ve çalışmalarının yasak olduğu Suudi Arabistan’da kurulacak olan yeni üniversiteye ne şekilde gideceklerinin bilinmediğini yazdı.

Kaynak:http://www.haberler.com/bu-universite-sadece-kadinlar-icin-haberi/

Yazar admin \\ tags: , , ,

Mar 31

Nokia yeni cihazı N97′de ve gelecekteki diğer N-serisi cihazlarında Skype uygulamasının bulunacağını açıklayarak  birçok kişiyi sevindirdi. Ancak görünüşe göre İngiltere’deki operatörler bu durumdan pek hoşnut değil.

nokiaingilizO2 ve Orange, eğer Nokia Skype uygulamasını N97′den çıkarmazsa bu telefonu satmayacakları tehdidinde bulundu. Adı açıklanmayan bir operatör de Nokia’nın merkezde olduğu bir ekosistemin parçası olmaya zorlandıklarını, bu gibi durumların operatörlerin etkisini azalttığını belirtiyor. Eğer senede 40 milyon pound harcıyorsanız, işlerin biraz kontrolünüzde olmasını istemeniz normal. Nokia ise bu olaylar karşısında henüz sessizliğini koruyor. Nokia N97 rafta kalacak bir cihaz olmadığı için her iki taraf da orta bir yol bulmak zorunda.

Kaynak: http://www.teknoblog.com/2009/02/28/nokia-ve-ingiliz-operatorler-arasinda-n97-ve-skype-sorunsali/

Yazar admin \\ tags: , , ,

Mar 31

Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan indirim Cherry modellerinin fiyatlarını daha cazip hale getirdi. Cherry’nin SUV modeli Tiggo3’ün fiyatı 30 bin 999 TL’ye geriledi..

cherry

Otomotiv sektörünü canlandırmak amacıyla indirilen ÖTV oranlarının ardından Chery; Alia, Tiggo3 ve Taxim modellerindeki fiyat değişiklikleri ile krize meydan okuyor. ÖTV indirimlerinin ardından 119 beygir güç üreten 1.6 litrelik ACTECO motora sahip Tiggo3 Forza 35 bin 990 TL’den 30 bin 999 TL’ye, Tiggo3 Lusso 39 bin 990 TL’ den ise 36 bin 167 TL’ye indi. Böylece SUV segmentinde en ucuz araç olan Chery Tiggo3, ÖTV indirimi ile iddiasını ikiye katladı. Tiggo3 modelinde; sürücü ve yolcu hava yastıkları, ABS+EBD, çocuk emniyet kilidi, kapı içi koruma barları, elektrikli ön ve arka camlar, elektrik ısıtmalı deri koltuklar, yükseklik ayarlı aktif gergili ön emniyet kemerleri, 3 nokta bağlantılı arka emniyet kemerleri, Radyo/CD çalar+MP3, klima gibi daha bir çok lüks donanımın yer alıyor. Tiggo3 modeli Forza ve Lusso donanım paketleri ile tüketicinin beğenisine sunuluyor. Norma, Forza ve Lusso donanım paketleri ile tüketicilerin beğenisine sunulan Alia Norma 23 bin 990 TL olan perakende satış fiyatı ÖTV indirimleri sonrası 20 bin 663 TL’ye, 25 bin 990 olan Alia Forza 22 bin 386 TL ve 27 bin 990 olan Alia Lusson ise 24 bin 108 TL’ye indi.

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/haber,CA556BDC29384D259D7887F09082D816.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Mar 31

Tek celsede boşanan tiyatrocu Emre Kınay ile eşi Emine Ün’ün kızlarının velayeti anneye verildi. Emre Kınay eski eşine aylık 2 bin TL nafaka verecek

emineemreTiyatrocu Emre Kınay, eşi Emine Ün Kınay’dan tek celsede boşandı. Çiftin kızları Duru’nun velayeti, anne Emine Ün’e ve Emre Kınay’ın eski eşine aylık 2 bin TL nafaka vermesine karar verildi. Çiftin Etiler’deki evi ise 300 bin TL ödeyecek olan Emre Kınay’a devredilecek.
Manken Emine Ün Kınay ile oyuncu Emre Kınay çiftinin 4 yıl süren evliliği, tek celsede bitti. Bu evliliklerinden Duru isminde bir kız çocukları olan Kınay çifti, geçtiğimiz günlerde Kadıköy Adliyesi’ne müracaat ederek, “şiddetli geçimsizlik” gerekçesiyle boşanma talebinde bulundu. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Mar 31

Bir hapın, kalp hastalıkları riskini yan etkisi olmaksızın yüzde 60 azalttığı iddia edildi.

kalphabiHindistan’da klinik deneyleri yapılan ve yüksek tansiyon, kolesterol düşürücü (statin) ile aspirin ilaçlarını bir araya getiren bir hapın, kalp ve damar hastalıkları riskini yan etkisi olmaksızın yüzde 50 ila yüzde 60 azalttığı iddia edildi.

Hindistan’da 45 ila 80 yaşlarındaki 2 bin 53 denek üzerinde yapılan ve sonuçları ABD’deki 58. yıllık American College of Cardiology toplantısında sunulan araştırmada, “çoklu hap” adı da verilen bu ilacın etkileri üç ay süreyle diğer tansiyon, kolesterol ve kalp ritmi ilaçlarıyla karşılaştırıldı.

Araştırmanın başında yer alan Kanada’nın Ontario kentindeki McMaster Üniversitesi Halk Sağlığı Araştırma Enstitüsü’nden Dr Selim Yusuf ile Hindistan’ın Bangalore kentindeki St John’s Tıp Fakültesi’nden Dr Prem Pais, ilacın, kötü kolesterol (LDL), yüksek tansiyonu önemli ölçüde azaltıcı ve kan akışkanlığını arttırıcı etkisinin görüldüğüne işaret etti.

Dr Yusuf, üç hipertansiyon ilacının zayıf dozları, 12,5 miligram tiazid, 50 mg atenolol ve 5 mg ramipril ile kolesterol düşürücü 20 mg simvastatin ve 100 mg aspirinden oluşan süper hapın etkilerini daha iyi görebilmek amacıyla klinik deneylerin ikinci aşamasında daha geniş bir araştırma yapacaklarını belirtti.

Kaynak:http://www.milliyet.com.tr

Yazar admin \\ tags: , ,

Mar 31

Türk Telekom, “Sınır Tanımayanlar”ın tarifesi olarak geliştirdiği Jettfon ile tüm Türkiye’yi konuşmaya davet ediyor.

 ttelekomTürk Telekom tarafından yoğun telefon kullanan müşterilere yönelik olarak sunulan Jettfon ayda KDV, ÖİV ve tüm diğer ücretler dâhil olmak üzere 62 TL olarak ücretlendiriliyor. Jettfon, bu ücret karşılığında şehir içi ve şehirlerarası olmak üzere tüm Türkiye ile sınır tanımadan konuşma imkânı sağlıyor. Jettfon tarifesinden sadece şehir içi konuşarak yararlanmak isteyenler için ise aylık ücret yine vergiler dâhil olarak 55 TL.

Sınır Tanımayanlar’ın tarifesi Jettfon, bugün İstanbul’da gerçekleştirilen bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtıldı. Toplantıda Jettfon’un sağladığı imkânların yanı sıra Türk Telekom’un bugüne kadar müşterilerine sunduğu tüm tarife paketleri değerlendirildi. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: , , ,

Mar 31

Ahmet Ziyal, sabah.com.tr için yazdı: Sitenizdeki resimleri gelir kapısına dönüştürebilirsiniz…..

 

intgelirGoogle internetde yeni bir gelir kapısı aralamak için Pixazza isimli bir şirket kurdu. Sitenizde bulunan resimlerin üzerine reklam alma prensibine dayanıyor fikir. Sitenizde yayınladığınız resimleri Pixazza inceliyor ve resimdeki ürünleri (giysi, elektronik, tatil vb gibi) ilan verenler ile eşleştiriyor.

Sitenize giren ziyaretçiler resimlerin üzerinden mouse’ları ile geçtiklerinde her ürünün üstünde ilgili ilanlar çıkıyor. Eğer ziyaretçi bunlardan birini tıklar ise kazanılan gelirden sizde pay alıyorsunuz. Devamını Okuyun »

Yazar admin \\ tags: ,

Mar 30

CTIA 2009 Çarşamba günü Las Vegas’ta başlıyor. Bu etkinliğin arefesinde cep telefonlarıyla ilgili haberler de artacaktır. LG’nin ilk olarak Şubat ayındaki MWC’de tanıttığı 13.4 mm kalınlıktaki GD900 Las Vegas’ta da görücüye çıkacak.

lcseffafDünyanın ilk şeffaf cam klavyesine sahip olan ve 7.2 Mbps HSDPA desteğine sahip olan bu cihazın 3 inç’lik ekranında, LG’nin yeni S-Class kullanıcı arayüzü ziyaretçilere sunulacak. GD900 parmak hareketlerine karşı titreşimle tepki veriyor ve şeffaf klavyesi bir mouse pad’in iki katı hassasiyete sahip. Örneğin MP3 oynatıcıyı açmak istediğinizde şeffaf klavye üzerine M harfini yazmanız yeterli oluyor.

Kaynak: http://www.habertekno.com/News/10931-lgnin-seffaf-klavyelisi-gd900-sclass-aray.html

Yazar admin \\ tags: , , , , , , , , , , , ,

Mar 30

gunesigordum1‘Güneşi Gördüm’ filmini yazıp yöneten Mahsun Kırmızıgül, filmde rol alan çocuk oyuncuların ağır çekim koşulları altında çalışmalarını engellemek için ilginç bir yola başvurdu. Çocuk oyuncuları 200 çift ikiz kardeş arasından seçen Kırmızıgül, “Yetişkin oyuncular dahi set koşullarında çalışırken çok büyük zorluklar yaşıyorlar. Özellikle Kars gibi sert iklimi olan bir yerde çalışmak ciddi performans istiyor. Bunları çocuklardan beklemek, onlara haksızlık olurdu. Hiçbirinin aşırı yorgunluktan dolayı hasta olmalarına izin veremezdim” dedi.

Kaynak: http://kultur.sabah.com.tr/sin124-200-20090330-200.html

Yazar admin \\ tags: , , ,

Mar 30

Call of Duty 4: Modern Warfare 2007 yılının en büyük oyun hitlerinden biri oldu. Hatta Halo 3’ün çıkışı bile bu denli büyük bir etki yaratmadı Xbox oyuncularının üzerinde.

callofCall of Duty serisinin yayıncısı Activision, her sene yeni bir sürüm çıkartmak amacıyla iki ayrı geliştirici stüdyo ile çalışıyor: Infinity Ward ve Treyarch. Her sene yeni bir Call of Duty oyununun çıkması artık gelenek haline geldi fakat eski sürümler İkinci Dünya Savaşı’nda takılıp kalmışlardı. Yani, Modern Warfare çok sevildi çünkü Call of Duty olgusuna yeni bir soluk kattı. Activison, Call of Duty: World At War ile yine II. Dünya Savaşı konularına dönüş yaptı ancak serinin hayranları sabırsızlıkla yeni Modern Warfare sürümünü bekliyorlardı. İşte o beklenilen duyuru bugün yapıldı.

Geliştirici firmalardan Infinity Ward, Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda Call of Duty: Modern Warfare 2’nin 10 Kasım 2009’da oyunseverlerle buluşacağını bildirdi. Diğer yandan “COD” markası yakında düşebilir. Söylentilere göre bundan sonraki oyunlar sadece kendi özel isimlerini kullanacak. Örneğin yeni oyunun adı COD’suz Modern Warfare 2 olabilir.

Oyunun diğer sürümlerin izini takip edeceği kesin. O yüzden grafiksel özellikler bizi daha çok ilgilendiriyor. Acaba yeni oyunda bu sefer DirectX 10 API’leri kullanılacak mı? Bunlar ilerleyen aylarda birer birer ortaya çıkacak.

Kaynak:http://www.thgtr.com/technews/technews-20090327.html#1931

Yazar admin \\ tags: , , , , , ,